International Space Station

Sem patří diskuse o všech modelech družic, sond a raket z papíru
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
ISS 1:50

Příspěvek od Dugi »

Stalo se vám už někdy, že jste zničehonic dostali "geniální nápad"? Myšlenku, která přišla zčistajasna a zaujala vás tak, že jste se prostě museli pustit do její realizace? Já ano. Někdy se ukáže, že nápad nebyl až tak geniální, jindy naopak výsledek předčí samotná očekávání. Já mám to štěstí, že nejnovější nápad patří do druhé kategorie.
A cože mne to napadlo? Inu, když jsem se tak díval na rozestavěný model papírové ISS, začal jsem přemýšlet - je v měřítku 1:100 a některé její drobné součástky se lepí velmi komplikovaně. Problém je i se solárními panely, které se bohužel prohýbají. Napadlo mne, používat při podlepování silnější papír, ale pak by byly panely oproti měřítku moc tlusté. A pak mě to napadlo - co takhle zvětšit celou stanici? Čili změnit její měřítko? Jednotlivé díly by mohly být podlepeny silnějším papírem a drobné díly by se stříhaly a lepily lépe.
Hned jsem začal přemýšlet nad realizací. Zdrojové soubory jsou v pdf, odkud je modeláři normálně tisknou. Já jsem je natáhnul do Photoshopu, zvětšil na 200% a pak se pustil do mravenčí práce. Označil jsem zvětšený model, vyjmul ho, přepnul se do jiného souboru, kam jsem jej umístil a srovnal tak, abych šetřil prostor. Kdybych totiž model jen zvětšil na 200% a pak vzniklou stránku rozdělil na 4 díly, bylo by mezi nimi mnoho volného prostoru a navíc by se některé díly nacházely na rozmezí papírů. Obrázky jsem pak vyexportoval a vytisknul. A mohl jsem se pustit do lepení. A jak to vypadá? Po prvních modelech si troufám říct, že skvěle. Rodící se ISS v měřítku 1:50 se skutečně vyjímá a navíc už od pohledu budí respekt. Postupně sem přidám první dva hotové moduly - Sojuz a Poisk. V dalších týdnech a měsících se pustím i do dalších modulů. Abych to tedy shrnul - zastavuji práce na modelu ISS v měřítku 1:100 a pouštím se do měřítka 1:50. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Kosmická loď Sojuz 1:50

Příspěvek od Dugi »

Název modelu: kosmická loď Sojuz



Měřítko: 1:50
Autor: Alfonso X. Moreno / Upravil: Dušan Majer
Rozložitelný model: Ne
Rozsah: 3 stránky A4
Další použitý materiál: nic
Doba lepení: +/- 6 hodin
Obtížnost modelu: ???
Rozměry (š x d x v): 22 x 8 x 14 cm
Download: zde - Stačí vložit obrázky do Wordu, nastavit jejich výšku na 25,98 cm a je to.

Prvním zvětšeným modelem je kosmická loď Sojuz. Při práci jsme prakticky nenarazil na žádný problém. Nejvíc se zvětšené měřítko projevilo na komunikačních anténách, které jsou teď mnohem výraznější. Stejně tak i solární panely působí bytelným dojmem. Zatímco u původního modelu se panely ohýbaly prakticky samy od sebe, u zvětšené varianty je možné držet celý model pouze za panel a nic se ani nepohne. 8-)
Fotky samy o sobě nedokáží poskytnout dojem velikosti - proto jsem k některým přidal i původní model - aby vynikla velikost zvětšeniny.

Loď Sojuz:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Poisk 1:50

Příspěvek od Dugi »

Název modelu: modul Poisk



Měřítko: 1:50
Autor: Alfonso X. Moreno / Upravil: Dušan Majer
Rozložitelný model: Ne
Rozsah: 3 stránky A4
Další použitý materiál: nic
Doba lepení: +/- 6 hodin
Obtížnost modelu: ???
Rozměry (š x d x v): 10 x 6 x 10 cm
Download: zde - Stačí vložit obrázky do Wordu, nastavit jejich výšku na 25,98 cm a je to.

Další na řadě byl modul Poisk. Na něm jsem uplatnil i novinku, kterou autor modelu přidal od minulého lepení. Jsou to manipulátory Strela (ty dvě "ruce" po stranách), jejichž realizaci si v měřítku 1:100 mimochodem vůbec nedokážu představit. :-D Stejné jsou i na již realizovaném modulu Pirs, který je zatím stále jen v měřítku 1:100.
I v tomto případě modelu zvětšení prospělo. Komunikační antény podlepené čtvrtkou jsou mnohem pevnější a lépe vypadají. Mimochodem - manipulátory Strela jsou otočné ;)

Poisk:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Momentálně mám na stole rozdělaný model modulu Zvezda (s rozpětím solárních panelů přes půl metru) 8-) . V dalších dnech jej dokončím a přidám sem fotky. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4838
Reputace: 48
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: International Space Station

Příspěvek od tomas »

Koukám, že nakonec tu celou ISS uděláš :). Paráda. Nebudeš si muset za chvíli pořídit větší byt? Když mají mít půl metru solární panely Zvezdy, tak to kompletní ISS zabere celou místnost.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: International Space Station

Příspěvek od Dugi »

Naštěstí máme v horním patře nepoužívaný pokoj, kam se chystám celý model nastěhovat. Jelikož používám měřítko 1:50, pak by měl mít finální model rozměry 102 x 218 cm. Wikipedia uvádí rozměry ISS 51 x 109 metrů. Tak uvidíme, jak to bude vypadat. :)
Jinak předpokládám, že celková realizace bude trvat několik let. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: International Space Station

Příspěvek od Tano »

Možna by bylo dobré k fotce přidat i něco, podle čeho by jsme si dokázali lépe představit, jak jsou jednotlivé části ISS velké. Stačilo by při focení přidat k modelu nějakou minci ;) .
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: International Space Station

Příspěvek od Dugi »

OK, to není špatný nápad. Udělám to tak. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: International Space Station

Příspěvek od Greene »

Jů,to si někdy zkusím slepit :-D
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
WeZeX
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 45
Reputace: 0
Registrován: 8.1.2012 2:16
Re: International Space Station

Příspěvek od WeZeX »

To jo, taky by se mi to líbilo ;)
Memento Mori, Carpe Diem ...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: International Space Station

Příspěvek od Dugi »

Až se do toho pustíš, nezapomeň se tady pochlubit s výsledkem ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Papírové modely“