Balóny do stratosféry

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
karelsynek
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 22.8.2011 22:58
Balóny do stratosféry

Příspěvek od karelsynek »

Dobrý den,
ne že bych někdy něco takového už podnikl, ale rád bych. Jsem nicméně fanouškem těchto aktivit a přijde mi, že je to ideální způsob jak propagovat vesmír a vše kolem něj - nejen pasivní formou, ale i aktivní, kdy člověk může něco sám vytvářet. Zdá se mi, že v ČR není tato aktivita zatím tak rozvinutá, ale zaujal mě např. projekt Fénix skupiny No:mad https://www.facebook.com/projektfenix, který je nyní před vypuštěním a který je myslím ideálním příkladem takové popularizace. Myslím, že by podobných projektů u nás mohlo vznikat více, lidé to zaujme a zase se vesmírné tématice přiblíží víc a získají pocit, že i oni mohou něco takového podniknout.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Balóny do stratosféry

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě u nás na fóru. Jsme moc rádi, že se u nás zaregistroval další uživatel. Stejně jako každého nováčka se i tebe zeptám, zda ti spíš vyhovuje tykání, nebo vykání. ;)
K tvému příspěvku - amatérské lety do stratosféry pomocí balónů jsou určitě skvělá věc jak ukázat lidem, že i oni mohou s vynaložením nevelkých prostředků dokázat poměrně velké věci. Přiznám se, že o projektu Fénixj sem zatím neslyšel, takže ti tímto děkuji za rozšíření obzorů.
Kdo ví třeba se jednou na našem fóru sejde parta lidí, která něco podobného vytvoří. Ono to zase až tak extrémně náročné není. Jen to chce trochu fištrónu, zlaté české ručičky a hlavně odhodlání se do toho pustit.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
karelsynek
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 22.8.2011 22:58
Re: Balóny do stratosféry

Příspěvek od karelsynek »

Ahoj, určitě tykání. Mně to také přijde jako výborná věc, která lidi zaujme a je navíc poučná. Přiznám se ale, že mě překvapilo, že se o podobných projektech u nás moc nemluví. V zahraničí, když někdo něco takového připravuje či již uspěje, tak se to objevuje v médiích a různých časopisech typu Wired a tady v ČR nic moc. Zdá se, že projekt Fénix mají už téměř připravený k letu a zatím jen tak málo fanoušků na facebooku a taky jsem na něj narazil čistě náhodou, v podstatě podobně jako jsi psal ty, že jsi o tom neslyšel. Je to zvláštní - v Čr se nic takového běžně neděje a nevím, že by to už někdo udělal a tak se divím, že už se to teď virálně po sítích nešíří a lidé nefandí.

To by bylo super s tou partou lidí, mě by se do toho klidně i chtělo.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Balóny do stratosféry

Příspěvek od Dugi »

Já si myslím, že ta pravá vlna zájmu teprve přijde až se let povede. Navíc myslím, že autoři by mohli pomoci propagaci projektu tím, že by napsali mail na Technet a informovali je o svém záměru. Věřím, že redakce by podobný tip neodmítla a o projektu Fénix by vznikl článek. Samozřejmě mohou napsat na více specializovaných serverů, ale Technet mne napadl jako první proto, že je nejznámější a také proto, že s ním mám zkušenost - jednou jsem jim poslal tip na článek a do 48 hodin tam článek byl. :)
Což o to, mně to taky nepřijde nezajímavé, ale ještě by to chtělo, aby ta parta lidí bydlela pokud možno co nejblíž od sebe. Ono je sice hezké, že by měl zájem například jeden člověk z Ostravy, druhý z Karlových Varů, třetí z Liberce a čtvrtý z Českých Budějovic, ale naráželo by to na problémy. Ani ne tak v komunikaci (je přece moderní doba emailů a dalších komunikačních prostředků), jako spíš v tom, že například při stavbě sondy by měl být tým pohromadě. A nevím, jestli by se někomu chtělo cestovat přes půl republiky. Ideální by bylo, kdyby taková parta lidí vznikla v nějakém kraji, ideálně větším městě.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Balóny do stratosféry

Příspěvek od tomas »

Aha, tak ono je to jednodušší než jsem se domníval. Balón i padák se nechají objednat už hotové, tudíž ozkoušené. Odpadá tedy nutnost si něco takového vyvinout a otestovat. Takže odpadá počítání velikosti objemu balonu, návrh zařízení, které rozpozná, že balon již praskl a je třeba vystřelit padák. Ono samotné vystřelení padáku by se muselo taky mnohokrát vyzkoušet, aby byla jistota, že při ostré misi neselže.
GPS tracker je určitě lepší řešení, než se spoléhat na GPS v telefonu i když u dnešních telefonů s vhodnou aplikací a připojením k mobilnímu internetu bych se toho nebál. Jenom škoda, že u většiny dnešních telefonů není možné připojit externí anténu. Přitom dřív to býval standard. Tady by se ale musely připojovat antény dvě (GSM/3G a GPS).
Uživatelský avatar
Bojodun
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 31
Reputace: 0
Registrován: 1.10.2011 12:49
Re: Balóny do stratosféry

Příspěvek od Bojodun »

Ahoj,
neměli byste tedy zájem se do něčeho podobného pustit? Myslím, že nejvýhodnější domovská základna by byla Praha, nejenom, že tam žije desetina obyvatel, ale i spousty studentů, navíc co se týče čvutu a matfyzu tak pokud by se do projektu zapojil jejich student určitě by byli ochotni pomoci.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Balóny do stratosféry

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě u nás na fóru. ;) Jsem rád, že se u nás registroval další uživatel. Chtěl bych se zeptat, jestli ti máme tykat, nebo vykat, ptám se na to každého nováčka. :)
K tvému návrhu - pokud je tu někdo z Prahy a okolí, kdo by měl zájem do toho jít, tak by to bylo určitě super.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Buritos
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 1
Reputace: 0
Registrován: 27.11.2011 23:20
Re: Balóny do stratosféry

Příspěvek od Buritos »

Ahoj,
momentálně začínáme s projektem kosmické technologie na ČVUT FD a zatím sestavujeme nějaký plán co bysme mohli vytvořit. Jsme teprve v úplném začátku, ale na 90% budeme právě vypouštět stratosférické balóny. Máme podporu školy a i docela dost kontaktů přes vedoucího, co pracuje u ESA. Takže kdybys měl zájem, tak budeme určitě rádi. Jsme zatím jen tři.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Balóny do stratosféry

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
v první řadě tě vítám na našem fóru. ;) Jako každého nováčka se i tebe zeptám, jestli ti máme tykat, nebo vykat.
K tvému návrhu. Rád bych byl nějak platný, ale pokud to objektivně posoudím, nevím, zda bych byl vůbec k něčemu platný. V elektronice ani programování se nevyznám. Budu vám asi jen držet palce. Případně pokud budete mít zájem, mohl bych Vám trochu pomoci s propagací. Jendou za čas by třeba bylo možné informovat o aktuálním dění v pořadu Vesmírné výzvy, nebo (v případě nějakých větších pokroků) i v pořadu Dobývání vesmíru.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Vitaliy
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 3
Reputace: 0
Registrován: 29.12.2011 15:28
Re: Balóny do stratosféry

Příspěvek od Vitaliy »

Balóny? Neodfúkne ich??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: otázka hlúpa
ale docela na mieste.

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“