Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Pospíšil »

petrsida píše:
fretka323 píše:Uz vidim jak se pri dokovani dragon uplne netrefi a modul "odpinkne". Navic, na zadokovani urcite je potreba nejaka protisila at cil neodplave.
stačí jedna plynová tryska, a problém je vyřešen
Nebo jednoduchá velmi lehká robotická ruka a není co řešit.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Amper »

A nebo lanko ktere bude upevneno na nafukovacce a na dragonu bude navijeci mechanismus (idealne na venkovni strane dokovaciho mechanismu). Moznosti asi jsou ale otazka zda pro to bude vyuziti a vule.

Myslim ze bude lepsi vypustit nadhernou, velkou nafunkovacku (i s plnym segmentem pro ochranu pred zarenim a pro pripad nouze) a s motorama na F9H s vyuzitim recyklovanych stupnu. Ukaze se tim ze litaj v pohode a jeste to bude naprosto luxusni habitat. Skoro bych uvazoval mozna i o oznaceni planetolet. Do trunku se nacpe par veci co se namontuji na povrch stanice a leti se, smer Mars :-)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od tomas »

Bylo by to krásný, ale myslím že i Dragon 2 na tom bude ohledně přístrojového vybavení zejména počítače podobně jako nákladní Dragon, t.j. dá se používat jen v ochranném magnetickém poli Země. Takže razantní přestavba by byla nutná i u samotné lodi.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

Stavba haly pro FH pokračuje vnějším opláštěním

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Dalicek
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 17
Reputace: 0
Registrován: 7.2.2015 23:52
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dalicek »

Oni teprve staví halu pro Falcon Heavy? Pokud vím tak ta raketa má poprvé startovat tak cca za půl roku, ne?
Rozhodně nechci SpaceX podceňovat, jsou to frajeři, ale to mi přijde přece jen jako dost šibeniční termín :-D
Takže, co mi tu uniká? :)

edit: Gramatika
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Pospíšil »

Dalicek píše:Oni teprve staví halu pro Falcon Heavy? Pokud vím tak ta raketa má poprvé startovat tak cca za půl roku, ne? Takže, co mi tu uniká?
Nic moc ti neuniklo. :) SpX je s úvodním startem FH ve skluzu už několik let. Na základně Vandenberg jsou s přípravami na FH sice mnohem dál (hala stojí už několik let, úpravy rampy a jejího okolí, transportéru/erektoru jsou v plném proudu), jenomže v loňském roce padlo rozhodnutí, že premiéra FH bude z KSC. Momentálně se odhaduje dokončení příprav rampy 39A na období září-říjen 2015. Nikde ale není psáno, že se demo let povede ještě letos.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Dalicek
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 17
Reputace: 0
Registrován: 7.2.2015 23:52
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dalicek »

No vida, já jsem nabyl dojmu, že letošní rok je už po všech těch odkladech více méně jistý, pokud nepřijde něco opravdu nečekaného, tak mě zarazilo že teprve staví halu :-D Tak uvidíme jak to všechno zvládnou.

Každopádně děkuju za odpověď. :)
Uživatelský avatar
lamer
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 48
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2013 22:55
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od lamer »

Asi všichni známe povedené parodie jako "NASA Johnson style", "All about that space" a "We're NASA and we know it". Fandové SpaceX udělali něco podobného: https://www.youtube.com/watch?v=yypBjVpDJZY

Omlouvám se za OT
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od fretka323 »

To uz jsem tu nekde parkrat videl. Rozhodne velmi povedene ;)
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

Velmi důležitá zpráva pro budoucnost SpaceX - NASA akceptovala certifikaci Falconu 9 do tzv. Kategorie 2. Tento certifikát umožňuje, aby raketa mohla vynášet středně cenné vědecké satelity od NASA. Právě do druhé kategorie spadá největší množství vynášených družic sledujících Zemi, ale i mnoho meziplanetárních sond.
Pro vynášení nejdražších sond - tzv. vlajkových lodí je potřeba ještě přísnější certifikace - Kategorie 3. Tou momentálně disponují pouze Atlas 5, Delta 2 a Pegasus XL. S certifikací Falconu se začalo v roce 2012.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“