Hra na konstruktéry

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Hra na konstruktéry

Příspěvek od fretka323 »

Už strašně dlouho se mi v hlavě rojí představy na takovéhle oddechové vlákno. Doufám, že to není moc ulítlé, pokud jo klidně smažte.
Představte si, že zrovna dostanete čerstvý diplom z fyziky a zároveň si jen tak vsadíte tiket do loterie. Co čert nedá, máte v kapse nějakou tu miliardu a přemýšlíte co s tím. Rozhodnete si splnit svůj odvěký sen - zahrát si na konstruktéra raket (či stanic, sond nebo jiného HW).
Dejme tomu, že já jsem prvním takovým šťastlivcem, tak začnu. Pak můžeme diskutovat na toto téma, co by jste udělali lépe, či co je velmi dobrý nápad. Takový teoretický KSP :)
Představuji si malou raketu, určenou k vypouštění cubesatů. Dejme tomu, maximální šířka a délka 2U. První stupeň by mohl být poháněn čtyřmi menšími motory na alkohol/kyslík, metan/kyslík či vodík/kyslík. Záleží kvalitě práce, ale určitě chci nějaké obnovitelné a bezpečné palivo - kerosin nebo UDMH opravdu ne. Na vršku prvního stupně by bylo záchranné zařízení. Padák, radiomaják, případně raketky pro poslední zbrždění - podobně jako Sojuz. To znamená, že první stupeň chci mít obnovitelný, ale nechci na to jít složitě jako SpaceX. Buď by se mohl vylovit z moře, nebo by mohl dostat nožičky a přistávat na pevninu - myslím si, že padák a výše zmíněné raketky na vršku by měly zajistit dostatečně jemné přistání druhý stupeň by mohl být vybaven jedním nebo dvěma motory jako z prvního stupně (samozřejmě s patřičnou úpravou). Nejlepší ale podle mě bude to, co bude pod aerodynamickým krytem. Ten se nebude odhazovat jak je to zvykem, ale bude pouze vyklápěcí, aby se mohl vypustit náklad. Poté se zase zavře a štít s nějakým izolačním tepelným štítem (asi keramika, ablativní štít by byl příliš těžký (no, možná nastejno) ale hlavně by se pokaždé musel vyrobit nový) poslouží jako tepelný štít při sestupu atmosférou. Zde se vystřelí padáky, které by byly mezi nádrží a aerodynamickým krytem. V motorové části by případně mohla být nějaké drobná konstrukce, která by pohltila náraz místo motorů, které by tím pádem při dosednutí chránila.
Něco takového by ale určitě bylo poměrně složité, ale platili by se zde jen lidé a palivo. Těch lidí by ale zde muselo být spousta a to mi docela vadí :/
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od Wopat »

fretka323 píše:Doufám, že to není moc ulítlé
Myslím, že je ;) Každý máme nějakou úchylku :)
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od Navi »

Ale tak co? Musk taky vydělal celkem balík a postavil si "raketku" ;)
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od fretka323 »

Wopat píše:Každý máme nějakou úchylku
Já nad tímhle vlákně přemýšlím opravdu už několik týdnů, protože... já ani nevím :D Přišlo mi to prostě jako fajn nápad na pokec.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od tomas »

A což takhle SSTO. Měnilo by se jen vědecké vybavení. Tím by odpadl otevíratelný kryt. Přistávat by se mohlo na pevninu pomocí padáků nebo pomocí kovových listů (ala helikoptéra), což by zajistilo přesnější přistání. V podstatě by nejsnazší bylo odkoupit Roton a dopracovat ho jako bezpilotní stroj.
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od indian22 »

Nelze si nevzpomenout na projekt Golauncher. http://seradata.com/SSI/2013/11/generat ... contracts/ . A vzápětí podobný projekt USAF a DARPA, který nedávno avizoval Vai.

Myslim, že to je mnohem schůdnější a efektivnější cesta než vývoj vlastního prvního stupně a zázemí pro start ze země. Bez propočtů jako první nástřel odhaduji, že by ten první stupeň byl neúměrně velký, v takových rozměrech je IMHO třeba uvažovat jinak, cestu přes atmosféru mi skutečně lépe umožní letadlo, jako třešnička na dortu je pak bezprecedentní flexibilita. S miliardama v kapse by takový nákup byla jedna radost.

Pokud jde o ten aerodynamický kryt, asi bych ho s lehkým srdcem odhazoval. Zase, když u tak malého tělesa uvážím poměr váhy a povrchu (a tudíž váhu nějakého obalu toho povrchu), tak tahat sebou aerodynamický kryt je jako bych místo 2U vezl 3U. Přitom udělat kopyto na kterém bych ho vyráběl třeba i z nějakého kompozitu je práce do garáže.

Ale ten znovupoužitelný první stupeň se mi docela líbí. Jen si myslím, že na jeho přistání by byl výhodnější padák. tady je to zase o tom samém při menších rozměrech padáky fungují lépe právě díky poměrům povrchu a objemu (potažmo váze).
Naposledy upravil(a) indian22 dne 30.6.2015 9:41, celkem upraveno 2 x.
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od indian22 »

A hned se mi myšlenky rozeběhly úplně jinak.

Asi by se mi líbila taková mini-Sofia https://en.wikipedia.org/wiki/Stratosph ... _Astronomy , třeba na tom Gulfstreamu. Wow, když si člověk přimyslí peníze... :-)
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od fretka323 »

indian22 píše:Jen si myslím, že na jeho přistání by byl výhodnější padák.
Tak to také uvažuji, ale padáky asi nezbrzdí takový kolos na dostatečně nízkou rychlost. Přistávací raketky by měly stejný smysl jako třeba u výše zmíněného Sojuzu.
Když nad tím ale přemýšlím, ten kryt by byl zbytečně velký a těžký. Asi by bylo jednodušší ho odhodit a pod adaptérem na náklad by byl schovaný regulérní (keramický) štít.
tomas píše:A což takhle SSTO.
Abych se přiznal, SSTO jsem nikdy nefandil. Párkrát jsem se přistihl, že si představuji něco podobného jako Skylon, ale není to ono. Raketa je raketa :D
Klidně mne oslovujte Radim.
jakubh
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 133
Reputace: 0
Registrován: 23.6.2015 14:47
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od jakubh »

Tak SSTO přeci může startovat i vertikálně. ;-) Ale chtělo by to něco na způsob původního Atlasu - lehká balonová nádrž (dělají ještě v Ostravě ocel? :-D), odhazovací booster motory plus vakuový sustainer. S omezeným rozpočtem pravděpodobně boostery pumpované elektricky a sustainer pulzně detonační. :palec nahoru:
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od fretka323 »

Ale to s nim musis potom nenak pristat. Padaky, kridla nebo raketovy motor. Prvni asi odpada kvuli hmotnosti a posledni je nadslunce tezka vec. Take by jsi nahoru musel tahat tezky tepelny stit - brzdit jen cumakem zni nemozne takze musis pokryt cele bricho. A jinak ano - ocel porad delame :P a jeste bych tam mohl misto motoru dat parni kotel a topit antracitem. Pak bych to pojmenoval Ostrava!!! :D ted premyslim nad raketovym motorem a v hlave mi zni moto KSP - how hard it can be? Radsi se vyspim nez me neco napadne... :D kdyztak, pokud to povazujete za ukoncene, zkuste navrhnout neco sami. Nemusi to byt raketa ale klidne i sonda, lod, base,...
Klidně mne oslovujte Radim.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“