Stránka 5 z 21

Re: Pozorování komet

Napsal: 2.12.2017 0:00
od Milanek
stíhání "Oumuamuy" ? - zahrál bych si "coby kdyby" ale reálně - vyrobit přesnou kopii NH - žádný vývoj, prostě přesně to samé , jde to zvládnout za rok ? podle mně ano , pak ji na konci 2018 posadit na FH - žádné znovupoužití každá kapka paliva do rychlosti - jak rychle by letěla a má šanci ji rozumně dohnat ?

Re: Pozorování komet

Napsal: 2.12.2017 0:10
od Dugi
FH je na to slabý.

Re: Pozorování komet

Napsal: 2.12.2017 2:32
od Alchymista
1I/2017 ʻOumuamua mal vo vzdialenosti 1AU od perihelu heliocentrickú rýchlosť 49,67km/s, vo vzdialenosti 10AU to bude 29,51km/s a vo vzdialenosti 100AU 26,65km/s - to je až príliš veľa, toľko zrejme nie je schopná dať žiadna zostava rakiet a stupňov ani s "minimálnym nákladom". ʻOumuamua sa navyše pohybuje výrazne mimo ekliptiku - to pridáva ďalšie km/s k potrebnej rýchlosti sondy.

Re: Pozorování komet

Napsal: 2.12.2017 15:52
od slappy
Přesně. Žádná raketa na to nemá.

Jak vyplývá ze studie Project Lyra - jediná možnost, jak dohnat 'Oumuamua použitím chemického pohonu je gravitační manévr u Jupiteru a pak prak u Slunce.

Re: Pozorování komet

Napsal: 3.12.2017 15:16
od jakubv

Setkani s Ramou

Napsal: 13.12.2017 2:30
od hulvath
Na Harvardu pri premysleji zda kolem neletela ufounska sonda : https://www.novinky.cz/veda-skoly/45757 ... skopy.html

Re: Setkani s Ramou

Napsal: 13.12.2017 5:35
od lamid

Re: Setkani s Ramou

Napsal: 13.12.2017 6:32
od matej
Zaujímavé, ale aj tak si myslím, že na založenie nového vlákna to nestačí. Viem si predstaviť už založené vlákna kam sa to dá vložiť. Alebo si založ vlákno novinky z médií a tam až na pár výnimiek môžeš dávať všetky svoje príspevky.

Re: Setkani s Ramou

Napsal: 13.12.2017 12:03
od slappy
-
'Oumuamua se probíral ve vláknech Pozorování komet a Ostatní zajímavosti. Jestli Dušan chce, může to třeba všechno přesunout sem, už jen proto, že v následujících letech bude pozorování mezihvězdných planetek přibývat : )

Tady je koláž dostupných snímků 'Oumuamua z různých dalekohledů:



Co se týče možnosti, že se jedná o mimozemskou loď - myslím, že hlavní argument proti tomu jsou právě výrazné změny jasnosti. Kdyby to byla mezihvězdná sonda, byla by v prostoru stabilizovaná, aby mohla nafotit naší krásnou planetu. 'Oumuamua se otáčí a to navíc kymácivě, nikoli pravidelně kolem jedné osy. Samozřejmě hned mě napadl protiargument, že je roztočená schválně, aby se vyhnula ohřívání od Slunce jen z jedné strany a má jen třeba nějakou stabilizovanou plošinu s přístroji. Anebo prostě stihne snímkovat a provádět měření i během otáčení...
Kdyby se jednalo o O'Neilův cylindr, který se otáčí kvůli vytvoření umělé gravitace, bylo by otáčení zase mnohem pravidelnější.

Druhá věc, proč je to nepravděpodobné, je ve skutečnosti malá rychlost objektu. Ano, vůči Slunci se sice pohybuje hyperbolickou rychlostí, ale na mezihvězdnou sondu je to pořád neuvěřitelně pomalé. Naopak podle některých studií její vektor rychlosti odpovídá standardnímu galaktickému měřítku. Mezihvězdná soda by se pohybovala značnou částí rychlosti světla (tzn třeba 0,01 c).


-

Re: Setkani s Ramou

Napsal: 13.12.2017 23:16
od jakubv
začíná to být mediální téma, na novinkách další článek :-)
https://www.novinky.cz/veda-skoly/45773 ... vedec.html