Malý slovníček kosmonautických zkratek a termínů

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Malý slovníček kosmonautických zkratek a termínů

Příspěvek od Dugi »

I tento týden vyšel na našem blogu článek zaměřený především na zájemce, kteří si ke kosmonautice teprve hledají cestu. Řeč bude o všem, co souvisí s cestou sondy k jejímu cíli. Probereme druhou kosmickou rychlost, Hohmannovu elipsu, gravitační manévry a také aerobraking.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Malý slovníček kosmonautických zkratek a termínů

Příspěvek od Dugi »

Na našem blogu vyšel další článek určený pro začátečníky v kosmonautice. Dnes bude řeč o tom, jaký je rozdíl mezi raketou a raketoplánem, co je to kosmická loď a o spoustě dalších věcí, ve kterých některé zpravodajské servery dělají poměrně slušný "guláš".
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Malý slovníček kosmonautických zkratek a termínů

Příspěvek od Dugi »

Na našem blogu vyšel článek o tom, jak se vyznat v číselných kódech, které označují různé konkrétní typy nosných raket.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Malý slovníček kosmonautických zkratek a termínů

Příspěvek od Dugi »

Má vůbec kosmonautika smysl? Kolikrát už jsme tyhle otázky slyšeli, nebo četli na různých místech na internetu, povětšinou v diskusích pod články zpravodajských portálů?
Lakely se rozhodl, že pro náš blog sepíše článek, ve kterém vysvětlí, že kosmonautika smysl samozřejmě má a dokonce velký.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Malý slovníček kosmonautických zkratek a termínů

Příspěvek od tomas »

Parádní článek. :tlesk: Zajímavě osvěžil kosmonautickou tématiku. Trochu mi připomněl blogy Jaroslava Petra (lidovky.cz nebo Osel.cz), které měly často podobný charakter zamyšlení.

Docela by mě zajímalo, jak by kosmonautika obstála, kdyby se do jejího hodnocení pustil čistokrevný ekonom.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Malý slovníček kosmonautických zkratek a termínů

Příspěvek od Lakely »

Díky. :) To je přesně to, taktéž by mi to zajímalo, ono nakonec, většina věcí dostane mnohem širší rozsah, když nad ní uvažují lidé z různých oborů. Je strašně fajn, jak to každý vnímá jinak, přesně dle intencí svého zaměření. :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
StrambR
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 60
Reputace: 0
Registrován: 9.10.2012 16:01
Re: Malý slovníček kosmonautických zkratek a termínů

Příspěvek od StrambR »

Neřekl bych, že kosmonautika je tu jenom proto, že z ní přichází nové technologie...spíš bych řekl, že je nutné rozdělit kosmonautiku na efektivní/aktuálně využitelnou kosmonautiku (satelity...ty mají za účel využívat už objevených znalostí)...a vědu v kosmonautice (různé sondy, které mají účel objevovat něco nového).
Hlavní důvod je podle mě touha člověka postupovat kupředu. Celá věda by se mohla brát jako zbytečná...ale to kdyby si řekl někdo dřív...no nic by nebylo. Hledání (a nejen v kosmonautickém odvětví) je základ člověka (a i zvířat...).
Podle mě je tato otázka úplně blbě položena. Jak se takhle někdo může ptát? Ale článek se mi líbil....spíš mi připadá zbytečné hledat důvody, jestli má kosmonautika smysl....řekl bych, že je to absolutně jisté ;).
Definice vědy z wikipedie: "Každé propracované a obecné empirické a rozumové poznání vycházející z pozorování, rozvažování nebo experimentu." To znamená, že vědec je úplně každý...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Malý slovníček kosmonautických zkratek a termínů

Příspěvek od Dugi »

Odpověď na otázku je jasná nám, kdo se kolem kosmonautiky pohybujeme. Ale stačí si číst nejrůznější komentáře, pod články zpravodajských serverů a člověk zjistí, že existuje velké procento lidí, kterým to jasné není. Pokud alespoň jednomu z nich otevře článek oči, bude to super.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Malý slovníček kosmonautických zkratek a termínů

Příspěvek od Dugi »

Co vás napadne když se řekne tradice a pověry v kosmonautice? Většina lidí, kteří se v oboru pohybují si vzpomene na močení kosmonautů na kola autobusu, ale vai777 vyhledal ještě mnoho dalších tradic o kterých se mnoho neví. A výsledkem je článek, který právě vyšel na našem blogu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Malý slovníček kosmonautických zkratek a termínů

Příspěvek od tomas »

Skvělý článek Vai777. Dost přesně jsi odhadl, které tradice jsou známé a které méně nebo vůbec. :)

Když jsem četl tu ruskou část, okamžitě mi ten styl psaní připomněl některé kapitoly knížky Na dně vzdušného moře. Lehce sarkasticky popsané zážitky přímého účastníka.

Ještě jednou díky za parádní čtení. :palec nahoru:

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“