baranka píše:Jj, ty snímky povrchu Měsíce jsou parádní. Ovšem pokud jsem četl dobře tak dalekohled o průměru 356 mm je už jinačí liga. Mám za to, že i nejedna Lidová hvězdárna by zbledla závistí.
Dotaz - proc drzej v ruce ty ovladace a koukaj na jinou stranu nez dalekohled ? Vypada to jako ovladani od RC modelu
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 10.7.2013 21:03
od baranka
Amper píše:Dotaz - proc drzej v ruce ty ovladace a koukaj na jinou stranu nez dalekohled ? Vypada to jako ovladani od RC modelu
Řekl bych, že to není snímek z nočního pozorování ale snímek určený na stránky ve stylu snímky našich miláčků.
GUBAREV píše:Teda, landscapy do stelarka uzasny!
Jen ta vyroba "custom", to bych nedal, me by to trvalo, to radej ozelim...
Ted si nejsem jist, jestli uz se tu resilo (jinde uz jsem otravoval)
Kolimujete, nebo mate refraktor?
Pomalinku po tom zacinam pokoukavat...
Ono se zas tak často nekolimuje a nově zakoupený je zkolimován a jinak používám ke kolimaci starou krabičku od filmů s dírkou.
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 10.7.2013 22:26
od Gubarev
Ono se zas tak často nekolimuje a nově zakoupený je zkolimován a jinak používám ke kolimaci starou krabičku od filmů s dírkou.
Baranko, prosim te, muzes to trochu vic priblizit?
Z techto odpovedi mam strasny "rukodelny" mindrak, pac ani netusis, jak manualne nezdatny jsem...
Ale, pokud mas cas a chut, prosim, pribliz.
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 10.7.2013 23:13
od baranka
No, ono se kolimuje když máš problém třeba se zaostřením. V podstatě jsou 3 metody jedna je právě s Laserovým kolimátorem a druhá je s kolimačním okulárem. Třetí je právě s jednoduchým kolimačním přípravkem z krabičky od 35mm filmu, kde se do středu víčka udělá otvor a dno se odřízne.
Návod třeba zde: http://www.supra-dalekohledy.cz/clanky/kolimace/
Nebo zde: http://web.quick.cz/frantabilek/vybaven ... imace.html
Jsou tam vždy všechny návody.
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 10.7.2013 23:51
od Gubarev
Dik moc, oba clanky mam ulozeny, ale porad je takova hektika, ze jsem se k nim nedostal.
Diky!
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 15.7.2013 2:24
od Gubarev
se picnu...koncim work pred pulnoci..
kdo bude mit chvilku, nenechte si to ujit.
Pozvánka na přednášku Breaking Through the Seeing Barrier in Planetary Astronomy
V úterý 16. července od 18:00 se uskuteční veřejná přednáška Breaking Through the Seeing Barrier i
n Planetary Astronomy od Francka Marchise, Senior Planetary Astronomer and Media & Science Liaison
at the Carl Sagan Center of the SETI Institute. Místem konání je Restaurace Sklepení (naproti zastávce
Tachovské námětí), kde probíhají Kosmoschůzky. Přednáška nebude tlumočena, proběhne v angličtině.
Re: Astronomická pozorování
Napsal: 15.7.2013 3:24
od Gubarev
Opet trocha faktu na tema svetelny smog.
Tentokrat z dilny severomoravskych "strazcu nocni oblohy" Pavla Gabzdyla
a Jana Kondziolka. Obema panum velky dik!