Amatérské rakety

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
Odpovědět
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od modelar »

Estes aj Rapier poznám, dokonca myslím že ešte pár motorov Estes mám doma, ale keď porovnám cenu a výkon môjho motora a estes motora tak môj motor má niekoľkonásobne vyšší ťah a cena možno 1/4. Samozrejme existujú aj ROS-ky za pár českých korún ale mňa aj tak najviac poteší keď raketa lieta s mojím vlastnoručne vyrobeným motorom :lol:
A to varenie paliva sa nemusí robiť v kuchyni (aj keď ja to tak robím). Poznám ľudí ktorí to robia na malom ohníku niekde na záhrade :)
"It was going well until it exploded."
miraspartan
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 1
Reputace: 0
Registrován: 16.10.2012 19:59
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od miraspartan »

Ahoj,
jsem tu nový, ale taky se rád podělím o pár úsměvných zkušeností, které mě stály před lety spoustu času a málem jedno oko :o . Zkoušel různé druhy pohonů; na pořad přišel i zmiňovaný hliník, který jsem vyráběl z trubiček velmi jemným pilníkem :hlavou proti zdi ... bylo mi tenkrát asi 12 let :krčící rameny: . Vzhledem k náročnosti výroby jsem konstruoval jen minirakety ve velikosti tužky (i poměr délka x šířka) z papíru. Větší jsem ani nemohl udělat, jelikož se jinak palivo samovolně vysypávalo z motoru :lol: . Jako tryska sloužil tuším alobal, který jsem namotal na párátko a udělal dutý váleček jako ucpávku. Vzhledem k malému průřezu trysky se špatně zapaloval hliník (který navíc nechtěl hned hořet). Jestli si na to správně vzpomínám, musel jsem rozdělat "ohýnek" pod raketou...úspěšnost startů byla poměrně vysoká, skoro "každá raketa" vystartovala, ale výška letu byla pár metrů... Byla to slepá a nebezpečná ulička... Mnohem lepší zkušenost jsem potom udělal s motorky Rapier (které mi musel koupit kamarád, protože je možné je koupit až od 15 let? Nevzpomínám si...) se stavebnicovými trupy. Odpal byl nebetyčně bezpečnější (elektricky přes kabel na vzdálenost cca 30 m - 50m). Rakety mi létaly desítky metrů vysoko (šlo by to i výš, ale modely byly dost těžké), občas upadlo nějaké to špatně přilepené kormidlo, občas se neotevřel padák, ale podívaná to byla moc hezká :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26966
Reputace: 2732
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru, doufám, že se ti tu bude u nás líbit. :palec nahoru:
Díky moc za informace a osobní zkušenosti. Zároveň se tvoje vyprávění dá použít i jako "drobné varování" pro všechny domácí kutily. Konstrukce raket není úplně nejbezpečnější záležitost a je vhodné vsadit na předpřipravené směsi. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
sierra
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 82
Reputace: 1
Registrován: 26.2.2013 21:09
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od sierra »

Ahoj :)
Jednou si chci taky postavit nějakou raketku, ale kuli práci to ještě nějakej pátek počká, spíš mě zajimá vše o balistice a aerodynamice....
U ROSek mam špatnou zkušenost ze cvičení (ozbrojené síly), kde se odpalovaly z útočné pušky a jedna proletěla četou :) Docela fofr.
Jinak doufám že Vás nebudu nudit, ale krásnej film o stavbách raket je http://www.csfd.cz/film/17131-rijnove-nebe/
.)
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od modelar »

Ahoj, ja sa raketovej modelarine venujem až asi 3 roky a teraz pracujem na raketách s dostupom 500m. Ale keď som začínal tak malé raketky s obsahom paliva do 20g som si vyrábal za pár korún z bežne dostupných vecí :) a lietalo to pekne

a dík za tip na dobrý film :-D
"It was going well until it exploded."
Uživatelský avatar
ZelvaCZ
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 1
Bydliště: Příbram
Registrován: 8.6.2013 9:17
Kontaktovat uživatele:
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od ZelvaCZ »

Hm, tak já jsem se o raketku pokusil s dědou (už to bude kolem 50 let, co modelaří, ale věnuje se spíše letadlům) a náš první pokus vyletěl s poměrně slabým motorem do výšky asi 250 m. Raketa je celá z u nás doma dostupných materiálů (vyjma motorů :-D ) a máme problém s propalováním trupu motorem. K tomu se motor vždy při vyhazování padáku přepálí na dvě půlky. Taky se vám to děje?
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od modelar »

Aké motory používaš? :Drbe se na hlavě:
"It was going well until it exploded."
Uživatelský avatar
ZelvaCZ
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 1
Bydliště: Příbram
Registrován: 8.6.2013 9:17
Kontaktovat uživatele:
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od ZelvaCZ »

Vím, že je to Rapier a průměr trysky je 5 mm. Víc nevím..
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od modelar »

No tak to ti asi neporadím, k motorom Rapier som sa osobne nedostal, ale z vlastnej skúsenosti môžem doporučiť Estes, alebo Ros 40. Ale podľa mňa asi najlepšie je vyrobiť si vlastný :mrgreen:
"It was going well until it exploded."
Uživatelský avatar
ZelvaCZ
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 1
Bydliště: Příbram
Registrován: 8.6.2013 9:17
Kontaktovat uživatele:
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od ZelvaCZ »

Vyrobit si vlastní.. to už je lepší nechat raketku přepálit na dva kusy, než ji po zapálení domácího motoru roztříštit na tisíce kousků :lol:

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“