Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Gingrichův plán

Příspěvek od Dugi »

Víte, čeho jsem se nejvíc bál, když Obama zrušil program Constellation a přišel s novou vizí? Že se za několik let bude situace opakovat. Přijde nový prezident, který zruší rozhodnutí svého předchůdce a nastolí svou cestu.
Prezidentské volby se ještě naplno nerozběhly, přesto už vylezl na povrch plán republikánského kandidáta Newta Gingriche, který prohlašuje, že v případě svého zvolení se zasadí o realizaci trvalé lunární základny, nad kterou by vlála americká vlajka. Troufám si říct, že podobné prohlášení mu zajistilo sympatie hlavně ve státech, které jsou na kosmonautiku úzce napojené - za všechny můžeme jmenovat třeba Floridu, nebo Texas. Jeho oponent, Mitt Romney, se už vyjádřil, že Gingrichův plán je příliš finančně náročný.
Nechme teď stranou obecně známý fakt, že politici všude na světě splňují ono otřepané rčení "Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají" a po volbách skutek utek. Je samozřejmě otázkou, jak by se tato možnost projevila na dosavadním plánu, který navrhl Obama. Každopádně pokud by se podařilo zajistit dopravu zdrojů z Měsíce na Zemi, byla by to jistě velká událost.

Zdroj: ihned.cz
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od tomas »

Třeba to klapne. Státy, co mají největší dočinění s kosmickým průmyslem mají největší počty volitelů. Akorát ještě nevyhrál ani primárky.
NASA stejně na programu Constellation nepřestala dělat, akorát všechno jinak pojmenovala. Myslím, že mise k asteroidu se dá realizovat s toutéž technikou, jako cesta na Měsíc, takže jedna z lodí může jen změnit směr. MMSev akorát nechá podvozek tentokrát doma.

P.S. já myslel, že už Američané základnu na Měsíci mají. Psal o tom Idnes, tak to musí být pravda. :lol:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Pokud má ta základna existovat do roku 2020, znamenalo by to dost výrazný odklon a hlavně urychlení současných plánů.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Maikl147
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 14
Reputace: 0
Registrován: 22.1.2012 19:47
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Maikl147 »

Myslím si, že je pravda jak řekl, že základna na Měsíci měla být už dávno. Tak snad se to nějak konečně někdy rozhoupe, ikdyž moc nevěřím, že to bude rychle.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Zlí jazykové teď budou možná tvrdit, že v současné době, kdy NASA nemá vlastní dopravní prostředek se všechny síly upnou jen k hezkým obrázkům, které malují růžovou budoucnost. Doufám, že tomu tak nabude a nastíněné vize se promítnou i do skutečnosti.
Před chvílí jsem na Google + profilu NASA našel krásný ilustrativní obrázek (nebo je to spíš plakát?), který ukazuje, kam bude kráčet NASA v dalších letech. Najdeme tu informace o komerčních kosmických lodích, o cílech příštích pilotovaných letů, jsou zde také vedle srovnané rakety SLS, Saturn V a raketoplán. Jen tak mimochodem, teprve až teď vidím, jak obrovským vývojem projde SLS mezi první a poslední variantou. Po kliknutí na obrázek se vám ukáže plné rozlišení (2 795 x 1 810 pixelů).

Obrázek
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od tomas »

Dugi, po kliknutí se mi zobrazuje jenom ten malý náhled. Neměl bys někde adresu, kde je ten velký plakát ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Moje chyba, opraveno ;) .
Teď se po kliknutí ukáže velký obrázek. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Greene »

Páni,ta SLS Super Heavy (zda by se tak dala nazvat) vypadá fakt dobře,ale myslel jsem,že v ní budou i lidi,ale když nemá záchranou věžičku ani není vyznačeno kde je Orion,tak asi ne? Ale je tam napsáno že bude vozit náklad.
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Podle všeho to vypadá, že nejsilnější varianta SLS by měla být pouze nákladní, ale jelikož je k její realizaci ještě hodně dlouhá cesta, je možné, že dojde k nějakým úpravám projektu, aby byla human-rated.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od tomas »

Trochu se mi zdá, že u raket Saturn 5 až SLS "Heavy" jim trochu habrují velikosti. Motory SRB by měly být stejné jak u raketoplánu, tak u SLS. Průměr obou raket SLS by měl být shodný, jelikož vychází z velikosti palivové nádrže raketoplánu. Proto ta poslední SLS vypadá mnohem mohutněji oproti předchozím typům.

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“