Rosetta

Tady můžete diskutovat o družicích a sondách Evropské vesmírné agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Rosetta

Příspěvek od MaG »

Asi berou za touchdown i to jak si po prvním odrazu někde cestou štrejchl o něco a roztočil se..
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3884
Reputace: 3051
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Rosetta

Příspěvek od petrsida »

První dosednutí bylo dvojité
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 210
Reputace: 112
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: Rosetta

Příspěvek od AlesH »

Určitě teď počítají ten prostřední "náraz s roztočením" (a ne dvakrát to první "dosednutí"). Podle mne to je ale jen slovíčkaření. Philae prostě přistál jen jednou (tam kde skončil) a předtím třikrát "narazil do povrchu komety".
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Rosetta

Příspěvek od tomas »

AlesH píše:Určitě teď počítají ten prostřední "náraz s roztočením" (a ne dvakrát to první "dosednutí"). Podle mne to je ale jen slovíčkaření. Philae prostě přistál jen jednou (tam kde skončil) a předtím třikrát "narazil do povrchu komety".
Rozumný názor. :palec nahoru:
To je jako bychom u MERů na Marsu počítali kolikrát se odrazily airbagy od povrchu než se definitivně zastavily.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Rosetta

Příspěvek od MaG »

Ale tak snad jsem to napsal jasně, tak to není jen o slovíčkaření. Philae se po prvním desednutí odrazil, letěl prostorem a po nějaké době o něco škrtnul a roztočil se. Pak dosedl "podruhé" a nakonec potřetí, definitivně. Dalo by se to tedy kvalifikovat i jako 4 doteky s povrchem. Takže to ve videu maj přesně.
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 210
Reputace: 112
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: Rosetta

Příspěvek od AlesH »

Jenže oni (ESA) v tom videu mají napsáno 4x "comet landing" a právě to považuji za "nepřesné" (mám to trochu za zlé lidem z PR ESA, nikomu jinému). Nepovažuji to ale za podstatné (proto jsem to nazval "slovíčkařením"), takže kdo chce, ať je klidně přesvědčen o tom, že Philae přistál na kometě 4x.
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Rosetta

Příspěvek od MRR »

AlesH píše:Jenže oni (ESA) v tom videu mají napsáno 4x "comet landing" a právě to považuji za "nepřesné" (mám to trochu za zlé lidem z PR ESA, nikomu jinému). Nepovažuji to ale za podstatné (proto jsem to nazval "slovíčkařením"), takže kdo chce, ať je klidně přesvědčen o tom, že Philae přistál na kometě 4x.
Súhlas, ono by bolo prenejšie - pristál na 4. dotyk s povrchom, myslím, ale, že to je viac-menej nepodstatné.... ;)
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Rosetta

Příspěvek od Gubarev »

marekS píše:Čakanie na signál z Philae
Tento týždeň, Rosetta začne počúvať na znamenie, či je modul Philae stále "živý"
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/03/10 ... om-philae/
Tak dnes bohužel nic. Znovu a lépe...
http://phys.org/news/2015-03-word-comet-probe-esa.html

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Rosetta

Příspěvek od Gubarev »

Snímkování zařízení OSIRIS za použití tří pásmových filtrů: 989, 700 a 480 nanometrů. Na fotografii jsou dané frekvence kolorovány do (nepravých) barev: červené, zelené a modré. Na snímku střední tenčí "krk" propojující obě hlavice (na něm oblast pojmenovaná jako Hapi). Tato oblast je v posledních měsících aktivní (výrony plynu). Vypadá to, že pod prašným povrchem (a i přímo na něm) se nachází zmrzlá voda.

Pokud vám příjdou podivné obrysy jemných povrchových struktur, je to kvůli toho, že snímkovací sekvence trvala nějaký čas, snímky byly pořizovány postupně, proto v tom čase došlo jak k pohybu sondy, tak k vlastnímu rotačnímu pohybu komety, takže spojit snímky nebylo jednoduché. Montáž je zajímavá hlavně z důvodu barevného rozdílu střední oblasti.

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Rosetta

Příspěvek od Gubarev »

A další pravidelná momentka Navcamu z 9.3. a vzdálenosti 71.9 km od centra (zvýšený jas).
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/03/13 ... h-9-march/

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Sondy“