Uz ma magnitudu 5.2! Po par desitkach hodin. Skvele!
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 16.8.2013 10:49
od marekS
Super očakával som že Nova bude už iba slabnúť a ona zjasňuje!
Tu je aktualizovaný graf s údajmi jasnosti z rôznych pozorovacích miest. http://www.aavso.org/lcg/plot?auid=000- ... an=&vmean=
Jedná sa o klasickú Novu teda nabalovanie hmoty zo svojho súputnika na bieleho trpaslíka ,prekročenie limitu a následná explózia.
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 16.8.2013 11:09
od Dugi
Magnituda 4 až 4,5? Luxus! Večer možná mrknu, ale s tím mým drobátkem to nebude nic extra.
Kto má silnejší ďalekohlad môže vedľa Novy pozorovať aj planetárnu hmlovinu NGC 6905 ,ktorú objavil r.1784 W.Herschel.Nova DEL 2013 je modrá jasná hviezda vlavo dole.Planetárna hmlovina je vpravo hore a jasnosť má 11 mag.
Autor: André van der Hoeven
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 16.8.2013 18:48
od baranka
Jednoduchou technikou a podprůměrným fotákem Olympus C-500 ZOOM . Expozice 2x 15 sec. Na klik a myšítko více podrobností.
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 16.8.2013 22:11
od Gubarev
Tak ted koukam/posloucham Live Space hangout (v realnem case) a dle Americke astronomicke
asociace ma Nova Delphinus uz 4. magnitudu! Uz jsem doma z prace a pomalu se chystam
na pozorovani...Mesic za puli uz celkem sajni, uvidim, ale myslim, ze mimo mesta uz budete
moci videt ji i pouhym okem. A mozna i ja, podminky nejsou spatne...