Stránka 18 z 152

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 5.7.2013 0:19
od Gubarev
Jinak zde vytecny clanek ohledne pozorovani planet v cervenci.
(v anglictine, ale skvele utrideny, rozsahly a hlavne nevyzadujici
zadnou prevratnou znalost AJ)
http://earthsky.org/astronomy-essential ... rn-mercury

Tohle je ted moje "nejhranejsi pisen" kazdy vecer/noc, dnes byl tak krasny podvecer,
vyrazil jsem s cubinou a binokularem k Vltave pozorovat pozemni objekty a tesil se, jak
to v noci rozbalim na terase s velkym kukadlem, ale priserne se zatahlo...dnes nic.

Obrázek

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 5.7.2013 9:53
od baranka
Já na pozorování slunce používám Baader astro solar fólii ta by měla být ve dvou provedeních, přímo pro pozorování a pro fotografování. Já mám tu pro pozorování a v případě čistého klidného obrazu šlo i s tímto pořízovat snímky. Napřiklad snímek z 22.9.2010
Jinak Sluneční filtry třeba zde:
http://www.supra-dalekohledy.cz/slunce/kontinuum/
Ty filtry pro pozorování ve městě budou asi dost dobré akorát kapánek dražší nad mé možnosti.
Zde: http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... lhovinove/

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 5.7.2013 12:50
od Gubarev
Baranka: Skvele, moc dekuji za odpoved! :)

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 5.7.2013 13:02
od baranka
Není zač. Jinak z té fólie jdou udělat dva filtry, má jen jednu vadu. A sice, že má na té fólii ještě jeden krycí papír který se musí sloupnout. Filtr jsem měl již hotov a pozorovat se s ním dalo a pak jsem se dočetl, že tam je i onen papír a tak jsem to musel znovu rozdělat a on tam byl. :-D

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 5.7.2013 14:08
od Gubarev
Jasne, fakt dobra pripominka, protoze to bude poprve, takze snad nic neznicim... :oops:

Par tydnu tomu jsem zprovoznoval LED v pointeru (uzasna to vec!) a pri inserci baterie jsem se
ridil vetou v manualu Put the battery in with the “+” sign facing out, kterou jsem ale pochopil
spatne (smerem "ode mne" tj po smeru tubusu od primarniho zrcadla). Samozrejme jsk jsem pozdeji
zjistil, bylo to "plusem ven z dirky" tzn presne naopak. :lol:
Nic by se nedelo, ale baterka tak pevne sedela v sachtici, ze jsem ji pri vyndavani skoro znicil... :o
Ale vse dopadlo nastesti dobre. Takovy dobrodruzny pribehy... :P

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 6.7.2013 2:03
od Gubarev

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 8.7.2013 4:00
od Gubarev
Krasne foto emisni mlhoviny Sh2-115, porizena v dobe posledniho "supermesice" 20-22.6.2013
astrofotografem Greggem Ruppelem s filtrem Ha [hydrogen-alpha]. Vpravo nahore je videt
planetarni mlhovina Sh2-116:



Credit: Gregg Ruppel

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 8.7.2013 17:48
od Gubarev
Ja to rikam porad...Thierry Legault je proste jeden z nejvetsich blaznu, co maj volnej
pohyb po povrchu nasi planety, ma neuveritelne nadobicko, jeste vetsi know-how, zkratka
ma poklona, co dodat... :klaní se:

asi nejmladsi novoluni, zachycene kdy na astrofotografii. Jedna z jeho poslednich praci.
Foceno 8/7/13
http://legault.perso.sfr.fr/new_moon_2013july8.html



Navrch pridavam dve starsi, ale neskutecne fotky mesicniho povrchu:





http://www.universetoday.com/97358/the- ... z26SO9Gh4s

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 8.7.2013 17:59
od Dugi
To je paráda! Já bych se u těch fotek Měsíce býval hádal, kdybych je někde na internetu viděl. Protože bych si myslel, že pochází z oběžné dráhy Měsíce! :o

Re: Astronomická pozorování

Napsal: 8.7.2013 18:01
od Gubarev
Dugi píše:To je paráda! Já bych se u těch fotek Měsíce býval hádal, kdybych je někde na internetu viděl. Protože bych si myslel, že pochází z oběžné dráhy Měsíce! :o
Presne!! A ja bych znejistel, jestli nemas pravdu, kdybych nevedel, ze je to od nej... :palec nahoru: :)