Vodni rakety

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
Odpovědět
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Matyn »

Wopat píše:Inu kosmonautika a odklady :lol: Patří to k sobě.
Bohužel. :(
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Vodní rakety

Příspěvek od Matyn »

Dneska jsem skoušel těsnost motoru na 6b a zijstil jsem, že těsní dobře. Ale taky jsem zijstil, že je třeba mít dobrou nádrž. Petka od Magnesie se po 6 barech rozletěla:

a ještě utrhla kus motoru:

(ještě, že mám náhradní kus ;) )
Motor mi těsní dobře. V sobotu(14.6.) už bych mohl startovat s W-2 a spojení dvou petek by mohlo přijít v úterý(17.6.).

P.S: Podívejte se ještě na tenhle obrázek:

Hrdlo se úplně rozletělo. Byla to fakt prda, petka je teď měkká jak papír.
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Dugi »

Vím, že docela pevné PETky má třeba Top Topic, Fanta, nebo Coca Cola. :roll:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Matyn »

Jo, jo, sháním letový hardware, kde se dá. Už teď mám čtyři dvoulitrovky, ale půllitrovky nemůžu najít žádné pevné. Kdyby jste prosím věděli, dejte vědět. :palec nahoru:
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Dugi »

Co vím, tak v půllitorvkách má nejsilnější stěny Fanta. Dokonce bych řekl, že v Německu jsou stěny u Fanty ještě silnější, ale nepředpokládám, že bys pro láhev jel do Německa. :lol:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Matyn »

Dugi píše:Co vím, tak v půllitorvkách má nejsilnější stěny Fanta. Dokonce bych řekl, že v Německu jsou stěny u Fanty ještě silnější, ale nepředpokládám, že bys pro láhev jel do Německa. :lol:
:lol: :lol: :lol:
Celkem by mě to myšlo na 432km a 8 hodin cesty :-D
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Vodni rakety

Příspěvek od MRR »

Pekné to máš :palec nahoru: , si dovolím len jednu pripomienku k tej stabilizácii, snáď Ti to pomôže ;)

Je to trochu otravná teoria ale je potrebné sa s ňou zoznámiť. :)


Raketa využívajúca aerodynamickú stabilizáciu má 2 ťažiská a to hmotové ( CG-center of gravity ) a ťažisko aerodynamických síl ( CP-center of pressure ).

Na raketu počas letu pôsobia štyri základné sily a to : v smere letu ( pozdĺžna os ) ťah raketového motoru a zotrvačnosť a na druhej strane odpor a gravitácia ( jej vplyv je ale v tomto prípade zanedbateľný ). Okolo pozdĺžnej osi model rakety často rotuje či už vpravo alebo vľavo.
Výkyvy od pozdĺžnej osi počas letu sú nežiaduce a sú znakom nestabilného letu.
Obrázek

Stabilný let rakety ovplyvňuje vzájomná poloha váhového a aerodynamického ťažiska.Pre dodržanie stabilizačného účinku je nutné aby CG bolo VŽDY pred CP. O koľko ? Väčšinou o jeden až dva priemery trupu.
Umiestnenie ťažísk
Obrázek
A,B zle, C správne.

Ak tomu takto nieje tak v prípade že je CG veľmi vzadu musíme buď dovážiť hlavicu alebo urobiť väčšie stabilizátory.
Ak je CG veľmi vpredu tak musíme alebo zmenšiť stabilizátory alebo dať ľahšiu hlavicu, respektíve trochu dovážiť raketu vzadu.Tento druhý prípad nie je až tak kritický raketa je prestabilizovaná a letí v podstate rovno ale je veľmi citlivá na vietor, termiku atď.....

Tento obrázok to najlepšie vystihuje :)

CP najjednoduchšie zistíš tak, že si obkreslíš raketu na kus kartónu a vzniknutý tieňový obrys vyvážiš napríklad na pravítku- pretože je dokázané že CP=geometrickému stredu bokorysu.
Obrázek
Ak ta to zaujíma tak o aerodynamike letu stabilizácii....si môžeš prečítať viac napr. tu :http://raketove.modely.sweb.cz/popis_modelu.htm


Osobne si myslím, že u týchto rakiet je cesta stabilizácie len v dostatočnom zväčšení stabilizátorov alebo stabilizovanie násobkom kalibru za predpokladu že máš k dispozícii dostatočne dlhú rúru z ktorej to odpáliš :-D

K tej fľaške- ja by som ti odporučil skôr 1 l na tlakovanie pumpou je to tak akurát (vyskúšané) síce som sa pokúšal tlaskovať aj 1,5-2l ale bez kompresoru to neletelo. 1,5 litrová fľaša mi lietala okolo 40m do výšky- odpaľoval som to z 120cm plastovej rúry-taká čo sa používa na kanalizácie a odtokové žľaby dlhá bola odhadom 2,5m. Raketa mala neveľké stabilizátory, bola upravená do "aerodynamickejšej podoby" a stabilizovaná aj násobkom kalibru-tj dostatočne dováženou hlavicou.

Hodne zdaru :-D
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Matyn »

Díky moc kámo :palec nahoru:
Dneska mám čas, tak se do toho vyvažování pěkně pustím. :slint:
P.S: Vůbec mi nevadí žádné připomínky, klidně pište dál, co je špatně. ;)
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Amper »

ohledne flasek - je potreba vybirat napoje ktere jsou co nejvic sycene. Coz Magnezie ani dalsi mineralky nejsou. Optimalni jsou zminovany flasky od CocaColy atd.... Myslim ze pullitrovka od Coly by to mela dat.

Treba velka od Coly se pouziva jako tlakova flaska pro strikani barev ale je pravda ze tam se asi na takovy tlak nejde
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Matyn »

Za chvilku bych chtěl už jít startovat s novou W-2. Novinky jsou kromně nového vyšroubovatelného motoru i nové vyvážení a křidélka:

Určitě si říkáte, proč je W-2 šedá, ne klasicky černo-bílá? Chtěl jsem zaprvé něco nového a za druhé to konečně víc vpadá jako raketa. Už to nebude tak vypadat jako petka s přidělaným sáčkem, jak řekl můj spolužák když mě minule viděl. :-D
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“