Stránka 20 z 152

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 10.7.2013 2:24
od Gubarev
Supernova SN 2013aa in NGC 5643 June 2, 11, 13, 14, 17, 18, 25 and 28, 2013
http://www.flickr.com/photos/43846774@N ... versetoday
hres - http://farm8.staticflickr.com/7455/9251 ... cfa0_o.jpg


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 10.7.2013 3:53
od Gubarev
baranka píše:Jj, ty snímky povrchu Měsíce jsou parádní. Ovšem pokud jsem četl dobře tak dalekohled o průměru 356 mm je už jinačí liga. Mám za to, že i nejedna Lidová hvězdárna by zbledla závistí. :-D
The asteroid 19458 has been officially named Legault by the International Astronomical Union. 8-)
http://legault.perso.sfr.fr/info.html


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 10.7.2013 16:53
od Amper
Dotaz - proc drzej v ruce ty ovladace a koukaj na jinou stranu nez dalekohled ? Vypada to jako ovladani od RC modelu

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 10.7.2013 21:03
od baranka
Amper píše:Dotaz - proc drzej v ruce ty ovladace a koukaj na jinou stranu nez dalekohled ? Vypada to jako ovladani od RC modelu
Řekl bych, že to není snímek z nočního pozorování ale snímek určený na stránky ve stylu snímky našich miláčků. :)

GUBAREV píše:Teda, landscapy do stelarka uzasny!
Jen ta vyroba "custom", to bych nedal, me by to trvalo, to radej ozelim... 8-)

Ted si nejsem jist, jestli uz se tu resilo (jinde uz jsem otravoval)
Kolimujete, nebo mate refraktor?
Pomalinku po tom zacinam pokoukavat...
Ono se zas tak často nekolimuje a nově zakoupený je zkolimován a jinak používám ke kolimaci starou krabičku od filmů s dírkou. ;)

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 10.7.2013 22:26
od Gubarev
Ono se zas tak často nekolimuje a nově zakoupený je zkolimován a jinak používám ke kolimaci starou krabičku od filmů s dírkou.
Baranko, prosim te, muzes to trochu vic priblizit?

Z techto odpovedi mam strasny "rukodelny" mindrak, pac ani netusis, jak manualne nezdatny jsem... :lol:
Ale, pokud mas cas a chut, prosim, pribliz.

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 10.7.2013 23:13
od baranka
No, ono se kolimuje když máš problém třeba se zaostřením. V podstatě jsou 3 metody jedna je právě s Laserovým kolimátorem a druhá je s kolimačním okulárem. Třetí je právě s jednoduchým kolimačním přípravkem z krabičky od 35mm filmu, kde se do středu víčka udělá otvor a dno se odřízne.
Návod třeba zde: http://www.supra-dalekohledy.cz/clanky/kolimace/
Nebo zde: http://web.quick.cz/frantabilek/vybaven ... imace.html
Jsou tam vždy všechny návody.

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 10.7.2013 23:51
od Gubarev
Dik moc, oba clanky mam ulozeny, ale porad je takova hektika, ze jsem se k nim nedostal.
Diky!

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 15.7.2013 2:24
od Gubarev
se picnu...koncim work pred pulnoci.. :hlavou proti zdi :hlavou proti zdi
kdo bude mit chvilku, nenechte si to ujit.

Pozvánka na přednášku Breaking Through the Seeing Barrier in Planetary Astronomy

V úterý 16. července od 18:00 se uskuteční veřejná přednáška Breaking Through the Seeing Barrier i
n Planetary Astronomy od Francka Marchise, Senior Planetary Astronomer and Media & Science Liaison
at the Carl Sagan Center of the SETI Institute. Místem konání je Restaurace Sklepení (naproti zastávce
Tachovské námětí), kde probíhají Kosmoschůzky. Přednáška nebude tlumočena, proběhne v angličtině.

Obrázek

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 15.7.2013 3:24
od Gubarev
Opet trocha faktu na tema svetelny smog.
Tentokrat z dilny severomoravskych "strazcu nocni oblohy" Pavla Gabzdyla
a Jana Kondziolka. Obema panum velky dik!

Dny bez nocí


Re: Astronomická pozorování

Napsal: 17.7.2013 3:43
od Gubarev
kratky timelapsovy gif:
Obrázek