Stránka 21 z 152
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 17.7.2013 3:45
od Gubarev
NGC1499 "California Nebula"

Re: Pozorování hvězd... brnkačka
Napsal: 19.7.2013 10:11
od tomas
Docela pěkný pomocník při pozorování oblohy a nejen to:
http://www.hvezdarnazebrak.cz/pages/ast ... obloha.php
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 20.7.2013 3:45
od Gubarev
Ty krasny barvy pri zapadu Mesice za obzor...nadhera.
Digifoto z Dobsona 12"
zdroj:
http://www.flickr.com/photos/sarahlarla ... otostream/

Re: Astronomická pozorování
Napsal: 22.7.2013 1:33
od tomas
Jo jo, nádherná fotka. Včera byl ve 3:00 ráno nádherný, sytě oranžový Měsíc. Mít u sebe foťák, tak neváhám.
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 22.7.2013 2:04
od Gubarev
Rano bude Venuse a Regulus v konjunkci, tohle mi dnes napsal jeden sikula, tise zavidim...
Včera jsem měl štěstí. Byl docela klidný vzduch a našel jsem pomocí dalekohledu Venuši jako malý měsíček
mezi čtvrtí a úplňkem. Ještě větší klika přišla vzápětí, když jsem najel správně na nedalekou hvězdu Regulus
ve Lvu, která má 1,4 mag. Takže jsem po dlouhé době viděl hvězdu ve dne. Naposledy asi při zatmění
29.3.2006
Nejslabší hvězdu ve dne jsem viděl někdy v roce 2000 na Kleti, když se mi podařilo najít
dvojhvězdu Cor Caroli se složkami 2,85 a 5,52 mag. Velkou kleťskou třicítkou na perfektně modrém nebi
šla vidět i ta složka skoro 6 mag, což obvykle nemusí být vidět ani v noci volným okem. Doporučuju zkoušet,
zvláště s počítačem naváděnou montáží ...
Mesic dnes v prizemi a zitra uplnek ale uz sajni tak, ze jsem na nej radsi ani nezameroval,
pac po jen par minutach v seru jsem na nej nemohl koukat ani okem...
Aspon poslu dve nadherny od Bruna Yporti:

Re: Astronomická pozorování
Napsal: 22.7.2013 4:09
od Gubarev
O tohle se jeste musim podelit. Stalo za to to vydrzet a nejit spat...
Na jedne strane oblohy uz svita, nadherny barvy a presne na protejsi strane ozoru
jeste blaznive sviti Mesic, vsechny ty barvy se michaji po obloze a nad tim porad
jeste kraluje skoro v zenitu letni trojuhelnik.
Je to uchvatne. Vzdycky me v techto chvilich napada, co si asi mysleli nasi predci
v davnych dobach, kdy jeste nebyly ani naznaky nejake astronomie, ci nebeske
mechaniky - a popravde receno, asi cast tech pocitu s nimi sdilim...i kdyz vim -
tezko rict, jak to byvalo, jen to divadlo je opravdu famozni.
A to jsem ve meste. Jake to musi byt nekde v horach, ci v kopcich daleko od civilizace?...
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 22.7.2013 4:17
od Gubarev
...a meni se to po minutach. Z trojuhelniku uz zari jen Vega.
uff, omluva, ale musim aspon takhle hloupe mym malym digikompaktem,
tu krasu na vas neprenesu, spis vam to jen zkazim (Baranko, promin!),
ale aspon nastin...
SV:

JZ:

Re: Astronomická pozorování
Napsal: 23.7.2013 1:41
od Gubarev
Zvlastni vec, poradil by nekdo?
Vcera byl Mesic v prizemi, dnes je uplnek, ale intenzita svitu je skoro nesrovnatelna.
(vzdalenost se preci nemohla radikalne od vcerejska zmenit, snad jen to albedo)
Vim, ze je to subjektivni a muzu se oprit jen o porovnani pozorovani ze vcerejsi a dnesni
noci. Dnes je Mesic obrovsky "halogen", ktery tvori na protejsich strechach jasny stiny
vsech vycnelku a tvaru. Vcera to bylo mekci/jemnejsi , ale nechapu, ze rozdil pozorovani
dela jen cca 20 hodin. Asi hodne zavisi i na momentalnich stavech pocasi... hmm.
Diky za kazdou pripadnou odpoved (na zrejme uplne hloupou otazku,
ale jen se snazim konfrontovat pozorovani...)
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 23.7.2013 9:06
od tomas
Nevím, jestli ti poradím. Taky spíš trochu tipuju. Nejpravděpodobnější příčinou bude naše atmosféra. Podle předpovědi se blíží srážky, čemuž napovídá i efekt tzv. "příliš jasných dálek", kdy se například vzdálené kopce zdají být blíž a jsou na nich vidět větší detaily, např. jednotlivé stromy lesa. Tento efekt by mohl ovlivňovat i pozorování Měsíce.
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 23.7.2013 9:26
od baranka
Září nádherně a když se tak dívám na své snímky pomocí webky tak se mě skoro zdá že je od úplňku k úplňku jasnější. Když jsem fotil super úúplněk pře dvěma roky tak šlo pořídit video každé oblasti Měsíce a nyní když zaměřím jasnou část Měsíce a dám spustit tak na vterinu je nádherný obraz který vystřídá v podstatě přesvětlený obraz.
Pro ilustraci:

Ale asi dělám něco špatně. Jinak také bych to viděl v čísté atmosféře protože doopravdy je ten rozdíl ve velikosti Měsíce nepatrný.