Fotky oblohy ze stativu

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

Baranka: Pěkný článek :palec nahoru: Fotky nejsou jelikož jsem byl v Chorvatsku. :) Já jen doufán že se tady trochu vylepší obloha aby bylo něco nového :)
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od baranka »

Díky, škoda žes tam nemohl jet s dalekohledem. :)
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

baranka píše:Díky, škoda žes tam nemohl jet s dalekohledem. :)
Chtěl jsem, ale bál jsem se o něj. Mám teprve pár týdnů novou optiku a nechtěl jsem ji vystavovat slanému vzduchu atd. :)
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od baranka »

Tak alespoň malinkatej snímek hvězdné oblohy bez dalekohledu. ;)
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

Konečně mi popřálo počasí a já mohl jít opět fotit. Volba padla na M31, ale moc se nezadařilo. Celý snímek nějak "ujel" do modra a ani není moc poznat, co na fotce je. Ani se moc nepodařilo odečíst darkframe, takže je na fotce dost šumu.

Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1654
Reputace: 586
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Edemski »

Tak tomu pomůžem fotošopem ;-)

Obrázek
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

Super, děkuji :) Fotoshopu absolutně nerozumím, takže s jeho pomocí fotky moc nevylepším :-D
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od indian22 »

Nádherná práce a to i ten surový image. Ze šumu si nic nedělej, na astrofotkách je naprosto normální i mnohem větší míra, mimo to si dokonce myslím, že při tomto dynamickém rozsahu by fotka bez šumu trpěla takovými těmi plochými závoji. Zkrátka vzdor obecnému přesvědčení šum je na fotkách potřeba. V astrofotografii je vůbec potřeba se tím moc nestresovat, jelikož tam jsou přístroje vždy využívány na nejzazší mez citlivosti.

Mimo to mi náhodou blesklo hlavou, že to vypadá skoro jako Andromeda s M110 a M32, jen ta Andromeda mi přišla nějaká nevýrazná. Přemýšlel jsem zda je kvůli těm strukturám, které by jinak nevynikly. Na tom výstupu z Photoshopu jsou ty struktury sice vidět líp, ale - mohu-li si dovolit subjektivní pohled - tak esteticý zážitek je tu poněkud stranou, ale to je opravdu těžko definovatelné, někdo jiný by mi to třeba vymlouval. Otázka taky je čemu kdo dává přednost, já osobně si myslím, že amatérská astrofotografie je hodně o tom umění.

Pokud jde o tu práci s Photoshopem, tak na tohle jsou třeba dvě základní funkce úrovně (levels) a křivky (curves). Tutoriál o tom je v odkazu. Když se naučíš tohle, tak potom zjistíš, že většina ostatních nástrojů na úpravu barev jsou více či méně v jiném obalu tyhle dvě funkce a navíc je pak budeš intuitivně používat i GIMPu a všude jinde.

http://goo.gl/VVzYJS
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

Indian22: Díky moc :) Šum byl na původních snímcích něco strašného. Část se odečetla z dark frames, ale zarazilo mě, že ačkoliv to celkem pomohlo, není to žádná sláva. Struktura andromedy je sotva vidět. Je to kvůli expozičnímu času. Okolo sebe jsem měl cca 5 lamp a z toho 2 mi šly přímo do dalekohledu. Při delším času bylo vidět pouze oranžové světlo. Takto vypadá jeden dílčí snímek (http://www.imagehosting.cz/images/img344kfk.jpg) Já zpracovávám v zoneru 15. Btw: Co ta M27 ? :) Už jsi se na to koukal ? :)
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od indian22 »

Mám to na disku. Omlouvám se, ale já vážně nestíhám, snad fakt příští týden. Teď jsme se s manželkou účastnili jedné graficko-archeologické soutěže, já se do věci pustil ve 3D a ta když byl nějaký volný čas tak padnul na tohle - mělo to termín. Teď jedu na víkend pryč, a už teď vím, že večer vždycky polezu po čtyřech - prostou únavou - takže nemá cenu počítač ani brát sebou, tak po víkendu , mám dovču tak by to mohlo klapnout.

Na fotce jsem myslel tu strukturu úplně kolem jádra, ta všech optickcých snímcích zaniká, jedině de je vidět (ale to zas nesrovnatelně :-) ) je na snímku z WISE. Všude jinde zaniká v přesvětleném okolí.

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“