Stránka 27 z 27
Re: Kennedy Space Center LC-39A
Napsal: 5.2.2026 21:31
od MrG
Pristupova lavka pre posadku
- na rampu bol presunuty zeriav
- lavka bola zavesena na zeriav, na NSF sa spekuluje, ze by sa mohlo jednat o jej demontaz
* SpaceX zatial oficialne nic nevydalo, aktualne plati posledna informacia:
** prace na rampe LC-39A sa sustreduju na Starship a na starty Falconu Heavy
* pre Falcon Heavy rameno pre pristup posadky nie je potrebne, ale ak by doslo k demontazi SpaceX strati zalohu (pilotovane misie), ak by na rampe SLC-40 doslo k problemom a nedalo sa odtial startovat
* moze sa jednat aj o opravu, servis, ktory odlozili az na obdobie, kedy sa z rampy nelieta
Re: Kennedy Space Center LC-39A
Napsal: 6.2.2026 13:44
od Pospíšil
FAA vydala SpX povolení se starty Starship z LC-39A
Re: Kennedy Space Center LC-39A
Napsal: 10.2.2026 8:15
od MrG
LC-39A - pristupove rameno
During the Crew-12 press conference, they explained that the arm is being dismounted to repair the main bearings that allow it to swing.
Pocas konferencie k misii Crew-12 padla info ohladom pristupoveho ramena. Rameno servisuju, konkretne lozisko, ktore mu dovoluje sa otacat.

Re: Kennedy Space Center LC-39A
Napsal: 12.2.2026 6:57
od MrG
Pristupove rameno zeriav zlozil na zem
- na NSF sa spekuluje o konci ery pilotovanych letov z LC-39A
- moznej zachrane panelu s podpismi a podobne temy
- co je zvlastne, nakolko sama SpaceX pri predstartovnej konferencii k Crew-12 oznamila, ze rameno je servisovane
- prace sa zameriavaju hlavne na vymenu loziska, ktore umoznuje otacanie ramena
- pravdepodobne sa vymena skomplikovala, alebo nasli nieco, co neslo bezpecne spravit na vezi ??? uvidime neskor
Re: Kennedy Space Center LC-39A
Napsal: 20.2.2026 7:58
od MrG
Foto z turistickeho autobusu na rampu LC-39A

Re: Kennedy Space Center LC-39A
Napsal: 23.3.2026 6:26
od MrG
Novinky z LC-39A, alebo teda aktualne zabery

Re: Kennedy Space Center LC-39A
Napsal: 20.4.2026 8:53
od MrG
Pristupova lavka pre posadku bola odvezena z rampy LC-39A
- povodne sa riesila oprava loziska priamo na vezi, to sa nepodarilo, lavku koncom februara zlozili dole
- dovod prevozu nie je znamy, pravdepodobne smeruje do Roberts Road
- aktualne ma teda SX len jednu rampu (SLC-40), ktora je schopna obsluzit pilotovany start
Re: Kennedy Space Center LC-39A
Napsal: 20.4.2026 9:02
od MrG
Novy satelitny snimok rampy LC-39A

Re: Kennedy Space Center LC-39A
Napsal: 11.5.2026 7:20
od MrG
Na floridu bol dopraveny testovaci ram zo Starbase
- konstrukcia sluzi na testovanie OLM
- testuju sa upinky, alebo podpery na ktorych stoji raketa na rampe
- po ukonceni testov na LC-39A sa pravdepodobne presunie spat do Starbase na testy PAD-2 a neskor sa vrati na Floridu tento raz na rampu SLC-37, kde SpaceX stavia dalsiu startovaciu vezu
Re: Kennedy Space Center LC-39A
Napsal: 19.6.2026 8:26
od MrG
Na rampe LC-39A prebieha testovanie vypustacieho stola
- konkretne sa jedna o testy systemu podpier, ktore drzia raketu pred startom na vypustacom stole
- dalej sa v prispevku predpoklada, pre prvy prevoz Starship z Starbase na Floridu je potrebne dokoncit obe Gigabay
- pre operacie preklopenia boostra a Starship z vertikalnej do horizontalnej polohy
* ale uvidime, ide to spravit aj vonku, pomocou zeriavov, tak ako to robia v pristave s Falconom 9
* jedna sa ale o bremeno v inej kategorii rozmerov ako je F9, tak uvidime