Vyčištěné přistání Apolla 11

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Vyčištěné přistání Apolla 11

Příspěvek od Dugi »

Australští odborníci dokázali vypátrat ztracený záznam z přistání posáky Apolla 11. Až doposud se používaly záběry od Američanů, kteří ale měli v prvních minutách problémy se signálem. Austrálie měla v té době čistý příjem a navíc data archivovala jiným způsobem. Na nahrávku se zapomnělo, ale tým okolo Johna Sarkissiana ji po mnoha letech objevil a pustil se do detailního remasteringu, tedy čištění, obnovování a dolaďování detailů snímek po snímku. Výsledkem je video, které je mnohem čistější než všechna doposud prezentované záznamy.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Vyčištěné přistání Apolla 11

Příspěvek od stana85 »

Ještě kdyby to video fungovalo....
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vyčištěné přistání Apolla 11

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě u nás na fóru a doufám, že se ti tu bude líbit.
Stejně jako se ptám i dalších nově registrovaných, zeptám se i tebe. Vyhovuje ti spíš tykání nebo vykání? My si tu všichni tykáme, ale pokud bys chtěl vykat, nebyl by v tom žádný problém.

Chci ti poděkovat za upozornění na nefungující odkaz. Tohle je bohužel slabá stránka YouTube. Člověk tam najde video, vloží ho na web a pak ztrácí kontrolu nad jeho životností. Někdy se stane, že se video smaže, jindy si ho dá uživatel do soukromých a já to nemám jak poznat. Není v mých silách procházet pravidelně všechna videa, která tady jsou a kontrolovat, zda jsou provozuschopná. Nefunkční odkaz na video jsem samozřejmě vyměnil.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Vyčištěné přistání Apolla 11

Příspěvek od stana85 »

Ahoj vyhovuje mi tykání. Jsem moc rád že šel odkaz obnovit. Díky moc
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Vyčištěné přistání Apolla 11

Příspěvek od tomas »

Na stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR je archiv výtisků Rudého práva. Napadlo mě se podívat, co se psalo o přistání Apolla 11. Když vidím tyto vyčištěné záběry z Měsíce, trochu mě překvapilo komentování kvality TV přenosu z Apolla:"Obraz byl tak ostrý a zřetelný, že na televizních obrazovkách na Zemi bylo vidět i zrníčka prachu, vznášející se v kabině. Navíc se vysílalo barevně ! Tyto nové vyčištěné záběry nejsou ani barevné ani ostré. Bude to nejspíš způsobeno tehdejším nedokonalým videozáznamem a samozřejmě zubem času.
V dotyčném vydání se navíc píše i o úloze Luny 15. Ta jako jednu z činností měla sledování Apolla, aby si Rusové ověřili, zda Američani na Měsíci opravdu přistáli.
Celý článek zde
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vyčištěné přistání Apolla 11

Příspěvek od Dugi »

Zajímavé tomasi. Díky za informace.
Ono to asi bude tím, že v tehdejší době byl velký rozdíl mezi sledováním živého přenosu a nebo záznamu. Tehdejší záznamová technika degradovala kvalitu videa.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Vyčištěné přistání Apolla 11

Příspěvek od stana85 »

Dá se to video ještě někde dohledat??
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Vyčištěné přistání Apolla 11

Příspěvek od milantos »

Tak vzhledem k tomu, že jsem pamětníkem přímého přenosu, tak to sice bylo nepatrně lepší než teď ukazované záznamy, ale o nějaké kvalitě bych určitě nemluvil. Navíc, pokud se pamatuji, byl obraz přenášen rychlostí 10 FPS. s 320 řádky
Doufám, že to odborníci upřesní.
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Vyčištěné přistání Apolla 11

Příspěvek od Alchymista »

V "našich končinách" ešte navyše degradované prevodom medzi televíznymi normami.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Vyčištěné přistání Apolla 11

Příspěvek od milantos »

Tak u černobílého obrazu to bylo celkem jedno. Prostě 320 řádků a 10FPS

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“