Astronomická pozorování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Zatmeni Slunce jak jej zachytila sonda Kaguya





http://www.universetoday.com/114827/rea ... rom-space/
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od fretka323 »

Snad jsem to nedal do nevhodného vlákna. Mám problém s dalekohledem. Celestron AstroMaster 70EQ. Údajně bych na zvětšení 90x, bych měl vidět saturnův prstenec i detaily marsu. Ovšem dneska jsem měl perfektní výhled na saturn a neviděl jsem nic. Vypadalo to spíše jako barevná blikající tečka. Začátkem září jsem pozoroval mars a bylo to podobně. Neví někdo, čím to může být? Jestli je chyba v dalekohledu nebo u mě.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Jamie »

A víš jistě, že jsi měl zaměřený Saturn ? Touhle dobou Saturn hodně brzy zalézá za obzor. Jinak prstence běžně rozeznávám při zvětšení 30x, takže bych se nejdříve přesvědčil, že to co jsi pozoroval byl opravdu Saturn.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Wopat »

S takovým zvětšením na Marsu určitě žádné extra detaily neuvidíš. To by sis musel počkat na výborné podmínky a hlavně na opozici. I tak to ale nebude žádná hitparáda. Prstence bys vidět mohl, ale pokud se jen lehce zamyslíš nad popisem toho, co jsi viděl, tak jsi se koukal na hvězdu a ne na Saturn.

Ono je nesmysl psát u dalekohledu: "S tímhle uvidíš přesně to a to" Záleží na tvé zeměpisné poloze, nadmořské výšce, atmosférických podmínkách, schopnosti správně se koukat, vzájemné poloze planet a mnoha dalších faktorech. Jednou Mars uvidíš jako krásný kotouček i s polární čepičkou a nějakými těmi tmavšími skvrnkami na povrchu, jindy jej uvidíš jen jako naoranžovělou tečku, která se navíc mihotá vlivem hrozného vzduchu.

Podle toho co píšeš, jsi nejspíš začátečník. Zkus si nacvičit namíření dalekohledu na různé objekty. Nejdřív Měsíc, pak nějakou jasnou hvězdu nízko nad obzorem, kterou můžeš jednoznačně identifikovat, podle objektů na zemi. Musíš si být jistý, že dalekohled míří opravdu tam, kam chceš. Potom teprve zkoušej vyhledávání planet na obloze. Nejlepší je k tomu použít jednoduchou otočnou mapku oblohy, do které si polohu planety předem zakreslíš. Další nezbytností je dobře seřízený hledáček.

Tvůj problém s tím, že "Saturn nemá prstence" apod. má mnoho začátečníků. Všichni prostě mají problém namířit dalekohled tam, kam chtějí. Není to jedoduché, když člověk není zvyklý na převrácený obraz. Ale nezoufej, chce to jen trochu cviku. Jakmile na Saturn narazíš, věř mi, že nebudeš pochybovat o tom, jestli je to on. ;)
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od fretka323 »

No, podle Google Sky Map a heavens above to opravdu byl saturn. Ovšem je možné všechno. Viděl jsem to něco před sedmou. To můžou i hvězdy barevně blikat?
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Wopat »

Software si může říkat co chce. Důležité je, kam je namířený tvůj dalekohled. A na Saturn to určitě nebylo. To bys poznal. Ale jak psal Jamie, Saturn je fakt hodně nízko a špatně se pozoruje. Je i docela možné, že už ho máš pod horizontem, ani to nevíš.
fretka323 píše:To můžou i hvězdy barevně blikat?
Především hvězdy můžou barevně blikat! Častěji ale barevně blikají letadla :lol: Hvězdy poblikávají, protože jsou pro nás bodovým zdrojem světla, které atmosféra lehce ovlivní a díky lomu mění dráhu paprsku. Čím níže je hvězda nad obzorem, tím výrazněji bliká, protože její světlo musí projít větší vrstvou atmosféry. Planety jsou naproti tomu charakteristické stabilním světlem, protože zdroj světla je plošný, tzn. že při vhodném zvětšení uvidíš kotouček. Hvězdy můžeš zvětšovat jak chceš a vždycky uvidíš jen bod.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od fretka323 »

Tak díky za váš čas. Budu vám věřit ze jsem se nedival na saturn.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1665
Reputace: 618
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Edemski »

V 19:00 je Saturn na horizontu (Stelarium) Asi jsi koukal na Arcturus
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Jason H. osmipalec + Canon Powershot A590-IS

Obrázek
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Prehled udalosti na rijen:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“