Kde je ISS

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Kde je ISS

Příspěvek od baranka »

Vyfoťte si ISS a jiné objekty na denní obloze!
Viz článek s dobrým návodem : http://www.astro.cz/clanek/5157?utm_sou ... ign=clanky
Uživatelský avatar
sts107aibmuloc
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 25
Reputace: 0
Bydliště: Brno
Registrován: 4.5.2012 17:41
Kontaktovat uživatele:
Re: Kde je ISS

Příspěvek od sts107aibmuloc »

Zdravím, včera jsem si tak stál v Brně v Líšni u kamaráda na balkóně.. A jak tam tak vychutnáváme... no hlavně oblohu :lol: Tak co nevidím (krom asi 7 letadel :roll: ) sem viděl hvězdu která se začala sama pohybovat :Drbe se na hlavě: . Říkám si že to asi nebude hvězda :) Tak sem se chtěl zeptat jestly není záznam jestly včera kolem 20:00-21:00 neletěla nad Brnem? Viděl sem ji celou dobu jela až za balkon :tlesk: ... Nádhera :)
STS-107, Columbia
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dugi »

To je divné. ISS má v těchto dnech přelety, ale jen ranní - mezi druhou a čtvrtou hodinou. :roll:
Je možné, že to mohl být nějaký jiný satelit. :roll:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Wopat »

O možnosti pozorování přeletů ISS už vím zhruba rok, ale vždycky když jsem si vzpomněl, že bych se mohl jít mrknout, tak buďto bylo špatné počasí, nebo byl přelet vidět pozdě v noci, resp. brzy ráno a kvůli práci se mi nechtělo. No a dnes konečně po takové době jsem vstával už ve 4:15 a vyjel na kopec za město. První na programu byl Jupiter a jeho krásné měsíce, dále Venuše, mlhovina M 42, hvězdokupa Plejády, pár pokusů o fotky a v 6:02 jsem obrátil zrak k severozápadu. Už pomalu svítalo a tak se zpoza horizontu vyhoupl jasný světelný bod, který byl zcela osamocen a nerušen hvězdami. To bylo radosti, že konečně po takové době vidím ISS :tlesk: Zkoušel jsem jí chytit do dalekohledu, ale s malým zorným polem a 60x zvětšením to byl nadlidský úkol. I tak jsem to zkoušel, ale po přechodu meridiánu jsem to vzdal a kochal se jen očima. Častokrát už jsem viděl mnohé satelity, ale jelikož ty krouží většinou o poznání výše, musím říct, že jsem byl docela překvapen, jakou ukrutnou rychlostí si to ISS frčí. :palec nahoru:
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Snoopy »

Z google shopu pro Android se dá stáhnout aplikace ISS detektor. Kromě parametrů dráhy v okamžiku přeletu nad vaším místem a magnitudy je zde taky "kompas", který vám řekne kam koukat a upozorní vás na okamžik kdy ISS vstoupí do vašeho zorného pole. Nastavit se tady dá i upozornění, že se blíží okamžik přeletu a máte vyrazit na vzduch ;) . Hodně šikovná záležitost
Uživatelský avatar
Dadejs
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 24
Reputace: 0
Bydliště: Brno
Registrován: 15.1.2012 16:57
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dadejs »

tak tohle se mi líbí. Česky, zdarma, teď už jen, aby mě to dokázalo dostat z tepla domova :)
Uživatelský avatar
JNL
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 36
Reputace: 0
Bydliště: Kroměříž
Registrován: 27.1.2012 18:48
Re: Kde je ISS

Příspěvek od JNL »

Ten to program jsem si taky stáhl do mobilu a je skvělí :) taky souhlasím, ale teď nesleduji nejradši sleduji ISS když je teplá noc a není moc chladno ..

Ještě bych dodal, že je spousta dobrých programů na mobil
JosefL.
Lidé jsou stvořeni k tomu, aby kontemplovali a přemýšleli o vesmíru. Oni sami nedosahují této vrcholné dokonalosti, ale jsou součástí této dokonalosti.
Cicero Marcus Tullius
marcellino4
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 87
Reputace: 1
Registrován: 22.7.2012 23:10
Re: Kde je ISS

Příspěvek od marcellino4 »

fiha dobry link, a ake ISS aplikacie existuju na obycajny mobil?
michalkolesa
Re: Kde je ISS

Příspěvek od michalkolesa »

Já bych raději nějakou českou aplikaci

Zítra (26.února) je poslední únorová možnost vidět ISS nad Českou republikou, pak až 15. března.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dugi »

Doporučuji naši subdoménu http://iss.kosmonautix.cz/, kde jsou dobře ukázány přelety ISS.
Období, kdy je ISS vidět se střídají s obdobími, kdy ji neuvidíme. Ale tato volná okna netrvají moc dlouho. Nanejvýš 3 týdny. O to víc se pak člověk na přelety těší. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „ISS“