Stránka 28 z 152

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 16.8.2013 0:50
od Gubarev
Pratele, MAM JI!!!!! Ted se konecne rozfoukala oblacnost
Hrozne mi pomohlo najit dnes Delfina a tahle mapka:

Obrázek

zdroj: http://www.meteorwatch.org/a-bright-nov ... delphinus/

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 16.8.2013 1:26
od Gubarev

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 16.8.2013 1:28
od Gubarev
Uz ma magnitudu 5.2! Po par desitkach hodin. Skvele! :)

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 16.8.2013 10:49
od marekS
Super očakával som že Nova bude už iba slabnúť a ona zjasňuje!
Tu je aktualizovaný graf s údajmi jasnosti z rôznych pozorovacích miest.
http://www.aavso.org/lcg/plot?auid=000- ... an=&vmean=

Jedná sa o klasickú Novu teda nabalovanie hmoty zo svojho súputnika na bieleho trpaslíka ,prekročenie limitu a následná explózia.


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 16.8.2013 11:09
od Dugi
Magnituda 4 až 4,5? Luxus! Večer možná mrknu, ale s tím mým drobátkem to nebude nic extra.

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 16.8.2013 17:43
od marekS
DSS archív + Nova DEL 2013 animácia.http://129.164.179.22/apod/ap130816.html
Pôvodne tam bola hviezda okolo 17 magnitúdy.Teraz Novu pozorujú aj volným okom.


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 16.8.2013 17:52
od Gubarev
Nadhera!! :slint: :slint:

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 16.8.2013 18:11
od marekS
Kto má silnejší ďalekohlad môže vedľa Novy pozorovať aj planetárnu hmlovinu NGC 6905 ,ktorú objavil r.1784 W.Herschel.Nova DEL 2013 je modrá jasná hviezda vlavo dole.Planetárna hmlovina je vpravo hore a jasnosť má 11 mag.
Autor: André van der Hoeven


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 16.8.2013 18:48
od baranka

Jednoduchou technikou a podprůměrným fotákem Olympus C-500 ZOOM . Expozice 2x 15 sec. Na klik a myšítko více podrobností.

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 16.8.2013 22:11
od Gubarev
Tak ted koukam/posloucham Live Space hangout (v realnem case) a dle Americke astronomicke
asociace ma Nova Delphinus uz 4. magnitudu! Uz jsem doma z prace a pomalu se chystam
na pozorovani...Mesic za puli uz celkem sajni, uvidim, ale myslim, ze mimo mesta uz budete
moci videt ji i pouhym okem. A mozna i ja, podminky nejsou spatne... :o