Stránka 106 z 112
Re: Ostatní zajímavosti
Napsal: 20.10.2021 15:54
od slappy
Re: Ostatní zajímavosti
Napsal: 26.10.2021 18:05
od argus123
Moc pekny obrazok N-1

Re: Ostatní zajímavosti
Napsal: 10.11.2021 14:16
od Meybe
Tak společnost má za sebou první suborbitální test, ze Spaceport America v Novém Mexiku. K testu došlo v tajnosti už minulý měsíc. Šlo o test zmenšené makety skutečného nosiče. Nebo spíše projektil. Společnost vyvíjí odpalovací systém, který využívá kinetickou energii jako svůj primární způsob vzletu ze země – s vakuově uzavřenou odstředivkou, která před vypuštěním roztáčí raketu několikanásobkem rychlosti zvuku. Úspěšný test společnosti SpinLaunch dne 22. října na Spaceport America v Novém Mexiku představuje významný milník v pokroku společnosti. SpinLaunch k dnešnímu dni získal 110 milionů dolarů od investorů jako Kleiner Perkins, Google Ventures, Airbus Ventures, Catapult Ventures, Lauder Partners a McKinley Capital.
Během prvního testu zařízení využilo 20 % kapacity urychlovače. Co je však ještě zajímavější je, fakt, že společnost plánuje znuvupoužitelnost. Prý zkušební projektil byl zachráněn a je schopen opětovného letu. Dosáhl výšky desítek tisíc stop. Možná okolo 2500 km! Přesnou výšku neznám. V budoucnu chce společnost přidat do projektilu také motor. Bude schopný vynést asi 200 kg na LEO. Orbitální lety se pak uskuteční odjinud a společnost prý už o tom jedná z partnery. Zájem je, společnost už má smlouvu na orbitální lety od Pentagon’s Defense Innovation Unit od roku 2019.

Re: Ostatní zajímavosti
Napsal: 10.11.2021 14:30
od Meybe
Ještě dodám, že onen odpalovač není nic malého. Stačí se podívat na vozy poblíž na fotce. Tady ještě video z akce. Přetížení možná až 600 g.
Re: Ostatní zajímavosti
Napsal: 10.11.2021 19:07
od Peter
Meybe píše: 10.11.2021 14:16
...Prý zkušební projektil byl zachráněn a je schopen opětovného letu. Dosáhl výšky desítek tisíc stop. Možná okolo 2500 km! Přesnou výšku neznám.
3 stopy jsou cca 1 metr. Tedy desitky tisic stop je hranice cca 3 a vice km...
Re: Ostatní zajímavosti
Napsal: 11.11.2021 3:25
od Alchymista
Maybe - asi ťa sklamem, ale tie vozy sú zrejme manitou - a to pre velký manitou znamená rázvor len okolo štyroch metrov. Takže udelátor má priemer tak okolo 30 metrov, nech 35.
počítanie s nepresnými číslami:
Podľa videa a chovania folie je projektil "sotva zvukový"... Pri počiatočnej rýchlosti 330m/s (Mach 1) je dostup zhruba 5550 metrov (vo vakuu), teda ~18 500 stôp (a v atmosfére -15 až -25% - 4100-4700m, teda 13 500 - 15 500 stôp).
Pokiaľ má komora vonkajší polomer 17,5 m (a viac nemá), tak rameno v nej nech má okolo 16 metrov a dráha nákladu nech je 100 metrov. Pre Mach 1 by to znamenalo 3,3 otáčky za sekundu a odstredivé zrýchlenia bude 6000-7000ms-2, teda 600-700G. Blbé je, že odstredivé zrýchlenie rastie s druhou mocninou otáčok alebo obvodovej rýchlosti (a teda "štartovacej" rýchlosti)
Re: Ostatní zajímavosti
Napsal: 11.11.2021 10:51
od Meybe
Re: Ostatní zajímavosti
Napsal: 11.11.2021 14:05
od Alchymista

cca 45 metrov rameno, 7,5 otačky za sekundu = 2120 ms
-1 obvodová rýchlosť, odstredivé zrýchlenie 99929ms
-2 ~10 000G. Ten teoretický dostup ~75km a horizontálna rýchlosť 1736ms
-1 zodpovedá...
Lenže aerodynamický odpor nezrušíš rozhodnutím vlády, úradu či komisie...
Dobre tvarované a ťažké šípové podkalibrové strely tankových kanonov (v
0~1400-1800ms
-1) strácajú v spodnej troposfere 5-8% rýchlosti na každú sekundu letu. Čiže aj so zahrnutím klesajúceho odporu s rastúcou výškou možno odhadnúť, že len prieletom troposferou (dráha dlhá ~30km) stratí strela najmenej tretinu, skôr až polovicu počiatočnej rýchlosti. A je vo výške 15-17km s rýchlostou 1000-1500m/s... a nastúpa tak do 35km, maximálne do 55km... Málo...
Navyše - čiste technické problémy s ramenom v komore:
- V atmosfere je pravdepodobne nemožné dosiahnuť tak vysokú obvodovú rýchlosť, prúdenie okolo pohybujúceho sa ramena by robilo šialené veci - veľmi intenzívne rázové vlny a ich nárazy a odrazy do a od stien komory... pretože rýchlosť pohybu by bola dosť cez Mach šesť - teda jasne hypersonický pohyb.
- Vyrobiť zasa takto veľkú vakuovú komoru bude tiež celkom problém - najväčšia, ktorú prevádzkuje NASA, má priemer zhruba 30 metrov a 37 metrov výšku - tu sa požaduje priemer najmenej tri krát väčší a bez možnosti obrovské veko a dno proti sebe rozumne vzoprieť, takže tlak vzduchu na dno a veko sa musia zachytiť do nejakej konštrukcie "mimo komoru". A vpustenie vzduchu do vakua po vypustení nákladu bude tiež "zaujímavý jav"...
- Záves ramena musí zachytiť nielen sily od nákladu pri preťažení 10 tisíc G, ale aj odstredivé sily od hmoty samotného ramena...
- Systém zavesenia nákladu na rameno - to bude technická chuťovka sama o sebe. Na jednej strane musí zachytiť a udržať obrovské sily od preťaženia, a na druhej strane musí náklad uvolniť s lepšou ako milisekundovou presnosťou, doslova, pretože za milisekundu sa rameno pootočí o 2,7 stupňa

Na výškové a suborbitálne lietanie a experimenty by o nemuselo byť celkom márne, ale na orbitu sa takto nestanú ani s kubesatom.
Re: Ostatní zajímavosti
Napsal: 11.11.2021 14:42
od Meybe
Suborbitální urychlovač použitý v prvním testu SpinLaunch je verze v měřítku jedné třetiny plánovaného finálního hardwaru, ale stále je vysoký 300 stop.
Suborbitální projektil použitý v počátečním testu byl asi 10 stop dlouhý a byl urychlen na „mnoho tisíc mil za hodinu“ s využitím přibližně 20 procent kapacity urychlovače.
https://vimeo.com/573120364/1b4ef669e0
Re: Ostatní zajímavosti
Napsal: 11.11.2021 17:20
od Pospíšil
1) moč se na ISS recykluje a nevypouští ven (tvoje včerejší kafe je i tvé dnešní kafe

)
2) i kdyby se vypouštěla, zůstane na LEO a žádnou jinou plantu “neoplodní”