Stránka 22 z 152

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 23.7.2013 9:44
od Gubarev
Diky moc, panove!
Musi to byt to pocasi...ale teda naramny veci vyvadi. :)
Ta situace predevcirem s "rozpulenou" oblohou Slunce/Mesic
jsem snad takhle naherne v Pze nevidel, a to tu ziju uz pres 20 let.

Kazdy vecer (nebo noc) se tesim z prace domu a hned jak prijedu,
letim na terasu, jak to vypada... Podminky ted fakt preji. ;)

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 23.7.2013 20:31
od Gubarev
Dnes v noci maji byt optimalni podminky pro pozorovani po 23.h, kdy zapadne pouplnkovy Mesic
(to byla vcera v noci sila - mohl jsem cist knihu na terase, zaril jak letistni halogen...)
Clanek pana Gruna na Technetu k dnesku:

http://technet.idnes.cz/nocni-obloha-cy ... ntent=main

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 23.7.2013 21:56
od baranka
Měsíc zapadá až v 7 hodin ráno. Těch 23 hodin je spíše o tom, že nastává astronomická noc kdy se slunce na obloze nachází více než 18° pod horizontem a sluneční světlo již nijak nenarušuje pozorování.

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 23.7.2013 23:43
od Gubarev
Aha, no ja uz ho mam kazdopadne "pod obzorem", takze klid oproti vcerejsi noci.
Ja az ted prijel z prace a sel se hned podivat na terasu, ale neni to takova parada.
Minuly noci to bylo lepsi. Urcite zalezi, kde se clovek nachazi. Aspon mi to nebude
lito, dnes byl v praci priserny chaos a nevim, jak dlouho vydrzim...

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 24.7.2013 8:24
od Edemski
Dnes ráno na sebe v 6:30 pěkně koukali Slunce a Měsíc. To jsem snad ještě neviděl :slint:

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 28.7.2013 23:49
od Gubarev
Zajimavy gif posunu Barnardovy hvezdy (malo hmotny, velmi stary trpaslik [12 mld let],
cca 6 ly od nas, takze po soustave Alpha/Proxima Centauri nejblizsi hvezda), ktery byl
vytvoren z vystupu Palomar Sky Survey, a SDSS. Pohyb je sniman v rozmezi poslednich
50 let.


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 29.7.2013 0:36
od Gubarev
A jeste jedno dnesni pozorovani, tentokrat old-school prostym okem :)
Akvaridy dnes asi nic, blizi se sem studena fronta ze zapadu, ale teda musim priznat,
ze na zapadnim obzoru uz mam uzasne divadlo. Uz se blizi stena oblacnosti a cca kazdych
5 sekund se projasni obloha svitem blesku (mezi oblaky), je to zatim tak daleko, ze zvuk
samozrejme zadny, ale uzasna scena pro oci. Jsem zvedavy, jestli se fronta pred Phou
rozbije, nebo budeme mit dnes bourky (uz by to chtelo dest!).
Vitr je porad jeste prijemne vlazny/teply, ale jeho teplota uz o malinko poklesla.

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 29.7.2013 0:40
od Gubarev
Edemski píše:Dnes ráno na sebe v 6:30 pěkně koukali Slunce a Měsíc. To jsem snad ještě neviděl :slint:
kdyz jen preklopis stranku, uvidis, co se mi stalo par dni pred tim ( GUBAREV » 22 črc 2013, 03:17)
a teda musim priznat, ze letos jsem NIC UCHVATNEJSIHO jeste nezazil/nepozoroval :o :)
Nekvalitu fotek ignoruj, foceno narychlo malym kompaktem (poradny astrofoto neumim)... :oops:

tady jen maly prehled:

Obrázek

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 29.7.2013 17:31
od Gubarev
slusny kousek... :) (timelapse)


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 30.7.2013 15:38
od Gubarev
To vypada moc zajimave, jestli vyjde pocasi...

Připravte se na planetární supervíkend
http://www.astro.cz/clanek/5881?utm_sou ... ign=clanky

Na začátku srpna 2013 se nám v průběhu noci na obloze představí všech osm planet Sluneční soustavy
a ještě něco navíc. Nejlepší podmínky pro pozorování všech planet naší soustavy přitom nastanou o
víkendu, v průběhu noci ze 3. na 4. srpna 2013.
V noci ze soboty na neděli 3./4. srpna 2013 si během soumraku, noci a svítání můžeme prohlédnout
všech osm planet a navíc i náš Měsíc a „zrušenou“ planetu Pluto, která je dnes představitelem trpasličích
planet. Tu pochopitelně spatříte jen opravdu výkonným dalekohledem (o průměru nad 30 cm).