Fobos-Grunt

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od baranka »

Dva články.
Neúspech ruskej misie k Marsu? Sabotáž
Je zde: http://veda.sme.sk/c/6210853/neuspech-r ... botaz.html
Druhý Nešťastný PHOBOS-GRUNT shoří v atmosféře
Je zde: http://www.astro.cz/clanek/4983
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od Dugi »

K paranoidní teorii sabotáže se raději vyjadřovat nebudu. Rusové by si měli uvědomit, že chyba není na druhé straně, která jim chce ublížit, ale přímo u nich. :)
Mimochodem, potěšilo mě, že článek na astro.cz uvádí mezi tématickými odkazy o misi F-G i naše fórum. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od tomas »

Spíš než sabotáž, jim mohla ublížit malá odolnost vůči rušivým signálům, které mohly ovlivnit aparatury sondy, ale spíše to vypadá, že sondě ani pořádně nenajely všechny systémy, které měly po umístění na parkovací dráhu začít fungovat.

Navíc země, které mají technologie na rušení satelitů jsou USA, Rusko, Čína a některé evropské státy.
Kromě USA se všechny ostatní na sondě podílely, tak neměly důvod ji sabotovat. Sonda stejně nefungovala dřív, než se dostala nad území USA, takže i tato verze je ze hry.

Podle včerejšího rozhovoru se šéfem Roskosmosu Vladimírem Popovkinem, který zveřejnily novosti-kosmonavtiky.ru, sama agentura přiznává, že předpokládaná úspěšnost mise byla jen asi 50%. Roskosmos věděl o možných problémech, ale nemohl jinak, protože některým komponentům už "procházela doba trvanlivosti". Navíc je do startu prý nutily ESA a CNSA, které měly na palubě své přístroje. Takže Rusové měli dvě možnosti, buď start vůbec nezkoušet a odepsat 5 miliadr rublů za sondu rovnou, nebo to alespoň zkusit, jestli to náhodou vyjde. Popovkin přiznal, že Fobos-Grunt nebyla jediná sonda nebo družice, která měla problémy s komunikací, pokud letěla nad ruským územím v zemském stínu.

Trochu z toho rozhovoru čišel alibismus. Takové to, my za to nemůžeme, oni na nás tlačili. Pokud vím, sonda se s přestávkami vyvíjela asi 20 let, navíc se používaly některé ozkoušené postupy z úspěšných Veněr.
Pokud si dobře pamatuji, tak tady na fóru se Dugi podivoval, že stanice, která měla se sondou komunikovat, se kompletovala teprve dva měsíce před startem. To znamená, že na samotné testy komunikace prakticky nezbyl žádný čas.
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od baranka »

Dival jsem se na stránku federalspace.ru jak sem dával tomas a poslední dobou se rychlost pádu F-G hodně zrychluje. Dnes má již dráhu 204,2 x 170,6km. Škoda, že pád nebude od nás pozorovatelný.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od tomas »

Pravda, poslední odhad je 15.ledna 10:30 našeho času

Šipka ukazuje pravděpodobné místo dopadu, ale to berte opravdu hodně s rezervou
zdroj:Roskosmos
WeZeX
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 45
Reputace: 0
Registrován: 8.1.2012 2:16
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od WeZeX »

Kdo mi řekne proč skoro všechny objekty (myslim teda) vyslané lidmi se pohybují hlavně kolem rovníku?
Memento Mori, Carpe Diem ...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od Dugi »

To se docela těžko vysvětluje ... ale pokusím se o to - Země je kulatá a ... radši k tomu udělám k ní i ilustrační obrázek.

Obrázek

Máme tu dvě schematicky nakreslené zeměkoule. Tlustá čára uprostřed je rovník. Červeně jsou vyznačeny oběžné dráhy.
Na prvním obrázku je klasická oběžná dráha, která se používá - na druhém je pak teoretická dráha, která je rovnoběžná s rovníkem (může být klidně nakloněná, to nehraje roli, prostě dráha rovník neprotíná), ale co je hlavní - tento druhý obrázek zachycuje dráhu, která je nerealizovatelná. Teď se pustím do vysvětlení proč.
Vycházejme ze tří základních neoddiskutovatelných faktů
1) Země je kulatá
2) Kulatý povrch se při převodu do 2D zkresluje (známý problém při převodu globusu (3D) do mapy (2D)
3) Těleso na oběžné dráze obíhá pořád stejně a nemůže "zatáčet".

Teď udělám menší odbočku. Dřív jsem hodně často hrával hru Microsoft Flight simulator a na dálkových letech jsem si všiml jedné zajímavé věci. I když se mi nejdřív zdálo, že nejrychlejší by bylo letět pořád rovně, palubní počítač mi ukazoval, že mám letět "obloukem" - musel jsem vyrovnávat zakřivení Země. Příklad - Když bych letěl z Prahy do Kyjeva (obě města leží +/- na stejné rovnoběžce), tak se logicky zdá, že ideální by bylo nastavit kurz přímo na východ a letět pořád za nosem. Pravda ale byla jiná. Ve skutečnosti jsem letěl na severovýchod a v průběhu letu jsem "zatáčel". Vím, vysvětluju to asi dost kostrbatě, ale člověk se nad tím musí zamyslet. Nejlíp to asi pochopíš nad glóbusem.
Když vypustíš nějakou družici na oběžnou dráhu, tak vždycky bude křižovat její rovník. Pozor, nebavíme se o geostacionární dráze! Pokud by totiž měla družice obíhat "po rovnoběžce", musela by neustále "zatáčet". Což je samozřejmě nereálné. Doufám, že jsme to popsal srozumitelně. :oops:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od baranka »

Zajímavá možnost je podle Orbitronu, ( kdyby byl pád sondy Fobos-Grunt toho 16.1 rano ) přelet sondy přes naší republiku krátce po půlnoci 15.1, tedy pokud by svítila vlastním světlem. ;)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od Dugi »

V létě by to problém nebyl, to se zemský stín o půlnoci nachází relativně nízko, takže by sonda v té době mohla být osvícena Sluncem. Ale bohužel je zima. :?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od baranka »

Nezbývá jen doufat, že při některém přeletu přes nás se začne tavit v atmosféře. :(

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“