Vystoupení v médiích

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
matej
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 645
Reputace: 159
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od matej »

No nepochopili ste to :Takhle tedy ne: , alebo ste si to nepozreli.
Rozumiem, z nadpisu článku to tak vyzerá.
On hovorí ( hneď na začiatku) že jediná možnosť je presun ľudí inam. Takže neteba sa ukvapovať a odsudzovať človeka v úctihodnom veku.
A Grygar roky tvrdí že cesta človeka mimo obežnú dráhu našej planéty je (zatiaľ) zbytočná. Obhajuje to tým že najprv musíme mať technológie a ...
Stárneme všetci, ale on presne vie čo hovorí. A preto na tomto fóre nieje moc obľúbený, pretože fanúšikom kozmonautiky robia najviac radosť pilotované lety. Je mi to ľúto, ale podľa môjho názoru všetci zostarneme a nikto z nás sa návratu živého pozemštana z Marsu nedočká pokiaľ sa nevyrieši obrovské množstvo prekážok.
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
petrsida
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4084
Reputace: 3186
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od petrsida »

Ne, on primárně tvrdí, že automaty při průzkumu udělají práci lépe, než člověk, což je z mého pohledu geologa blbost

to co dělá Curiosity, nebo Perseverance za roky práce by člověk měl hotové za dny, spoustu věcí navíc stroje nedokážou, viz teplotní čidla a problém je dostat pod povrch
Uživatelský avatar
matej
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 645
Reputace: 159
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od matej »

Samozrejme máš pravdu, to tvrdí, ale ja som reagoval na komentár k tomu videu že: "Jiří Grygar: Zastavme lety člověka do kosmu. A vysvětluje, proč už by lidé obecně měli s vesmírnými lety skončit". - to je bulvár a zavádzanie.
Ja rozumiem Grygarovi takto:
Nedávno sa na zem vrátil prach z cudzieho telesa, odobral ho automat, samozrejme geológ by to odobral lepšie, ale aká by bola cena ... Za náklady jedného pilotovaného letu sa môže vykonať mnoho odberov s automatom na rôznych miestach.
Myslím si že som už OT.
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Hawk
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 546
Reputace: 298
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Hawk »

V pripade Mesice jsme ,ale v situaci kdy tam vysilame stale automaty, ale casove efektivnejsi a tim padem vedecky prinosneji by byla uz pritomnost cloveka. Je to misto, kde byl jiz cloveka pred cca 50-55 lety nekolikrat, ale bohuzel pak vyvoj se zabetonoval na nize obezne draze.

A naopak i kdybychom vytypovali automatickymi pruzkumniky ruzne asterodidy pro mise s lidskou posadkou, tak diky tomu, ze pilotovane lety ustrnuly na misich na LEO, tak podle meho nazoru nejsme na tak vysoke technologicke urovni v tomto smeru, abychom bezpecne vyslali pilotovanou misi k asteroidu.
Nemame ani vhodne skafandry ani vhodne pristavaci moduly. Pilotovana kosmonautika defacto 50 let stagnuje.
Uživatelský avatar
petrsida
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4084
Reputace: 3186
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od petrsida »

matej píše: 2.10.2023 7:11 Samozrejme máš pravdu, to tvrdí, ale ja som reagoval na komentár k tomu videu že: "Jiří Grygar: Zastavme lety člověka do kosmu. A vysvětluje, proč už by lidé obecně měli s vesmírnými lety skončit". - to je bulvár a zavádzanie.
Ja rozumiem Grygarovi takto:
Nedávno sa na zem vrátil prach z cudzieho telesa, odobral ho automat, samozrejme geológ by to odobral lepšie, ale aká by bola cena ... Za náklady jedného pilotovaného letu sa môže vykonať mnoho odberov s automatom na rôznych miestach.
Myslím si že som už OT.

ja to vidim tak, že jedině lidske vypravy do dali mohou posunout kosmonautiku daly jinak budeme jenom preslapovat na Leo a to neni dlouhodobě udržitelné
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 353
Reputace: 257
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Pozdě, ale přece. :-D Já a Dušan Majer jsme byli hosty v pořadu Jadrná věda natáčeném pro TalkTV. Rozhovor z plné nezkrácené verzi je jen pro předplatitele TalkTV, ale sestříhaná verze je ke zhlédnutí na YouTube.
Organizátor přednáškového cyklu Pátečníci, fyzik, astronom, skeptik, horolezec a turista.

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 353
Reputace: 257
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Ondřej Šamárek v rozhovoru na YouTube kanálu Vědátor
Organizátor přednáškového cyklu Pátečníci, fyzik, astronom, skeptik, horolezec a turista.

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Hawk
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 546
Reputace: 298
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Hawk »

Kniha me tedy nechytla a je zatim u ledu, ale treba to bude jako s prvni Dunou, kde se musela prelouskat prvni 1/5-1/4


"Lukačevič o Problému tří těles: Ve vesmíru jsme jako lesní jahůdky, není rozumné na sebe upozorňovat"

https://www.stream.cz/dvtv-interview/lu ... .seznam.cz
Uživatelský avatar
slappy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2379
Reputace: 2927
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od slappy »

S knihou to mám podobně.. Leží rozečtená.. Ale rád bych se skrz ni prokousal, protože prý ten druhý díl je úplně skvělý.
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 353
Reputace: 257
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Dušan Majer a já v rozhovoru pro podcast Zjisti víc.
Organizátor přednáškového cyklu Pátečníci, fyzik, astronom, skeptik, horolezec a turista.

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“