Re: Astronomická pozorování
Napsal: 19.10.2013 23:51
Vlastne ešte dnešné (19. 10. 2013) Polotieňové zatmenie Mesiaca
Keďže výhľadom na juh nedisponujem musel som pre tento úkaz zvoliť mne menej obľúbenú variantu OOA (Outdoor Observation Activity:). Podľa predpokladu, a tak ako už Gubarev spomenul som sa musel ako pozorovateľ veľmi-veľmi presviedčať, že vidím to čo mám vidieť. Pozorovanie cez triéder bolo síce pôsobivé, ale už po malej chvíli hraničilo s "Aluščiným zíráním do Slunce". Cez kukátko som si krátil čas medzi jednotlivými zábermi pohľadom na Jupiter (pekne aj s mesiačikmi) a najmä Veľkú hmlovinu v Orióne (moc hezký).
Nikon D40 s Nikkor 55-200 na 200mm (zapnutá stabilizácia obrazu) z ruky bez statívu. Čas 1/640, clona 9, ISO 200. Snáď to zatmenie aspoň trochu na fotkách vidno:

Keďže výhľadom na juh nedisponujem musel som pre tento úkaz zvoliť mne menej obľúbenú variantu OOA (Outdoor Observation Activity:). Podľa predpokladu, a tak ako už Gubarev spomenul som sa musel ako pozorovateľ veľmi-veľmi presviedčať, že vidím to čo mám vidieť. Pozorovanie cez triéder bolo síce pôsobivé, ale už po malej chvíli hraničilo s "Aluščiným zíráním do Slunce". Cez kukátko som si krátil čas medzi jednotlivými zábermi pohľadom na Jupiter (pekne aj s mesiačikmi) a najmä Veľkú hmlovinu v Orióne (moc hezký).
Nikon D40 s Nikkor 55-200 na 200mm (zapnutá stabilizácia obrazu) z ruky bez statívu. Čas 1/640, clona 9, ISO 200. Snáď to zatmenie aspoň trochu na fotkách vidno:




