SpaceX Starfall

Informace o zkouškách nových technologiích firmy SpaceX.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 11928
Reputace: 12807
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
SpaceX Starfall

Příspěvek od Pospíšil »

FAA vydala finální posouzení vlivu testovacích letů nové technologie Srarfall na životní prostředí. Zatím nejde o letovou licenci.
Má jít o jednoduché návratové těleso / paletu s tepelným štítem a padákem, která bude vynesena na LEO / suborbitální dráhu, budou na ní provedeny experimenty, nebo výroba v podmínkách mikrogravitace a paleta se řízeně vrátí na zemi s přistáním na hladinu oceánu.
V podstatě na dřeň zredukovaný cargo Dragon.
Zřejmě se může SpX hodit pro výrobu velmi čistých materiálových polotovarů pro výrobu vlastních čipů, projekt Terafab, levné testování vlastních kosmických technologií, nebo zakázky pro armádu a jiné zákazníky.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Jayhawk
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 144
Reputace: 26
Bydliště: Karlovy Vary
Registrován: 10.1.2017 11:49
Re: SpaceX Starfall

Příspěvek od Jayhawk »

Je vidět že ve Space X velice bedlivě sledují co kdo v branži dělá a jaké má výsledky. Inspirací výsledky fi.Varda Space a hned ve velikosti CargoGragonu. Jen tak dál. :palec nahoru:
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1368
Reputace: 581
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: SpaceX Starfall

Příspěvek od Alchymista »

Nápad nie je celkom originálny - podobné návrhy "prídavných" tepelných štítov a padákových systémov (vrátane "nafukovacích štítov") sa v minulosti objavovali opakovane.

Podobne sa objavovali aj návrhy na "nákladné kapsuly" na dopravu nákladov a niektoré sa dokonca dožili aj realizácie a orbitálnych letov (balistické kapsuly "MKB Raduga" na nákladných Progressoch a HTV Small Re-entry Capsule na HTV-7). Kapsuly s filmom zhadzovali hojne i americké a sovietske fotoprieskumné družice starších generácií.

Nové je technické riešenie návrhu, autonomia návratu (staršie kapsuly Raduga a HSRC využívali na deorbit "nosný" objekt a boli oddelované vo výške cca 120km) a tiež rozmery - priemer cez tri metre. A teda aj pravdepodobná nosnosť užitočného nákladu.
:naštvaný: Prekovať meče na pluhy...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
Uživatelský avatar
MrG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1134
Reputace: 1332
Registrován: 21.6.2023 8:00
Re: SpaceX Starfall

Příspěvek od MrG »

Starfall Demo

- start NET 21.6.2026 z SLC-40
- pristatie 1. stupna pravdepodobne na LZ-40 (alt. LZ-2)
- predpokladana obezna draha je 180 x 600 x 51,6°
- naklad zostane pripojeny na horny stupen 2,5 hodiny, alebo 1,5 obehu okolo Zeme
- nasledne sa vykona deorbitacny manever, naklad sa oddeli od horneho stupna a pristat by mal ca 600 km zapadne od Vandenbergu
- informacie zatial nie su oficialne, na stranke SpaceX Launches nie je v itinerari
Uživatelský avatar
Jayhawk
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 144
Reputace: 26
Bydliště: Karlovy Vary
Registrován: 10.1.2017 11:49
Re: SpaceX Starfall

Příspěvek od Jayhawk »

Ta vizualizace , jednoduchá konstrukce se 4 návratovými pouzdry je dobrý příklad využití prostoru a jednoduchosti.
Pouzdra budou mít slušný využitelný objem až je SX vynese spolu se Starlinky na Starship :palec nahoru:
Uživatelský avatar
MrG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1134
Reputace: 1332
Registrován: 21.6.2023 8:00
Re: SpaceX Starfall

Příspěvek od MrG »

Misia je ofiacialne potvrdena

https://www.spacex.com/launches/starfalldemo

- start 23.6.2026
- start na B1078.29
- pristatie ASOG (predpoklad bol na LZ-40)

- sucha hmotnost Skyfall by podla odhadov mohla byt okolo 2 ton, nosnost je ca 1 tona nakladu - navrat do atmosfery
- SpaceX oznamilo, ze planuje dve pristatia so Skyfall ale nebolo oznamene, ci obe budu pri jednom starte
- vzhladom na planovanu orbitu a hmotnost nakladu a pristatie na ASOG je pravdepodobne, ze poletia dve puzdra naraz
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1368
Reputace: 581
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: SpaceX Starfall

Příspěvek od Alchymista »

v princípe - FOBS
:naštvaný: Prekovať meče na pluhy...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 11928
Reputace: 12807
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: SpaceX Starfall

Příspěvek od Pospíšil »

Zdá se, že dnešní start mise Starfall Demo proběhl v pořádku. SpX v přenosu o nákladu neřekla skoro nic, ani jestli byl vynesen 1 nebo 2 exempláře. Záběry byly pouze z 1. stupně. Dost tajnůstářské demo…

Jediný zveřejněný obrázek před startem

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1162
Reputace: 230
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: SpaceX Starfall

Příspěvek od Lakely »

Což zřejmě potvrzuje zejména vojenské využití.
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 11928
Reputace: 12807
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: SpaceX Starfall

Příspěvek od Pospíšil »

Na NSF spekulují, že podle nahlášených hazard-zones by primárním nákladem mělo být (dříve odložená mise) 9 družic GlobalStar, vypouštěných na parkovací kruhovou dráhu 1400 km, 52°. Starfall demonstrátor by zůstal celou dobu připojen k hornímu stupni a odpojil by se až po deorbitačním zážehu.
K vylovení demonstrátoru u západního pobřeží by asi měla být využita SpX loď Shannon, která tam teď operuje.

Mapy hazard zones

Obrázek

Obrázek

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Testování“