Artemis-3 (EM-3)

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Uživatelský avatar
MrG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1134
Reputace: 1331
Registrován: 21.6.2023 8:00
Re: Artemis-3 (EM-3)

Příspěvek od MrG »

Este jeden postreh, pocas prezentacie Jeremy Parsons:
- pre misiu Artemis IV pouziva termin SpaceX Starship lander, alebo Starship test arcicle
- neskor, ked hovori o TLI manevri pomocou Starship, uz pouziva len termin Starship, nie je tam HLS, alebo lander, ... atd

To moze znamenat nasledovny postup:
- start Orionu a Starship (dotankovanie na LEO)
- spojenie na LEO
- TLI pomocou upravenej Starship (nie lander)
- prelet k Mesiacu, kde sa Orion spoji s Blue Moonom

Ak by sa malo pristavat s HLS od SpaceX
- tak bude postup podobny, start Orionu, start HLS (dotankovanie na LEO)
- TLI zaisti samotne HLS, po prelete na orbitu Mesiaca sa HLS odpoji a pristava sa
Uživatelský avatar
MrG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1134
Reputace: 1331
Registrován: 21.6.2023 8:00
Re: Artemis-3 (EM-3)

Příspěvek od MrG »

VaclavC píše: 10.6.2026 14:18 Čímž netvrdím, že by to nešlo. Ale pro Artemis-4 bych hádal, že se HLS použije opravdu jenom pro TLI. U dalších misí to může být jiná. A také je možné, že v nějaké budoucí misi se sice bude vracet posádka Orionem, ale HLS si to zakotvení u Země zkusí nanečisto.
Pre Artemis IV netreba Starship pre TLI manever.

SLS startuje len na LEO, takze nepotrebuje 3. stupen, namiesto ktoreho poleti len maketa stupna, to je uz oficialne potvrdene, hardware sa uz vyraba.
Posledny vyrobeny ICPS (teda 2. stupen SLS) sa pouzije pre Artemis IV, to uz NASA tiez oficialne oznamila.
Kedze bol program EUS (vykonnejsi 2. stupen pre SLS) zruseny, planuje NASA upravit s ULA stupen Centaur a od misie Artemis V pouzivat na SLS ten.
Uživatelský avatar
MrG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1134
Reputace: 1331
Registrován: 21.6.2023 8:00
Re: Artemis-3 (EM-3)

Příspěvek od MrG »

https://arstechnica.com/space/2026/06/w ... i-mission/

Rozhovor Erica Bergera s Jeremym Parsonsom o Aretmis III.
- nie je to kompletny preklad, len podstatne info
* moje poznamky s hviezdickou

Ako je na tom SLS a rampa par mesiacov po misii Artemis II ?
- rampa je v dobrom stave po modifikáciách, ktore sa spravili medzi misiami Artemis I a Artemis II
- na vezi sa objavili nejake poskodenia aj po AII, 90% uz je opravenych
- boostre su na Floride, predpoklad startu skladania boostrov je Jul

Ake testy su planovane pre SLS, bude sa robit WDR pred tym ako sa usadi Orion ?
- pri AI a AII boli problemy s tesneniami
- momentalne prebieha proces redizajnu pred dalsou misiou
- po zlozeni boostrov a usadeni centrálneho stupna pojde na vrch stupna kryt a spravi sa WDR
* bude sa robit bez makety 2. stupna a bez Orionu

Artemis III poleti bez ICPS, aky je k tomu status ?
- ano, na LEO netreba ICPS, takze sa poleti len s maketou stupna, ktory nazyvaju SPACER
- polotovary boli spracovane v ULA a zvarat sa bude v Marshall Space Flight Center
- SPACER by sa mal dostat na Floridu nie neskor ako v Decembri 2026

Vyzera to, ze SLS by mala byt ready v polke roku 2026. Podme sa pozriet na dva Landery.
Pouzili ste termin “lander test article” co to presne znamena ?

- je to nieco medzi Mk1 a Mk2
- rovnaky modul pre posadku, rovnaka avionika, software
- bude to prvy kus modulu pre posadku a ide o test systemu podpory zivota

Moze tento modul pre misiu Artemis III startovat na aktuálnej verzii New Glenna 7x2 ?
- Ano

NASA aj BO ma velku doveru, ze New Glenn bude pripraveny pre start na Artemis III vzhladom na exploziu na rampe.
Je nejaky bod rozhodnutia, kedy sa musi povedat, go alebo no go pre start na New Glenne ?

- je takyto bod...

Ak bude november - oktober a rampa bude daleko pred dokoncenim ?
- podla vyjadrenia Davea Limpa aj Bezosa su vsetci za, bude pripravena
- dalsia vec je, ze zacali so stavbou druhej rampy
- medzitým prebieha upratovanie na LC-36
- budeme spolupracovat, ....
* nepriama vyhybava odpoved, NASA tomu pravdepodobne neveri, ze bude rampa koncom roka "ready to launch"
* zatial ale oficialne nechcu prezentovat moznost startu na inom nosici, moznosti moc nie je

Mohol by “lander test article” letiet na alternatívnom nosici ako je Vulcan, alebo FH ?
- ano, kryty týchto rakiet to dovoluju

Ako dolezity je Mk1 pre pilotovane misie, dovera v BE-7 ?
- BE-7 absolvovali rozsiahle testy, misia stretnutia na obeznej drahe Zeme, bezpilotne pristatie na Mesiaci
- toto vsetko minimalizuje riziko na rozumnu uroven
- NASA kompletne zmapovala mozne rizika
- misia Artemis III otestuje veci, ktore by sa nedali spravit pocas bezpilotného pristatia na Mesiaci

V architekture BO sa pouzivaju aj "transfer stages" (tahace), ktore urychlia modul na mesiac, ktore to su a budu sa testovat ?
- nema presne informacie a doporucuje sa porozpravat s Johnom Coulurisom [vedúcim lunárneho programu spoločnosti Blue Origin]

Je jasne, ze New Glenn a BO sa stali skutocne potrebne pre aktivity na Mesiaci, aka velka rana bol vybuch pred par tyznami ?
- pre vyvoj novych rakiet to nie je nic nezvycajne
- bol to uder do brucha ? rozhodne ano, ale ideme dalej, poznam vela ludi z BO a viem ako tvrdo pracuju
- dostaneme dve rampy pre NG 9x4 v kratsom case
* toto je taka ta omacka, co sa musi povedat, ak by nevybuchol, dve rampy by casom boli aj tak, ....
- po explozii bol intenzivne v kontakte s BO, ktore zareagovalo velmi promptne, urobilo to na neho dojem

Podme na Starship. Do modulu sa nebude vstupovat, nebude tam podpora zivota, Erica to prekvapilo, preco sa takto rozhodlo ?
- spravne, so starshipom sa chystame pristavat aje niekolko veci, ktorych sa obavam z hladiska testovania, ktore neziskame bezpilotnym pristatim
- jednym problemom je riadenie tak velkej lodi, ktora je ovela vacsia ako Orion
- software mozeme testovat na zemi ale nenahradi to realy test na LEO
- modry (BO) budu startovat prvi a tam dosiahneme ovela viac cielov testovania
- hlavne riziko je system podpory zivota
- pozreli sme sa na to, co moze kazdy dodavatel v ramci casoveho harmonogramu dosiahnut
* takze pravdepodobne SX nebude mat v 2027 este hotovu podporu zivota
* na rozdiel od BO ma skusenosti s podporou zivota v Crew Dragone, mozno aj to je dovod, preco NASA netlaci na to aby sa pocas Artemis III tesoval interier Starship ???

Ake su parametre drahy Artemis III ?
- sklon drahy bude 33°, kruhova draha ca 463 km, na presnej podobe sa este pracuje, robia sa analyzy
- tato draha povoluje ovela viac moznosti na start
- Blue aj Starship dokazu na tuto drahu letiet jednym startom
* tak isto aj Orion, resp. SLS moze letiet bez ICPS, ktory sa odlozi na Artemis IV

Moj pocit z rozhovoru je, ze NASA moc neveri tomu, ze by BO stihlo opravit rampu do konca roka.
Oficialne ale ziadne vyjadrenie nedali, je moznost startu aj na alternativnej rakete, ale testy a upravy by trvali dlho. Aj ked bude rampa par mesiacov meskat, nepopati sa riesit alternativny nosic. Ak ma Artemis III startovat v druhej polovici roku 2027, do vtedy rampu opravia.
Uživatelský avatar
Jayhawk
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 139
Reputace: 26
Bydliště: Karlovy Vary
Registrován: 10.1.2017 11:49
Re: Artemis-3 (EM-3)

Příspěvek od Jayhawk »

MrG píše: 10.6.2026 15:16 Este jeden postreh, pocas prezentacie Jeremy Parsons:
- pre misiu Artemis IV pouziva termin SpaceX Starship lander, alebo Starship test arcicle
- neskor, ked hovori o TLI manevri pomocou Starship, uz pouziva len termin Starship, nie je tam HLS, alebo lander, ... atd

To moze znamenat nasledovny postup:
- start Orionu a Starship (dotankovanie na LEO)
- spojenie na LEO
- TLI pomocou upravenej Starship (nie lander)
- prelet k Mesiacu, kde sa Orion spoji s Blue Moonom

Ak by sa malo pristavat s HLS od SpaceX
- tak bude postup podobny, start Orionu, start HLS (dotankovanie na LEO)
- TLI zaisti samotne HLS, po prelete na orbitu Mesiaca sa HLS odpoji a pristava sa
To by sice nebylo nejjednodušší ale vzhledem ke stavu připravenosti jednotlivých komponent tak by to mohla být cesta.
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 535
Reputace: 392
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Artemis-3 (EM-3)

Příspěvek od argus123 »

Strašná téma sa rieši. Samozrejme je na vine Trump, a nie to že NASA nieje Netflix :D

NASA čelí kritike. V misii Artemis 3 nebude ani jedna žena

https://vat.pravda.sk/vesmir/clanok/816 ... edna-zena/
Uživatelský avatar
Jayhawk
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 139
Reputace: 26
Bydliště: Karlovy Vary
Registrován: 10.1.2017 11:49
Re: Artemis-3 (EM-3)

Příspěvek od Jayhawk »

Nevím teď z hlavy, kolik je v týmu NASA astronautů, zkušebních pilotek. A mise Artemis III bude pro zkušební piloty.
Myslím si, že některé skupiny přehlížejí fakt, že tato mise je vložená. Na původní misi Artemis III, která byla posunuta/ přejmenována na Artemis IV určitě již delší dobu trénuje posádka ve které, podle slibů politiků i potvrzení NASA, bude žena a možná že i více než jedna. Uvidíme necháme se překvapit. Proto by bylo nevhodné použít posádku Artemis IV na misi Artemis III.
Posádku Artemis III beru jako že jí museli rychle připravit ze zkušených astronautů a možná si tím připraví i kádr pro další lety Artemis.
Mě osobně by se Luca Parmitáno jako velitel některé další mise Artemis, líbil.
No a po zrušení/odložení Gateway by NASA mohla takovými kroky to odložení směrem k ESA trošku osladit.
JHošek
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1138
Reputace: 1435
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Artemis-3 (EM-3)

Příspěvek od JHošek »

Jayhawk píše: 17.6.2026 8:23 Nevím teď z hlavy, kolik je v týmu NASA astronautů, zkušebních pilotek.
https://www.nasa.gov/humans-in-space/as ... stronauts/
15 z 37 aktivních astronautů NASA jsou ženy (tj. 40 %). Zkušební pilotky jsou Nicole Mann (přes 2500 nalétaných hodin), Anne McClain (přes 2000) a Jasmin Moghbeli (přes 2000). Mann se vrátila z kosmického letu v roce 2023, McClain v roce 2025 a Moghbeli v roce 2024, žádná z nich v současné době nemá letovou nominaci.
Jayhawk píše: 17.6.2026 8:23 A mise Artemis III bude pro zkušební piloty.
Ne víc než Artemis IV. Na Artemis III nebude žádný astronaut pilotovat lander, na Artemis IV ano. Orion bude ručně řídit jen velitel a pilot. Specialisté mise Artemis III nemusí být zkušební piloti.
Jayhawk píše: 17.6.2026 8:23 Myslím si, že některé skupiny přehlížejí fakt, že tato mise je vložená. Na původní misi Artemis III, která byla posunuta/ přejmenována na Artemis IV určitě již delší dobu trénuje posádka ve které, podle slibů politiků i potvrzení NASA, bude žena a možná že i více než jedna. Uvidíme necháme se překvapit. Proto by bylo nevhodné použít posádku Artemis IV na misi Artemis III.
Na misi Artemis IV zatím žádná konkrétní posádka netrénuje. Činnosti nacvičuje víc astronautů, ale posádka nebyla jmenována.

Na začátku současné prezidentské administrativy byla v článcích NASA fráze o ženě na Měsíci odstraněna a nahrazena jinou frází.

Fráze dříve: "Let ... připraví půdu pro první ženu a první osobu jiné barvy pleti na Měsíci prostřednictvím programu Artemis..."
https://www.nasa.gov/news-release/nasa- ... r-artemis/

Fráze nyní: "V rámci Zlatého věku inovací a průzkumu NASA pošle astronauty Artemis na stále obtížnější mise..."
https://www.nasa.gov/image-article/arte ... announced/
Jayhawk píše: 17.6.2026 8:23 Posádku Artemis III beru jako že jí museli rychle připravit ze zkušených astronautů a možná si tím připraví i kádr pro další lety Artemis.
Představitelé NASA vždy říkali, že posádka Artemis III bude jmenována rok před předpokládaným datem startu.
Jayhawk píše: 17.6.2026 8:23 Mě osobně by se Luca Parmitáno jako velitel některé další mise Artemis, líbil.
No a po zrušení/odložení Gateway by NASA mohla takovými kroky to odložení směrem k ESA trošku osladit.
ESA má smluvně zajištěná tři místa v misích Artemis a rozdělila je v poměru 1x Ital, 1x Němec, 1x Francouz.
Uživatelský avatar
Jayhawk
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 139
Reputace: 26
Bydliště: Karlovy Vary
Registrován: 10.1.2017 11:49
Re: Artemis-3 (EM-3)

Příspěvek od Jayhawk »

Děkuji p. Hošek za více jak vyčerpávající reakci a odpověď na mou myšlenku.
Říkal jsem si jen, jestli nemá NASA rozděleny astronauty podle projektů.
První skupina trénuje na pobyty na ISS a druhá na Artemis. A z těch skupin pak vyberou potřebné posádky.
Přeci jen je v obou projektech spousta specifik.
Co se týče zasmluvnění ESA astronautů na mise Artemis, myslím že zrušením Gateway může a mělo by dojít k doplnění míst.
Možná že místo pilota Artemis III pro L. Parmitána nebude do měsíčních zasmluvněných misí započítáno a bude navíc. Mě by to přišlo tak férové.
JHošek
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1138
Reputace: 1435
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Artemis-3 (EM-3)

Příspěvek od JHošek »

Jayhawk píše: 19.6.2026 8:09 Říkal jsem si jen, jestli nemá NASA rozděleny astronauty podle projektů.
První skupina trénuje na pobyty na ISS a druhá na Artemis. A z těch skupin pak vyberou potřebné posádky.
Přeci jen je v obou projektech spousta specifik.
NASA oznámila v prosinci 2020 výběr osmnácti astronautů do "týmu Artemis". V srpnu 2022 však tehdejší vedoucí kanceláře astronautů Reid Wiseman (který v týmu Artemis nebyl) oznámil, že všichni aktivní astronauti NASA jsou způsobilí pro mise Artemis a tým Artemis zrušil. Tím si Wiseman otevřel cestu k vlastní letové nominaci.
Původní složení týmu Artemis: https://kosmonautix.cz/2020/12/11/tym-artemis
Jayhawk píše: 19.6.2026 8:09 Co se týče zasmluvnění ESA astronautů na mise Artemis, myslím že zrušením Gateway může a mělo by dojít k doplnění míst.
Možná že místo pilota Artemis III pro L. Parmitána nebude do měsíčních zasmluvněných misí započítáno a bude navíc. Mě by to přišlo tak férové.
Po březnovém rozhodnutí NASA pozastavit práce na stanici Gateway probíhají mezi oběma agenturami intenzivní rozhovory. Cílem ESA je transformovat původní tři letenky, které měly směřovat pouze na oběžnou dráhu Měsíce ke Gateway, na mise směřující přímo na povrch Měsíce. Podle Aschbachera by mělo být ve vyjednávání jasněji do konce letošního roku.
Uživatelský avatar
Jayhawk
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 139
Reputace: 26
Bydliště: Karlovy Vary
Registrován: 10.1.2017 11:49
Re: Artemis-3 (EM-3)

Příspěvek od Jayhawk »

Jayhawk píše: 19.6.2026 8:09 Co se týče zasmluvnění ESA astronautů na mise Artemis, myslím že zrušením Gateway může a mělo by dojít k doplnění míst.
Možná že místo pilota Artemis III pro L. Parmitána nebude do měsíčních zasmluvněných misí započítáno a bude navíc. Mě by to přišlo tak férové.

Po březnovém rozhodnutí NASA pozastavit práce na stanici Gateway probíhají mezi oběma agenturami intenzivní rozhovory. Cílem ESA je transformovat původní tři letenky, které měly směřovat pouze na oběžnou dráhu Měsíce ke Gateway, na mise směřující přímo na povrch Měsíce. Podle Aschbachera by mělo být ve vyjednávání jasněji do konce letošního roku.
Díky za doplnění informací. To jsem právě myslel záměnu tří letenek ke Gateway na lísky pro Moon Landing a v rámci tréninku kádru
pilotní místo pro Artemis III :palec nahoru:

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“