Raketové motory a vše, co s nimi souvisí

Vše, co souvisí se stroji, které nás dostanou na oběžnou dráhu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Dugi »

Co se finančních nákladů týče, tak si myslím, že Saturn V by nebyl nějakým extra levným kouskem. Moc se to nedá srovnávat se Sojuzem, který má nižší nosnost, což všechno zjednodušuje. Navíc se vyrábí de facto sériově. Raketa o nosnosti nad 100 tun nemá dostatek nákladů na to, aby startovala čtyřikrát do roka.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
jakubh
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 133
Reputace: 0
Registrován: 23.6.2015 14:47
Re: Raketa SLS

Příspěvek od jakubh »

Evžen111 píše:Kdoví, jak by to se Saturny dopadlo, kdyby dostaly možnost vývoje tak, jak již zmiňovaný Sojuz. Dnes bychom zřejmě žádnou SLS nepotřebovali a také ISS by vypadala jinak. V jednom článku jsem četl, že na vynesení všech částí ISS by stačilo snad jen sedm nebo osm startů Saturnu V. Což je docela mazec, když si vzpomeneme, jak se všechny součásti a moduly na orbit dostaly. Saturn V byla úžasná raketa s parádní spolehlivostí. SLS může být dobrá raketa, nepopírám, ale stojí ohromné peníze a navíc se do toho montují komponenty z raketoplánů, aby našly uplatnění a potom se budou vyvíjet nové místo nich, aby to zae bylo dokonalejší a tak podobně, podle mne nesmyslně.
No tak Saturn V možná ne (přeci jen poněkud vysoká cena...), ale výrobní linky na motory F-1 a J-2 určitě rušit nemuseli. Nejlépe v těch vylepšených verzích F-1A (http://www.astronautix.com/engines/f1a.htm) a J-2S (http://www.astronautix.com/engines/j2s.htm), které nakonec bohužel neletěly. Postupem času by s nimi určitě dokázali vyrobit raketu (nebo celou řadu raket) s nižšími provozními náklady. A i ty motory by mohly projít evolucí podobnou, jakou zažily Merliny - změna konstrukce komory a redukce počtu součástek by jistě udělaly svoje.

Pokud jde o ISS, netuším, proč sedm nebo osm startů. Hmotnostně to vychází tak na čtyři. Samozřejmě by byl zapotřebí aerodynamický kryt vhodné velikosti... Ale zase vypuštěním větších modulů by se snad zase zlepšila efektivita využití prostoru.

Pokud jde o spolehlivost, to nevím - tam měli asi spíš štěstí, úplně bezproblémový S-V nebyl. Proto právě říkám, že nejlepší by bylo asi později s těmi motory navrhnout nový, vylepšený nosič.
Evžen111 píše:A k tomu všemu šetřili na betonu a propadá se jim hala... :facepalm:
Tak tahle část se pokud vím ukázala jako novinářská kachna. ;)
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Evžen111 »

Aha!! Tak to se NASA omlouvám, že to byl jen fám, to jsem opravu nevěděl. Děkuji ale za upozornění.
E
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Evžen111 »

Dugi píše:Co se finančních nákladů týče, tak si myslím, že Saturn V by nebyl nějakým extra levným kouskem. Moc se to nedá srovnávat se Sojuzem, který má nižší nosnost, což všechno zjednodušuje. Navíc se vyrábí de facto sériově. Raketa o nosnosti nad 100 tun nemá dostatek nákladů na to, aby startovala čtyřikrát do roka.
Jo, tohle je mi jasné, jen jsem chtěl říct, že postupným provozem by se Saturn V dostal do jiných čísel. Srovnání ze Sojuzem není v hmotnosti, ale právě jen ve vývoji, který za ty roky provozu pokročil hodně dopředu. V žádném případě jsem nechtěl srovnávat ekonomiku provozu, nebo nosnost, to vím, že bych srovnával hrušky z jabkama a to nejde.
Jen jsem si povzdechl nad tím, že Saturn mohl být užitečnější než systém STS, který měl všechno nahradit a během vývoje ho ořezali takovým způsobem, že původní plány vzaly hodně za své. Nakonec jim vyšlo něco, co snad ani v plánu nebylo a o ekonomice celého systému můžeme jen diskutovat. Ale to je jen z kategorie kdyby.
O těch startech s tak velkým nákladem to je samozřejmé a psalo se o tom už na mnohých místech. Jen se mi zdá, že vývoj SLS bude stát o hodně víc, než se v současnosti dává veřejnosti za konečný. Možná jsem naivní snílek, ale holt Saturn V mi přijde jako promarněná příležitost.
E
jakubh
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 133
Reputace: 0
Registrován: 23.6.2015 14:47
Re: Raketa SLS

Příspěvek od jakubh »

Takže třeba nosič s jedním F-1A a jednim J-2S zřejmě vynese na LEO kolem 35 tun, a když se na něj posadí DCSS, pošle až 12 tun k Marsu... No a netvrďte mi, že by musel byl tak šíleně drahý jako Atlas V 551 nebo Delta IV Heavy.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Raketa SLS

Příspěvek od tomas »

Koukněte na tyhle tabulky na straně 2 a 3 :
http://www.uh.edu/sicsa/library/media/p ... /AIAA_2013

Vidím tam pár věcí, se kterými nesouhlasím, například start STS za 300 mil. dolarů bych chtěl vidět.
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Agamemnon »

namiesto f-1 radsej 1x rd-170... alebo 2x rd-180 - aj tak ich nakupuju
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Malky »

Pri srovnavani STS versus S-V je dle meho nazoru hlavni problem v tom ze nyni, z retrospektivy, je snadne rict ze shuttle byl chyba a mel se ponechat Saturn. Zvlast kdyz se nakonec ukazalo ze naklady na start shuttlu nebyly zas tak nizke. Ale tenkrat to podle meho bylo spravne rozhodnuti, nejprve se pokusit mit ekonomicky a spolehlivy pristup na LEO a pak vymyslet neco na cesty dal. Problem je, ze ten pokus s STS nevysel. Myslim, ze toto je stale pristup o ktery by se melo usilovat a z tohoto hlediska povazuji SLS za chybu. Snad to vyjde s F9R a BFR.

Snad je aspon trochu srozumitelne co jsem se pokusil rict :)
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
jakubh
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 133
Reputace: 0
Registrován: 23.6.2015 14:47
Re: Raketa SLS

Příspěvek od jakubh »

Agamemnon píše:namiesto f-1 radsej 1x rd-170... alebo 2x rd-180 - aj tak ich nakupuju
A proč, proboha? F-1A/B byl byl dost dobrý, výrobně PODSTATNĚ jednodušší, spolehlivější, s větší životností, a trocha paliva navíc stojí pakatel v porovnání s celkovou cenou za start.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Raketa SLS

Příspěvek od tomas »

Kvůli ceně. Dokonce se jedna firma pokoušela udělat F-1 z nových materiálů a moderními postupy, aby se z něj stal konkurenceschopný motor za rozumnou cenu.

Odpovědět

Zpět na „Rakety a raketové motory“