Stránka 32 z 152

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 26.8.2013 1:55
od Gubarev
Tohle je skutecne priserne! Svetelny smog v nejhure postizene zeme v Evrope - v Holandsku:
:Takhle tedy ne: :Takhle tedy ne:

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 26.8.2013 2:39
od Gubarev
Snimek objektu, ktery pozorovali obyvatele kanadskeho mesta Waterloo. Podle fotky to vypada na
segment kosmicke rakety, zajimave je, ze byl viditelny po dobu 15-20 minut, ale jak se uvadi v clanku,
mohl to zpusobit uhel, pod kterym objekt padal vzhledem k pozorovatelum a jeho nasviceni vecernim
Sluncem. (pozorovani se udala kolem osme hodiny vecerni tamniho casu.)
zdroj: http://www.astrowatch.net/2013/08/myste ... n-sky.html


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 26.8.2013 7:54
od tomas
S tím smogem máš pravdu. Když přijedou holandské děti na tábor do ČR, tak je nejvíc fascinuje hvězdné nebe. To je pro ně suverenně největší atrakce, kterou doma nemají.

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 26.8.2013 13:39
od Gubarev
tomas píše:S tím smogem máš pravdu. Když přijedou holandské děti na tábor do ČR, tak je nejvíc fascinuje hvězdné nebe. To je pro ně suverenně největší atrakce, kterou doma nemají.
Ach jo, to je nejen smutny, ale i strasny... :hlavou proti zdi

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 26.8.2013 16:33
od Gubarev
to je fofr...Po nove Delphinae tu mame dalsi, opet objevenou japonskym astronomem
Koichi Itagakim vcera (objevitel novy v Delfinovi). Mag 15-16, ale v dalsich dnech
se ocekava zjasneni.


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 26.8.2013 18:37
od marekS
Myslim ze tentoraz to je supernova co vybuchla v tej spiralovej galaxii NGC6956
Nova objavena 14.8 vybuchla "nedaleko" v nasej galaxii.
Tato supernova moze byt od nas vzdialena aj takych 200 milionov svetelnych rokov.
Ten Japonec je fakt dobry tak to teda ano. :palec nahoru:

NGC6956 pred vybuchom

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 26.8.2013 18:54
od Gubarev
Ano, je to v NGC6956, Koichi Itagaki je uzasnej Sherlock nocni oblohy..:)
Panove admini - prosba, v puvodni zprave jsem prehledl preklep v jeho prijmeni,
prosim, muzete umazat to "m"? Dekuji moc!

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 26.8.2013 19:01
od Dugi
Já si myslím, že to překlep není "opet objevenou japonskym astronomem Koichi Itagakim" - kým čím, čili to m je tam správně. :)

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 26.8.2013 19:31
od Gubarev
To sklonovani japonskych jmen je udesne... :roll:
Ale jestli tak - o to lepe. :)

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 26.8.2013 20:42
od lamid
Ja som prekvapeny, ze je to zase suhviezde Delfin a po nove je tu supernova. Sice magnitudu 15 nehrozi ze najdem na oblohe,
uz samotna galaxia ma mag 14, cize pre bezneho amatera neviditelna.