Hubble space telescope

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od jakubv »

Možná uzrál čas na robotickou servisní misi, výměna gyro atd :-)
Nikdy neříkej nikdy, a tohle je na poměrně bezpečné dráze, že i když klekne, tak jen tak nezanikne. A opravářská mise za pár let je reálná.
Navíc Web bude pracovat v jiném vlnovém spektru, takže fungující Hubble má stále co nabídnout.
A jsem si jistý, že tento nápad hlodá v hlavě nejednoho inženýra v NASA.
-----------------
xx jakubv
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Jardax »

Peter píše:Otazka za 100 bodu je ted, jak dlouho vydrzi?
Protoze jak znamo, uz ho nikdo neopravi.
A nasledovnik v nedohlednu!
Proc by ne? Gyroskopy jsou ve vymennem modulu a takovy Dragon by se k nemu v pohode dostal a zakotvil... :)
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od milantos »

Teď Hubble jede na 3 gyroskopy. Je schopen jet na 1, takže po kolapsu jednoho má stále ještě jeden v záloze.
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od milantos »

Jardax píše:
Peter píše:Otazka za 100 bodu je ted, jak dlouho vydrzi?
Protoze jak znamo, uz ho nikdo neopravi.
A nasledovnik v nedohlednu!
Proc by ne? Gyroskopy jsou ve vymennem modulu a takovy Dragon by se k nemu v pohode dostal a zakotvil... :)
No, asi dostal,- a co. Nemá ruce, nemá robotiku -jak to vymění ?
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Samo »

Astronauti spravia z dragonu EVA prípadne podľa mňa je reálna ak by veľmi chceli (času by na to bolo dosť) nejaká servisná plošina kľudne aj s ramenom či jednoduchou prechodovou komorou znie to možno ako sci-fi a bolo by to jednoúčelové no dala by sa tak spraviť celkom komplexná oprava a HST by mohol fungovať potom dalšie desaťročie.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Jardax »

Presne tak, je samozrejme myslen CrewDragon, to da rozum. Pripoji se na dokovaci prstenec a bocni dvere poslouzi na EVA.
O nejakem jedno (nebo i vice) ucelovem adapteru s rukou uz jsem taky premyslel, mohli by ho nechat na orbite pro podobne taskarice... :)
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Wopat »

Ono to nebude tak jednoduché. Nejde jen o připojení k teleskopu, robotickou paži a další příslušenství, které jde uložit do trunku. Je potřeba mít také interiér lodi schopný ustát dekompresi, vakuum a vnější teploty při otevřených dveřích. Dále je potřeba mít potřebné technické zázemí pro skafandry EMU apod. A nic nebo většinu z toho Dragon asi nemá. Takže to spíš bude sci-fi.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Jardax »

Wopat píše:Ono to nebude tak jednoduché. Nejde jen o připojení k teleskopu, robotickou paži a další příslušenství, které jde uložit do trunku. Je potřeba mít také interiér lodi schopný ustát dekompresi, vakuum a vnější teploty při otevřených dveřích. Dále je potřeba mít potřebné technické zázemí pro skafandry EMU apod. A nic nebo většinu z toho Dragon asi nemá. Takže to spíš bude sci-fi.
To te zklamu, vsechno tohle Dragon ma, pocitalo se s tim pri vyvoji.
Snad krome toho zazemi pro skafandry, tam jsem nic nedohledal. Coz neni neprekonatelny problem, obzvlast ve SpaceX :)
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Wopat »

Jardax píše:
Wopat píše:Ono to nebude tak jednoduché. Nejde jen o připojení k teleskopu, robotickou paži a další příslušenství, které jde uložit do trunku. Je potřeba mít také interiér lodi schopný ustát dekompresi, vakuum a vnější teploty při otevřených dveřích. Dále je potřeba mít potřebné technické zázemí pro skafandry EMU apod. A nic nebo většinu z toho Dragon asi nemá. Takže to spíš bude sci-fi.
To te zklamu, vsechno tohle Dragon ma, pocitalo se s tim pri vyvoji.
Snad krome toho zazemi pro skafandry, tam jsem nic nedohledal. Coz neni neprekonatelny problem, obzvlast ve SpaceX :)
To mě nezklameš ale potěšíš :) . Matně jsem tušil, že interiér Dragonu bude otevření vesmírnému vakuu zvládat. Nepamatoval jsem si ale, jestli to tak opravdu je, nebo si to jen nějak špatně pamatuju. Proto jsem napsal, že nic NEBO VĚTŠINU z toho Dragon asi nemá (neboli něco z toho Dragon asi má, ale jistý si nejsem). Teď je ale otázka, jak moc je reálné do lodi zabudovat technické zázemí pro skafandry a co dalšího je ještě pro EVA potřeba.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Peter »

Tak pokud nekdo s EVA na Dragonu pocital, pak je to super a ta opravarska vyprava neni az zas tak scestna. Trunk mne taky napadl, otazka, jak velkou ruku tam slozi. Myslim si, ze budou mit strach z pozkozeni Habbla tryskami.
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“