Orbitálne alebo povrchové základne?

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
alamo
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 42
Reputace: 0
Registrován: 22.5.2016 13:23
Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od alamo »

Či už pri Marse, alebo pri Mesiaci, čaká nás dilema, zosobnená otázkou "stavať základňu na orbite, alebo na povrchu?"
Obe voľby majú zásadný dopad, pre architektúru výpravy, návrh nosiča, rozloženie vývoja hardvéru v čase, aj finančnú náročnosť projektov.
Ktorú stratégiu preferujete a prečo?
+++aj peklo sa dá hacknúť+++
Uživatelský avatar
alamo
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 42
Reputace: 0
Registrován: 22.5.2016 13:23
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od alamo »

áno.. je to ťažká dilema, ktorá si naozaj zaslúži dlhé zvažovanie
ale vzhľadom k tomu, že sa jej venujem už pekných pár rokov, musím povedať, že ja osobne, sa už dosť dlho prikláňam, k použitiu stratégie budovania orbitálnych základní
a to dokonca, ako určitého "univerzálneho princípu", teda aj pri Mesiaci, aj pri Marse
aby "reč nestála"
+++aj peklo sa dá hacknúť+++
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od Jardax »

alamo píše:Či už pri Marse, alebo pri Mesiaci, čaká nás dilema, zosobnená otázkou "stavať základňu na orbite, alebo na povrchu?"
Obe voľby majú zásadný dopad, pre architektúru výpravy, návrh nosiča, rozloženie vývoja hardvéru v čase, aj finančnú náročnosť projektov.
Ktorú stratégiu preferujete a prečo?
To je naprosto spatny predpoklad. Co se tyce architektury, je prakticky identicka co se tyce Mesice a temer identicka co se tyce Marsu. Ve vsech pripadech jde o hermeticke habitaty, s recyklaci a nutnym zasobovanim. Zadny dalsi zasadni rozdil mezi planetarni a orbitalni zakladnou neni.
Potrebna energie pro vyneseni je take mensi, takze staci mensi nebo spis mene startu nosice. A nebo naopak vetsi stanice.
Takze jednoznacne orbitalni zakladny jako prvni krok, jsou levnejsi, jednodussi a mnohem lepe zasobovatelne. A pripadny vypad na povrch se z nich da naplanovat taky, a mnohem efektivneji, nez resit celou jednorazovou misi ze Zeme.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od Dugi »

Takže ještě jednou - tyhle debaty ničemu nepomohou. Jediné, čeho se touhle debatou snažíš dosáhnout je násilné protlačení svých názorů jako to už delší dobu děláš na kosmo.cz - nevyužívej naše fórum jako hlásnou troubu pro své názory.

EDIT: Tohle nebylo mířené na Jardaxe ;-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od Jardax »

V pohode :)
Taky jsem vahal jestli to okomentovat, ale prislo mi to tak nestastne postulovane, ze jsem neodolal.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od vai777 »

Omlouvám se za brutální OT, ale v souvislosti s druhým Alamovým postem v tomhle vlákně mi okamžitě naskočilo tohle (speciálně kousek od 1:05).
Když tak mě, Dugi, klidně smaž. ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Quardok
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 63
Reputace: 0
Registrován: 23.10.2014 12:57
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od Quardok »

vai777 píše:Omlouvám se za brutální OT, ale v souvislosti s druhým Alamovým postem v tomhle vlákně mi okamžitě naskočilo tohle (speciálně kousek od 1:05).
Když tak mě, Dugi, klidně smaž. ;)
offtopic emoticon :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 150
Reputace: 26
Bydliště: Kremnica, Slovensko
Registrován: 14.2.2015 18:24
Kontaktovat uživatele:
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od Adhara »

Neviem, aké spory tu medzi sebou riešite, ale k otázke sa ako nezaujatý čitateľ vyjadrím.

Vždy mi pripadalo zvláštne, že skoro všetky sci-fi automaticky predpokladali na iných kozmických telesách samé povrchové základne. Pritom logický a technologicky jednoduchší medzikrok je základňa orbitálna. Samozrejme, aj orbitálne základne majú svoje nevýhody, skúsim to zhrnúť v bodoch:

Povrchové základne

Za

- možnosť práce so vzorkami, výskum priamo na mieste
- možnosť vyrábať palivo z látok na danom telese (za predpokladu, že tam nejaké vhodné sú)
- gravitácia (hoc slabšia) zmierňuje negatívne dopady na ľudské telo
- v prípade prítomnosti atmosféry na danom telesa čiastočná ochrana pred meteoritmi a žiarením

Proti

- nepomerne vyššie množstvo energie vydané na výmenu materiálu medzi nimi a Zemou
- zvýšené riziko kvôli nutnosti zahrnutia dvoch najnebezpečnejších fáz letu: štartu a pristávania
- zložitejšia konštrukcia kozmickej lode, aby zvládla zmienené manévre, v porovnaní s loďou určenou výhradne na medziplanetárne lety, prípadne na štart a pristátie len zo Zeme
- ohrozenie javmi na danom kozmickom telese (piesočné búrky...)
- viazanosť len k úzkej oblasti na povrchu telesa
- nízka flexibilita pri nutnosti núdzového návratu na Zem v prípade priameho letu

Orbitálne základne

Za

- energeticky a konštrukčne omnoho jednoduchšie zásobovanie
- väčšia flexibilita návratu na Zem (bez nutnosti dosiahnuť parkovaciu dráhu, keďže už na nej sú)
- menšie riziko pri výmene materiálu a posádok
- možnosť skúmať dané teleso globálne

Proti

- zdravotné problémy z bezváhového stavu
- nijaká ochrana pred ohrozením z kozmu (to by ale nebola ani na Mesiaci)
- nemožnosť prístupu k materiálu telesa či už ako vzorky alebo ako suroviny
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od JHošek »

Adhara píše:Neviem, aké spory tu medzi sebou riešite, ale k otázke sa ako nezaujatý čitateľ vyjadrím.
Moje osobní zkušenost - v roce 2010 jsem na kosmo.cz založil téma "Space Launch System" pro sdílení informací o tehdy novém programu kosmického nosiče. alamo začal okamžitě vlákno ničit svým tvrzením, že je "na prd", psal tam přísloví, básničky, psal, že lepší je "skrížiť sojuz s deltou H..", že "nasa potrebuje peňazí ako pliev, už len na naplánovanie uprdnutia si", zaváděl téma na jiné rakety (i přes moje upozornění, že v tomto tématu to není vhodné), psal příběh o siamském slonovi, vymyslel si neexistující 200-tunovou verzi nosiče Ares V, aby jí okamžitě začal kritizovat, a na mojí žádost, aby psal seriózně, odpověděl "je mi ľúto, ale ničím serióznym poslúžiť nemôžem". V reakci na to jsem se zaregistroval na kosmonautix a začal přispívat sem.
Držím Dugimu palce ve snaze zachovat vysokou úroveň kosmonautixu.
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od Agamemnon »

ja mam podobny pribeh :) aj ked u mna to nebolo len o alamovi :)
Per aspera ad astra [42]

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“