ARM - Asteroid Redirect Mission

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
ARM - Asteroid Redirect Mission

Příspěvek od Dugi »

Jak by měla vypadat pilotovaná mise k zachycenému asteroidu přepravenému k Měsíci? To ukazuje nejnovější video z dílny NASA.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Matyn »

Držím palce, ať se jim to povede. :palec nahoru:
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Wopat »

No, video o misi k asteroidu sice neukázalo nic nového, ale jsem rád, že se to zase maličko pohlo ve směru prezentace této mise. Mám rád tyhle videa NASA. Bohužel jsem se (v oblasti pilotované kosmonautiky) zatím nedočkal žádného uskutečnění. Doufám, že nový americký prezident bude NASA více nakloněn.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od rexino »


Zaujímavá časová predpoveď. Ak všetko pôjde podľa plánu tak by to nemal byť problém ale ako poznáme americký kongres a hlavne Obamu problemi sú viac než isté :(
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ARM - Asteroid Redirect Mission

Příspěvek od Dugi »

Jak už naznačil rexinův obrázek, NASA předpokládá, že by pro let k asteroidu měla posloužit mise EM-2 v roce 2021.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: ARM - Asteroid Redirect Mission

Příspěvek od rexino »

Síce to nebude pristátie na Mesiaci ale aj tak to bude konečne nejaká veľká udalosť v pilotovanej kozmonautike :tlesk: . Ja len sa strašne bojím toho že sa vyskitnú odklady. Aj keď 2021 je momentálne reálny dátum a dúfam že sa dodrží.
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ARM - Asteroid Redirect Mission

Příspěvek od Dugi »

Tomas sepsal pro náš blog článek o skafandrech pro misi k asteroidu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: ARM - Asteroid Redirect Mission

Příspěvek od tomas »

Vypadá to, že o přesunutí asteroidu k Měsíci by se mohla postarat některá z komerčních firem. Na začátek NASA hodila do placu 6 milionů dolarů, o které se mohou ucházet firmy nabízející své technologie.
Asteroid ještě není vybraný. Ve hře jsou dvě varianty. Buď zachycení celého menšího asteroidu (cca 10 metrů), což je koncept, který je vidět na animacích a je podobný i tomu, co hodlá provozovat Planetary Resources. Druhý koncept počítá s odseknutím části většího asteroidu pomocí robotické paže.

NASA očekává účast až 25 firem. Uzávěrka soutěže je 5.května a výsledky budou vyhlášené 1.července. V roce 2015 by pak měla začít realizace vítězného návrhu. Sonda se vydá do kosmu v roce 2018 na osvědčeném Atlasu-5.

Obrázek

Pro pohon robotické sondy by měl být využitý iontový pohon o výkonu 10-15 kW výkonu, což je 2x až 3x silnější motor než momentálně komerčně dostupné varianty. On ten motor se samozřejmě bude hodit i pro finální umístění na oběžnou dráhu Měsíce a udržování asteroidu na orbitě do doby, než k němu přiletí v roce 2025 pilotovaná loď Orion.

Celkové náklady na misi, včetně vývoje potřebných technogií, pořízení hardware, nákladů na start, operačních a rozpočtových rezerv, se odhadují na 2,6 miliardy dolarů. Což sice vypadá závratně, ale musíme si uvědomit, že při úspěšném zvládnutí této technologie je vše připraveno pro realizaci těžby na asteroidech.
zdroj:http://www.spaceflightnow.com/news/n1403/21armbaa/
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ARM - Asteroid Redirect Mission

Příspěvek od Dugi »

No, musím se přiznat, že jsem čekal, kdy se do asteroidů zapojí soukromé firmy. Že by to mohlo být už na ARM jsem ale nečekal. Nicméně ten plán s odseknutím mi přijde hodně divoký. Ale nechme se překvapit. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
lamer
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 48
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2013 22:55
Re: ARM - Asteroid Redirect Mission

Příspěvek od lamer »

Díky moc za info. :palec nahoru: Co vynešení? Bude se o to starat SLS nebo to je taky na soukromých firmách?

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“