Stránka 44 z 152
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 3.11.2013 12:14
od lamid
Ako bolo spomenute, dnes 3.11. je zatmenie slnka
z astro. cz:
Zatmění Slunce budeme živě přenášet ve dvou vstupech. První vstup proběhne v celkové délce pěti minut od 13:00 do 13:05 SEČ (středoevropského času) v době maxima částečného zatmění v Evropě. Druhý vstup v celkové délce 10 minut proběhne od 15:20 do 15:30 SEČ, a pokryje úplnou fázi zatmění v Keni u jezera Turkana. Navíc budou od 14:00 SEČ každou minutu pořizovány a na webu publikovány časosběrné snímky Slunce částečně zakrytého Měsícem. Živé vysílání sledujte na našem webovém portálu live.gloria-project.eu.
este TV NOE 14:30-16:10:
živý přenos úplného zatmění Slunce 3. listopadu v neděli z Rovníkové Afriky od 14:30, kterou budou komentovat RNDr. Michal Sobotka, CSc., vedoucí Slunečního odd. AsÚ AV a Ing. Hana Druckmüllerová, matematička z VUT Brno
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 3.11.2013 14:55
od Gubarev
autor: Jay Pasachoff
lokace: Tennant Creek, Austrálie

Re: Astronomická pozorování
Napsal: 3.11.2013 18:33
od Gubarev
současné zatmění z paluby letadla
November 3, from a plane at 43,000 feet & 600 miles southeast of Bermuda
zdroj:
http://www.launchphotography.com/Total_ ... _2013.html
(zajímavá fotogalerie)

Re: Astronomická pozorování
Napsal: 3.11.2013 23:21
od lamid
ďakujem za odkaz. fotky sú úžasné. neveril by som , že z lietadla sa dá fotiť zatmenie. je to uzasne a ako pisu maju na to par sekund, lietadlo letelo proti slunku a muselo zmenit kurz o 90° v danom okamihu aby mali vyhlad z okien a fotograf dokazal dostat do zorneho pola zatmenie pri turbulenciach letu. neuveritelne.smekam.
skoda, ze neuvadza autor blizsie udaje. z exifu nikon d300s, zoom 17 a 8 mm a nic viac o telefoto.
Islo o sukromny let 12 osob + posadka. Zrejme hodne velky nadsenci.
Pozrel som si stranku autora a je to nadherne. Ma aj APOD
http://apod.nasa.gov/apod/ap121116.html
A jeho naj foto
http://www.launchphotography.com/Popular.html
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 4.11.2013 5:42
od lamid
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 4.11.2013 16:15
od Gubarev
Nárůst světelného smogu v Evropě za necelé dvě dekády:

Re: Astronomická pozorování
Napsal: 4.11.2013 21:00
od Gubarev
Jinak pánové dnes se otevřelo poprvé 3D planetárium v Plzni, tak jsem začal řešit dovolenou a
tím padém možné volné termíny. Bohužel pro mě špatná zpráva je, že dovča bude jen týden (technicky
je to prostě trabl

), tím se mi volno smrsklo z dvou týdnů na jeden. Začátek volna: 23.12 (pondělí),
bohužel druhý den je Štědrý den, tak buď mezi svátkama, nebo ještě zkusím zabojovat, jestli by to
o dva - tři dny nešlo posunout (ideálně od pátku 20/12), pak bych zřejmě návštěvu Plzně provedl ve dnech
19-22/12 (čtvrtky mívám stabilně day off). Budu to ještě řešit, zatím jen předběžně k synchronizaci
termínů...
3D planetárium: V Plzni se ode dneška budete cítit jako uprostřed vesmíru
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... d-vesmiru/
V Plzni otevírají první české 3D planetárium, jedno z nejmodernějších v Evropě
http://www.rozhlas.cz/zpravy/technika/_ ... e--1276416
Vžijte se do kůže kosmonauta. V Plzni otevřeli unikátní 3D planetárium
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-6114678 ... -kosmonaut
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 4.11.2013 21:02
od Dugi
Já jsem zatím předběžně počítal s cestou mezi svátky, uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál, zatím nemám nic, co by mi bránilo v cestě.
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 4.11.2013 22:51
od Gubarev
Já taky ještě uvidím, rád bych mezi svátky vypadl z Prahy (vyvětrat si hlavu), přemýšlím o lovu
na ISON, ale uvidím, jak to bude všechno časově. Možná se mi to povede spojit.
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 4.11.2013 23:25
od digiart
Já se malinko přidám, jen tak náhoudou že vlastním meteostanici a u ní i webkameru no a náhodou při pohledu na monitor jsem spozoroval jeden jev, ihned jsem popadl digifoťák a tady je výsledek:
Haluv jev kolem měsíce nad Jabloncem nad Nisou 21.10.2013 v čase 22:24

ve velkém rozlišení je:
ZDE