Re: Astronomická pozorování
Napsal: 26.8.2013 22:07
Nedavno tu na to tema probehla debata - a myslim, ze primo v tomto klubu. Psal jsem o revoluci
v tom, jak "amateri" pomahaji profesionalum, diky lepsi a levnejsi (dostupnejsi) technice,
samozrejme, pokud to clovek mysli vazne, uz to nejsou male castky (a cas nabyvanim zkusenosti
a ziskavani knowhow), ale snad vsichni si pamatujeme doby, kdy monitoring oblohy - sledovani
komet, asteroidu, exoplanet, promennych hvezd, nov, ci supernov byla striktne vysada vetsich
dalekohleduna profesionalnich observatorich.
A dnes? Muzeme byt panove popravu hrdi treba na ceske astronomy, kteri spravuji databazi
exoplanet a prispivaji do ni cca 20% objevu! To je uzasne, rovnez v pozorovani promennych
hvezd mame dobre vysledky na svetove urovni.
Tyhle skutecnosti jsoujen potvrzeni soucasneho stavu tzv amaterske astronomie.
A jde to exponencialne nahoru, a to je moc dobre. Jen houst!!

v tom, jak "amateri" pomahaji profesionalum, diky lepsi a levnejsi (dostupnejsi) technice,
samozrejme, pokud to clovek mysli vazne, uz to nejsou male castky (a cas nabyvanim zkusenosti
a ziskavani knowhow), ale snad vsichni si pamatujeme doby, kdy monitoring oblohy - sledovani
komet, asteroidu, exoplanet, promennych hvezd, nov, ci supernov byla striktne vysada vetsich
dalekohleduna profesionalnich observatorich.
A dnes? Muzeme byt panove popravu hrdi treba na ceske astronomy, kteri spravuji databazi
exoplanet a prispivaji do ni cca 20% objevu! To je uzasne, rovnez v pozorovani promennych
hvezd mame dobre vysledky na svetove urovni.
Tyhle skutecnosti jsoujen potvrzeni soucasneho stavu tzv amaterske astronomie.
A jde to exponencialne nahoru, a to je moc dobre. Jen houst!!



