Astronomická pozorování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4838
Reputace: 49
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od tomas »

Jestli jsem to dobře pochopil, jednalo by se až o poslední 2 týdny před koncem roku. To už by mohl hlavní nápor odeznít. Otázka je, jak mají v té době otevřeno.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

tomas píše:Jestli jsem to dobře pochopil, jednalo by se až o poslední 2 týdny před koncem roku. To už by mohl hlavní nápor odeznít. Otázka je, jak mají v té době otevřeno.
Přesně tak, bohužel pracovně je to do té doby pro mě zabité a neprůchodné.
V příších týdnech si chci na chod planetária trochu "posvítit" - zjistit, jaký je
program, časy projekcí, možnosti rezervací atp... O to, co zjistím, se zde
podělím, rád bych o to poprosil i vás. Kdo se něco zajímavého dozví, ať napíše.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Amper »

Pokud se tam dostanu v nejake historicky kratke dobe tak dam vedet jak to vypada. Hadam ze dcerka me tam bude nutit dojit hned jak to bude mozne.

Kdyby jste se tu nekdy vylihnuli tak dejte vedet, zkusil bych si vyzadat opustak :-) na pokec.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Amper píše:Pokud se tam dostanu v nejake historicky kratke dobe tak dam vedet jak to vypada. Hadam ze dcerka me tam bude nutit dojit hned jak to bude mozne.
Super, vysonduj, co to půjde :palec nahoru:
Když si vzpomeneš, prosím, zkus se zeptat na provoz koncem roku (svátky) atp. Díky.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4838
Reputace: 49
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od tomas »

Tady jsou rozpisy a program. Když si rozkliknete odkazy, tak se dozvíte i otevírací doby pro každý den každého období.

http://www.techmania.cz/info.php?key=8810
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

holahola, už za cca 50 min. To snad není možné: obloha je nádherně vymetená! Konečně :lol:
http://www.astro.cz/clanek/5996

Páteční, resp. sobotní úkaz začíná jen krátce před půlnocí, ve 23 hodin 51 minut SELČ.
Této fáze si ovšem vůbec nevšimneme. Teprve okolo 1 hodiny 20 minut SELČ už by se mohlo zdát,
že je Měsíc ze spodního okraje mírně tmavší. V té době bude navíc velmi vysoko, takřka nad jižním
obzorem. Maximální fáze zatmění nastane v 1 hodinu 50 minut SELČ, kdy Měsíc mine plný zemský
stín jen o 0,14° severně. Potemnění viditelné pouhýma očima bude patrné přibližně ještě půl hodiny,
tedy do 2 hodin a 20 minut. Do konce úkazu ve 3 hodiny 50 minut se již úplněk bude zdát prakticky
normální.

http://www.astro.cz/rady/ukazy/zatmeni/mesic/20131018

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Pánové, tak úžasně čistá obloha nebyla aspoň tady týdny!! :tlesk: :tlesk:
Baterka do foťáku čerstvě nabitá, binokulár připravenej na terase...

Watch Live: Partial Lunar Eclipse Darkens Moon's Surface - Wired Science
http://www.wired.com/wiredscience/2013/ ... ison-mars/

Penumbral Lunar Eclipse - YouTube
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... PBC3GL2ZKQ

Obrázek
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Mazec. S foťákem je to bída (obyčejný kompakt),
v binokuláru je to krásně vidět. Nádhera!

Chce to asi hodně představivosti a dětské fantazie abyste to mohli vidět... :)
Tím, jak jsem to pozoroval v reálu, tak ve spodní části to malinký potemnění vidím,
ale je to teda bída. Bez stativu, na automat, byl to velmi subtilní úkaz, zaznamenat to vyžaduje
větší znalost nastavení, než mám a ten stativ asi v nejbližší době koupím, protože nejen že to v
ruce neudržím, ale rád bych pořídil jeden pořádný (stabilní), který bych využil i na binokulár.

A ještě přidám jednu zprávu, která zazněla v průběhu živého podcastu a u které jsem se úplně
zarazil a zasnil. Ze Země ten jev není nijak bombastický, ale kdybyste s vědeckou výpravou
obývali jižní oblasti Měsíce, měli byste dnes v noci krásné divadlo. Úplně jsem si představil ty
kolonie na povrchu Měsíce...už aby to bylo. ;)

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Jak je tuhle noc vyjimečně jasná obloha, tak jsem každou chvilku venku a pozoruji.
Je to nádhera, o této brzké raní hodině už zase (po skoro půlroce) trůní na obloze
souhvězdí Orionu, východně od něj krásně viditelný Jupiter, na západní obloze
pořád Měsíc v úplňku. Hodně dlouho nebyla noční obloha tak krásná... Kometa ISON
naimportovaná do Stellária, tuto noc uzrál bláznivý nápad, budu se snažit, aby vyšla
dovolená poslední 2 týdny letoška a vydám se na lov komety ISON mimo prahu po
Čechách, když klapne průlet periheliem, kdoví jak dlouho nebudeme mít podobné
představení. Tohle si nemůžu nechat ujít... 8-)

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

jen od ruky, bez úprav a dlouho po události, nad ránem ale i s hejnem ptáků..

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“