Stránka 23 z 152

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 31.7.2013 1:47
od Gubarev
autor se vas snazi trochu prekvapit,
zajimave, jaka podoba, ale teda tak nikdy nas srpek nevypadal.. :)
The Familiarity of a Crescent Moon
https://socialreader.com/me/content/Ly4 ... aign=gplus


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 31.7.2013 1:50
od Gubarev
Lunarni faze v nadchazejicim mesici:
FQ = prvni ctvrt
LQ = posledni ctvrt
FM = uplnek
NW = novoluni



Re: Astronomická pozorování

Napsal: 31.7.2013 20:06
od Gubarev
Hmm, to jsou mi veci...a...terminy.
Dve soukrome firmy International Lunar Observatory Association (ILOA) a Moon Express
oznamily, ze chteji v r. 2015 (?!!) umistit dvoumetrovou radioantenu a maly opticky dalekohled na upati
krateru Malapert, tim budou mit oba teleskopy dobry vyhled do centra nasi Galaxie, neruseny interferen-
cemi zemske atmosfery a elektromagnetickym sumem, jez zpusobuji pozemni umele radiove zdroje.

Coz o to, plan je to zajimavy, ale ten deadline me tedy zaskocil...
ze by dalsi velkohube PR promo?

zdroj: http://www.wired.com/wiredscience/2013/ ... telescope/
http://www.moonexpress.com/

Prezentace spolecnosti Moon Express Inc.

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 31.7.2013 21:21
od Dugi
Zní to hezky, ale moc tomu nevěřím. Ovšem hezké by to bylo. :)

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 1.8.2013 4:34
od Gubarev
Greenwichska observator opet vyhlasuje ceny pro astrofotografy.
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... space.html


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 1.8.2013 4:40
od Gubarev
Posledni Delta Akvaridy od Johna Chumacka.
[Canon Rebel Xsi, 17mm lens, ISO 800, 20sec]


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 1.8.2013 17:56
od Gubarev
tohle je sice meteo-foto, ale ulovek slusny teda. Pan si zkousel
vyfotit nejaky ten blesk a dostal takovyto zajimavy nahodny bonus.. :)

Obrázek

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 2.8.2013 0:01
od Gubarev
asi jsem zas objevil Ameriku, ale treba nekdo nezna a pomuze..

Astrocalendar 2013
http://buhlplanetarium4.tripod.com/astr ... /2013.html

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 2.8.2013 1:56
od Gubarev
To je neuveritelne, jak obloha za par dni neuveritelne ztmavla, na rozdil od predchozich noci
s ultra svitivym Mesicem v prizemi/uplnku. A to pozoruji z vetsiho mesta, kontaminovanem
svetelnym smogem nejvic v nasi zemi..

A jeste jedna novinka, pardon, ze s tim tady vubec otravuji, ale jen bych se rad podelil o radost.
Od nedele mi zacina prvni tydeni dovolena po 4 letech a plan byl uz dlouho jasny: Vypadnout z Prahy
kamkoli, kde je lepe viditelna nocni obloha. Myslim, ze kdyz se nic nepokazi (treba pocasi... :o ),
bude to pro me zivotni zazitek, protoze ja s pozorovanimi zacal az na jare tohoto roku a tak dlouho
jsem nemel moznost byt nekde stranou vetsiho mesta (opravdu cca ty 4 roky... :( )
Beru si hvezdne mapy, red led svitilnu, buzolu, laser pointer, fotak, binokular:
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... -3408.html
Vetsi dalekohled neberu, pac budu cestovat vlakem a navic jedu se svou postarsi cubinou :)
Prvni zastavka v Haskove Lipnici, a to primo u pravnuka pana Haska, v pulce tydne (na nov) presun
na sever Cech za Jablonec, za kamaradem astronomem (clenem CAS), u ktereho chci vyzkouset jeho
krasny refraktor a dokoupenou vybavicku:

http://www.brandonoptics.com/Sky-Watche ... p_281.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 18135.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4130.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/barlow- ... 17707.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/hranol- ... -5218.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-b ... -5250.html

(kdyby nekdo chtel rozebrat neco z uvedenych pomucek, budu jen rad)
Hlavne si nejvic za posledni roky odpocinu od prace a tamniho stresu, no panove, tesim se nejvic! :-D
Nemuzu dospat. Jeste zitra prace a pak 9 dni volna. Ech...porad tomu nemuzu uverit!

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 2.8.2013 10:22
od indian22
Nj jsem na tom úplně stejně. Jen mi neplánovaně dovča začala už včera.

On je teď konečně po několika letech opravdu suchý vzduch. Já byl pozorovat včera a viděl jsem Andromedu pouhým okem!! To svědčí o opravdu dobré viditelnosti, ani nevím kdy se mi to stalo naposledy. A to nebyla nijak zvlášť vysoko byla asi jedna hodina ranní. Akorát, že mám černo černou tmu 300 m od baráku, ale to až asi posledních 5 let, jinak jsem bydlel v ČB.

PS ten binokular je bomba.