Zásobovací loď Tianzhou

Všechny aktuální informace o čínském kosmonautickém programu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Zásobovací loď Tianzhou

Příspěvek od Wopat »

Čínská zásobovací loď Tianzhou (Nebeské plavidlo) by se měla do vesmíru poprvé podívat v roce 2016 na své první misi ke stanici Tiangong-2. Konstrukce lodi je odvozená od první generace orbitální stanice Tiangong.

Loď bude vynášena pomocí nové rakety CZ-7. Dokování bude probíhat automaticky. Nákladový prostor lodi nebude obsahovat tepelný štít, takže nebude poskytovat možnost dopravy nákladu zpět na Zemi. Stejně jako ATV nebo Progress bude schopna zásobovat stanici jak suchým nákladem, tak palivem, plyny a kapalinami.

Oproti stávajícím nákladním lodím (s vyjímkou Dragonu) však bude Tianzhou disponovat možností dopravy nákladu v nehermetizovaném prostoru. Loď má mít k dispozici volbu ze tří různých nákladních prostorů: 1. plně hermetizovaný, 2. dělený a 3. nehermetizovaný. V případě třetí možnosti bude loď sloužit především k dopravě velkých dílů pro stanici či externích experimentů. O vykládání nákladu se postará robotické rameno stanice.

Nosnost lodi zatím není známa, ale Číňané se vyjádřili, že překoná některé lodě západní.

Obrázek


- vykládání nákladu z lodi Tianzhou pomocí robotického ramena
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Zásobovací loď Tianzhou

Příspěvek od Wopat »

Pokud se chcete o Tianzhou dozvědět více, nebo pokud vás zajímá kdy poletí, přečtěte si náš dnešní článek, ve kterém jsou také informace o chystané stanici Tiangong-2.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Zásobovací loď Tianzhou

Příspěvek od Pospíšil »

Wopat píše:Oproti stávajícím nákladním lodím (s vyjímkou Dragonu) však bude Tianzhou disponovat možností dopravy nákladu v nehermetizovaném prostoru.
Nehermetizovaný nákladový prostor má k dispozici také japonský HTV.
Zde je foto z vykládky HTV2 v roce 2011 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... h_2011.jpg
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Zásobovací loď Tianzhou

Příspěvek od tomas »

Článek se mi líbil, ale měl bych jednu otázku.
V úvodu píšeš, že se spojí Tiangong 2 a 3. A přitom v další části článku se zmiňuješ jen o Tiangong 2 s tím, že bude disponovat pouze jedním uzlem. Takže by nejprve startoval Tiangong 2 a ten by se pak připojil jako jeden z modulů k Tiangong 3 ?
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Zásobovací loď Tianzhou

Příspěvek od Wopat »

Pospíšil píše:Nehermetizovaný nákladový prostor má k dispozici také japonský HTV.
Díky moc za upozornění. To jsem vůbec nevěděl. :ustaraný: V článku jsem to opravil.
tomas píše:Článek se mi líbil, ale měl bych jednu otázku.
V úvodu píšeš, že se spojí Tiangong 2 a 3. A přitom v další části článku se zmiňuješ jen o Tiangong 2 s tím, že bude disponovat pouze jedním uzlem. Takže by nejprve startoval Tiangong 2 a ten by se pak připojil jako jeden z modulů k Tiangong 3 ?
Nevím jestli se chápeme. Je to celé takové zamotané. Původně měly být vypuštěny Tiangong-1, 2 a 3 jako jakési testovací kusy sloužící k získávání zkušeností pro následnou stavbu vícemodulové, prozatím nepojmenované, stanice. Dvojka s trojkou pak ale byly změněny (nenašel jsem jestli přímo sloučeny nebo jedna z nich byla prostě zrušena) a poletí jen dvojka. O tom, že by mohla být později připojena k nové velké stanici jsem našel jen nepodložené spekulace.
Nebo se pletu a trojce bylo jen odebráno jméno Tiangong a celou situaci to zamotalo. To by znamenalo, že nic nebylo sloučeno ani zrušeno, jen se velká stanice vytáhla ze společného pytle Tiangong. :Drbe se na hlavě: Kéž by tak ti Číňané byly trochu sdílnější... :lol: Vždyť mají obrovský potenciál.

V souvislosti s tím mě teď napadá, že tady na fóru vlastně mystifikujeme názvem vlákna Tiangong-3. Podle dostupných zdrojů se tak velká stanice jmenovat nebude.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Zásobovací loď Tianzhou

Příspěvek od Dugi »

Ohledně názvu vlákna - jakmile budu vědět, jak se ta stanice bude jmenovat, přejmenuju to. Ale momentálně nevíme nic a poslední známý název je TG-3. :?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Zásobovací loď Tianzhou

Příspěvek od Pospíšil »

Dugi píše:Ohledně názvu vlákna - jakmile budu vědět, jak se ta stanice bude jmenovat, přejmenuju to.
Toto vlákno je podle mého o zásobovací lodi Tianzhou => název není třeba měnit.
Pokud by chtěl Wopat debatovat o celé stanici, asi by zvolil jiný název.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Zásobovací loď Tianzhou

Příspěvek od Dugi »

To vím, já mluvil o tomhle vlákně, které se týká "TG-3". ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Zásobovací loď Tianzhou

Příspěvek od Pospíšil »

OK, tak to jsem si tvá slova chybně vyložil. Sorry :)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Zásobovací loď Tianzhou

Příspěvek od Dugi »

V pohodě, to se stane. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Čínská CNSA“