Expedice 40

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Expedice 40

Příspěvek od Agamemnon »

rexino píše:Nie je ale tajomstvom že aj kozmonauti mali svoje "posväcovanie" keď si vykonali malú potrebu na koleso autobusu, ktorý ich privážal.
toto funguje doteraz... ide o tradíciu na počesť gagarina, afaik
podobných vecí majú viac inak - podpisovanie na dvere, rollout sa robí vždy v rovnaký čas (v ten istý, kedy bol rollout gagarinovho nosiča), návšteva gagarinovho a koroljovovho domčeka, etc.
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3950
Reputace: 384
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Expedice 40

Příspěvek od vai777 »

Agamemnon píše:toto funguje doteraz... ide o tradíciu na počesť gagarina, afaik
podobných vecí majú viac inak - podpisovanie na dvere, rollout sa robí vždy v rovnaký čas (v ten istý, kedy bol rollout gagarinovho nosiča), návšteva gagarinovho a koroljovovho domčeka, etc.
Sorry za reklamu na sebe sama, ale těch tradic je víc... A to jsem si při psaní nevzpomněl na asi největší hardcore- při návštěvě montážní haly během stykování Sojuzu se semjorkou si kosmonauti s pracovníky v MIKu připíjejí pohárkem raketového paliva- kerosinu. Samozřejmě si jen trochu srknou, ale ti rakeťáci to prý kopnou bez problémů... :o
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 26
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Expedice 40

Příspěvek od rexino »

Tak to som netušil :o :o To dokážu naozaj iba Rusi. Ale ako ich poznám tak ku kerozínu si prileju trocha vodky, popripade si to aj zapália a vypijú :lol: :lol:
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 594
Reputace: 133
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Expedice 40

Příspěvek od matej »

... rakeťáci to prý kopnou bez problémů... :o[/quote]

:o Ako to hovoria v Čechách: To si ďeláš prdel :o
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3950
Reputace: 384
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Expedice 40

Příspěvek od vai777 »

matej píše:Ako to hovoria v Čechách: To si ďeláš ... :o
Obávám se, že ne. Už nevím, kde jsem to četl, ale když občas vidím záběry z Ruska (třeba ten ředitel fabriky na zpracování rtuti, který normálně trochu rtuti vypije, aby dokázal, že je neškodná), na 100% tomu věřím. Rusko je fakt divoká země...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 594
Reputace: 133
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Expedice 40

Příspěvek od matej »

Ja som pred 15 rokmi pracoval v Duslo - Šaľa, bola tam prevádzka "elektrolýza" používala sa tam ortuť v tonách. Už vtedy bola zatvorená!
Z pracovníkov na tej prevádzke už žil len jeden, nikto nezomrel na starobu! :ustaraný:
NEODPORÚČAM napodobňovať súdruhov :Takhle tedy ne:
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Expedice 40

Příspěvek od Wopat »

vai777 píše:při návštěvě montážní haly během stykování Sojuzu se semjorkou si kosmonauti s pracovníky v MIKu připíjejí pohárkem raketového paliva- kerosinu. Samozřejmě si jen trochu srknou, ale ti rakeťáci to prý kopnou bez problémů... :o
rexino píše:To dokážu naozaj iba Rusi.
Na Rusy to teda sedí dokonale, ale mám podobnou zkušenost s polskými piloty Su-22. Ti se mě jednou zeptali: "Have you ever drunk our Sukhoi juice?" :lol: - vylítaný použitý olej s džusem. Na vlastní oči jsem sledoval, jak to do sebe hážou a čekal jsem, kdy je odvezou. Já jsem neměl moc odvahu, abych si té dobroty dopřál.

A co se týče tradic na Bajkonuru, jedna z těch, které nejsou až tak známé je sledování filmu Bílé slunce pouště posádkou den před startem.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Expedice 40

Příspěvek od MRR »

vai777 píše:A to jsem si při psaní nevzpomněl na asi největší hardcore- při návštěvě montážní haly během stykování Sojuzu se semjorkou si kosmonauti s pracovníky v MIKu připíjejí pohárkem raketového paliva- kerosinu. Samozřejmě si jen trochu srknou, ale ti rakeťáci to prý kopnou bez problémů... :o
Ono je RP-takže vyskoko čistý letecký petrolej o presne stanovených vlastnostiach, takže im nebezpečenstvá z prídavku iných látok ktoré sa v klasickom kerozíne nachádzajú veľmi nehrozia, no ale toto je aj tak extrém, ale zase rus znesie všetko :lol:
Wopat píše:
Na Rusy to teda sedí dokonale, ale mám podobnou zkušenost s polskými piloty Su-22. Ti se mě jednou zeptali: "Have you ever drunk our Sukhoi juice?" :lol: - vylítaný použitý olej s džusem. Na vlastní oči jsem sledoval, jak to do sebe hážou a čekal jsem, kdy je odvezou. Já jsem neměl moc odvahu, abych si té dobroty dopřál.
A odviezli ich ??? Sa ti ani nedivím, že si si nedal. :lol:
Ten film- na ňom je zaujímavé, že keď musí niekto odísť, tak ho prerušia a počkajú naňho, myslím...
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Expedice 40

Příspěvek od Wopat »

Nezapomeňte sledovat dnešní start Sojuzu TMA-13M. Přenos začíná ve 21:00 na ESA web-TV, NASA TV nebo Spaceflight Now.

Kromě večerního vysílání startu, který bude od 21:00 do 22:15 můžete (pokud nevstáváte do práce jako já :( ) sledovat i dokování od 03:00 do 04:00 a vstup posádky na stanici od 05:10 do 06:00.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Expedice 40

Příspěvek od Wopat »

Jak to ten Alexander Gerst dělá, že 3 hodiny před startem, během oblékání a tlakování Sokolu ještě stíhá tweetovat? A to ve dvou jazycích! :-D
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.

Odpovědět

Zpět na „ISS“