Stránka 34 z 152

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 28.8.2013 0:10
od Gubarev
Uzasna spektroskopicka fotografie astrofoto amatera Davida Antao, kterou poridil s prateli
pri pozorovani bourky ve Francii. Pro pripadne zajemce je vic informaci v linku:
http://spaceweather.com/gallery/indiv_u ... d_id=86047


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 28.8.2013 0:40
od Gubarev
Comet McNaught R1 & NGC891 Edge on Spiral Galaxy
5" Astrograph,
Canon Rebel XSi, ISO 800
15 minute exposure
on 06-08-2010
© 2010 John Chumack

https://plus.google.com/103874881715461436613/posts


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 28.8.2013 2:52
od Gubarev
The final bubble from 2013, a total exposure of 8.5 hours in Ha, SII and OIII, Hubble palette.


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 28.8.2013 16:40
od Samo1995
pekný článok o astronomických programoch... Toto je vraj len začiatok a prídu ďalšie diely :-D
http://exospace.cz/2013/08/zkousime-ast ... my-selene/

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 30.8.2013 0:06
od Gubarev

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 31.8.2013 16:58
od Gubarev
Uzasne foto NGC 5195


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 3.9.2013 1:27
od Gubarev
lamid píše:Bolo by skvele, keby z 940 exoplanet bolo objavene 20% amterskymi astronomi, a keby to boli cesky astronomi /aj profesionalnymi/ tak to by bolo super.
Dokonca ani neviem, ci jedinu exoplanetu z 940 objavil amater.
Skoda, ze odisiel dalekohlad Kepler mal 18000 tranzitnych pozorovani.
Na observatori Klet pozoruju planetky a tam by mohol byt 20% podiel na objavenych planetkach v nasom slnecnom systeme. Len to je tiez profesionalne pozorovanie.
tomas píše:
GUBAREV píše:Muzeme byt panove popravu hrdi treba na ceske astronomy, kteri spravuji databazi
exoplanet a prispivaji do ni cca 20% objevu! To je uzasne, rovnez v pozorovani promennych
hvezd mame dobre vysledky na svetove urovni.
Gubarev spojil v jednom příspěvku celosvětový přínos amatérských astronomů a zároveň přínos všech českých astronomů včetně profesionálů. Ale jsou to opravdu dvě rozdílné věci, což je i z toho jeho příspěvku patrné.
lamid píše:
lamid píše:Na observatori Klet pozoruju planetky a tam by mohol byt 20% podiel na objavenych planetkach v nasom slnecnom systeme. Len to je tiez profesionalne pozorovanie.
Oprava nie 20% objavenych planetok, ale "Astronomové z Kleti se tak zařadili mezi dvacítku nejúspěšnějších hledačů planetek na světě." Maju ich 1004.
http://www.hvezdarnacb.cz/html/press071.html
Panove: (lamid + tomas), velka omluva, nejdriv jsem svoji odpoved casove odsunul,
posledni dny jsem na to uplne zapomnel kvuli prace. Uvedu na pravou miru. Vychazel jsem ze starsiho
udaje (2010-2011), coz ale dle me v tomto pripade nehraje roli ( i kdyby se cisla malinko
zmenila).

Slo mi o prispevky ceskych amaterskych astronomu v pozorovani expolanet metodou transitni(zakrytovou).
Zdroj uvadim nize, nebojte se - dulezite informace jsou uvedeny hned na zacatku (cca prvnich 5 minut),
pokud jsem vas jakkoli mystifikoval spatnou formulaci - ma velka omluva!
Klet' tam nepletme, to je jina kapitola.

(staci prvnich par minut)
http://tvnoe.tbsystem.cz/index.php?cs/v ... 60_v1210__

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 4.9.2013 23:17
od Gubarev
Jedno foto hrozne sikovneho ceskeho astrofotografa. O tohle se musim podelit.
Klobouk dolu!! (klik pro bigres)

Celkem 6,5 hodiny expozic.
Velká galaxie v Andromedě M31 a její dvě společnice - galaxie M110 a M32.
Modifikovaný CanonEOS1000D
objektiv Canon70-200 f/4 L, ohnisko 200mm f/5
montáž EQ5m
pointace přes malokuk 70/500, QHY5, Maxim DL



Re: Astronomická pozorování

Napsal: 6.9.2013 20:00
od Gubarev
Čeští astronomové objevili již 500. proměnnou hvězdu v naší Galaxii
http://www.astro.cz/clanek/5948?utm_sou ... ign=clanky


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 9.9.2013 2:35
od Gubarev
Vcera jsem poprve pozoroval v Praze binokulem M31. Nemusim popisovat, jak uzasny zazitek to byl
(Posledni dve noci byly velmi dobre pozorovaci podminky - dnes je to spatne - silna oblacnost).
Okem byla naprosto nepozorovatelna, ja si jeste pomohl - lehnul jsem si na terasu s binokulem
(pac byla takrka v nadhlavniku a pozorovani ve stoje je uz po par minutach velmi nepohodlne).
Je to nadherny pocit - i kdyz vidite flicek, kamarad z KALu (Klub astronomu Liberce) to vystizne
nazyva "ducharinou" :lol:

Tady posilam jine kafe (i kdyz ja jen pozoruji - nefotim!)
http://www.astrobin.com/54638/C/