Obecné otázky o kosmonautice

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Otázky

Příspěvek od Samo1995 »

Tiež sa mi nepáči, že jediná sonda ktorá navštívila Urán a Neptún bol Voyager 2, ale čo už Je to aj o tom, že momentálne sa pozornosť zameriava skôr na Mars.
Navyše, Jupiter a Saturn sú oveľa zaujímavejšie planéty.
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Otázky

Příspěvek od rexino »

Tak samozrejme že Mars je zaujímavý ale veď máme tu NASA, ESA, Roskozmos, CNSA, JAXA ktoré majú technologie na to aby tam dostali družicu a všetky určite nechcú na Marse pristáť a záklande info vďaka roverom a orbitérom už máme. Keď sa už ale plynné "nezaujímave" plánety neskúmaju tak majú pevné a hlavne zaujímave mesiace. Taký Titan, či Európa tam sa predpokláda že by mohli nájsť prvé mimozemské organizmy. Huygens bola jedna z najzaujimavejších misii vôbec, neplánuje sa náhodov pristať na Titane opäť? Čítal som niečo o tom že by mala nejaká sonda pristáť na jeho metánovom oceáne a robiť dlhodobý výskum.
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Otázky

Příspěvek od Samo1995 »

Tým indícií bolo viac.
Pre info. ESA plánuje misiu k Jupiteru. Volá sa JUICE a dorazí tam okolo roku 2030. Čína sa orientuje na Mesiac, NASA na Mars, aj keď jej sonda Juno si to tiež mieri k Jupiteru. JAXA nemá skúsenosti s medziplanetárnymi letmi. Zatiaľ mala jeden pokus k Marsu (nevydarený) a jeden pokus k Venuši, ktorý čiastočne zlyhal ale v roku 201 dostane druhú šancu. JAXA mieri skôr na asteroidy odkiaľ odoberá vzorky a posiela ich na Zem. Konkrétne misie Hayabusa 1 a plánovaná dvojka. Roskosmos nie je schopný dostať družicu za obežnú dráhu Zeme, takže od nich by som nič nečakal. Ešte je tu India (ISRO), ktorá tento rok zamieri na Mars. Ale na cestu k plynným obrom to zatiaľ nevyzerá.
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Otázky

Příspěvek od rexino »

JAXU som práve kvôli Hayabuse spomenul že skúsenosti má, Roskozmos je pravda že ten ani veľmi sa o takéto družice nesnaží a keď už hej tak väčšinou to dopadne zle. Projekt Fobos-Grunt bol veľmi ambiciózny škoda že nevyšiel :(
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Machi
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 321
Reputace: 0
Registrován: 2.8.2013 23:19
Re: Otázky

Příspěvek od Machi »

Ako to že planéty Urán a Neptún sa takmer vôbec neskúmaju? Je to nedostatok prostriedkov alebo malý záujem, lebo myslím že taká misia nemôže byť až taká drahá aby si to niektorá z vesmírnych agentúr proste nemohla dovoliť. Pozeral som trošku aké sú plánované misie na najbližších 10 rokov a žiadna misia k týmto planétam vôbec nie je plánovaná
Zájem je celkem velký, protože Uran a Neptun jsou představitelé ledových obrů, možná nejrozšířenějších planet vůbec. Hodně misí k Uranu i Neptunu je navrhováno pro velké L2/3 mise ESA a američané uvažují jak vměstnat družici Uranu do rozpočtu mise New Frontiers (~1 mld. dolarů). Problémem (kromě peněz) je doba letu (10-15 let k Uranu, 15-20 let k Neptunu) pokud se má jednat o umělou družici, což je preferované řešení. Průletová sonda by se dostala k Uranu i Neptunu do deseti let. Dále je problém s energií, protože taková mise by potřebovala radioizotopový generátor (RTG). Paliva pro RTG se momentálně nedostává, i když třeba nový vývoj pod hlavičkou ESA dává jistou naději. Pokud bude zájem, můžu zde zběžně popsat návrhy, které mají jistou šanci na uskutečnění, ať už v rámci M/L misí ESA, nebo Flagship/New Frontiers misí NASA (nikdo jiný si na podobné mise zatím netroufne).
neplánuje sa náhodov pristať na Titane opäť? Čítal som niečo o tom že by mala nejaká sonda pristáť na jeho metánovom oceáne a robiť dlhodobý výskum.
V rámci programu Discovery byla navrhována mise TiME, která předpokládala s výsadkem malého plovoucího modulu tuším do moře Ligeia Mare. Bohužel NASA vybrala "bezpečnější" misi InSIDE pro výzkum Marťanského nitra.
Žádný další přistávací modul pro Titan nebude v dohledné době vybírán, i když návrhy samozřejmě existují.
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Otázky

Příspěvek od Samo1995 »

Určite tu tie misie spíš, ak máš čas. Som na nich vážne zvedavý. Ale tá dĺžka letu sa mi nejak nezdá. Iste, sú tu tie nudné gravitačné praky, ale 20 rokov je trochu veľa nie? Veď New Horizons k Plutu doletí po deviatich rokoch od štartu.

edit/ niečo som našiel tu:
http://kotaku.com/5731593/scientist-pla ... udy-uranus
http://en.wikipedia.org/wiki/Uranus_orbiter_and_probe
http://en.wikipedia.org/wiki/Uranus_Pathfinder
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Otázky

Příspěvek od Dugi »

Samo: Ano, to ano, je jak už psal Machi - takové časy jsou reálné jen pokud chceš flyby misi. Jakmile se chceš na oběžné dráze usadit, potřebuješ přiletět nižší rychlostí.

Machi: Bylo by super kdybys to sepsal. Já naposled zaznamenal plán (nebo spíš zatím jen úvahu) na evropskou misi TALISE.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Otázky

Příspěvek od stana85 »

Zdravím, mám dotaz. Dočetl jsem se, že třetí stupně rakety Saturn V z Apolla 8,10,11 byly navedeny na heliocentrickou dráhu. Takže tak jetě teď někde obíhají?
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Otázky

Příspěvek od Samo1995 »

Niektoré dopadli na Mesiac a niektoré boli navedené na heliocentrickú dráhu. Tie doteraz obiehajú Slnko :)
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Otázky

Příspěvek od Agamemnon »

stana85 píše:Zdravím, mám dotaz. Dočetl jsem se, že třetí stupně rakety Saturn V z Apolla 8,10,11 byly navedeny na heliocentrickou dráhu. Takže tak jetě teď někde obíhají?
tento napr. okolo zeme, kvôli chybe
http://en.wikipedia.org/wiki/J002E3
Per aspera ad astra [42]

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“