Exoplanety

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1368
Reputace: 581
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Exoplanety

Příspěvek od Alchymista »

P. Gabzdyl hovorí o čínskej geologickej mape Mesiaca... nedalo mi a skúsil som vyhľadávač
Geologická mapa sa dá stiahnuť v odkaze: https://www.scidb.cn/en/detail?dataSetI ... ersonal#p2
cca 200M download, rozmery 30k x 12k x 24bit
náhľad - odkazovaný je trochu iný a má vodotlač
Obrázek

Fotomapa privrátenej strany Mesiaca: https://nadc.china-vo.org/res/r100549/?lang=en
má to 1,14G , je tam sedem obrovských JPG, dva 18k x 18k a 24k x 24k bez popisu, ďalšie bohužiaľ s čínskym popisom, ale jeden 9k x 9k je anglický. Pre niekoho cenný môže byť xlsx s čínskym prepisom medzinárodných/anglických pomenovaní mesačných útvarov.
:naštvaný: Prekovať meče na pluhy...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1368
Reputace: 581
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Exoplanety

Příspěvek od Alchymista »

MaG píše: 27.2.2026 15:14 Tvoje úvaha by mohla vést k tomu, proč je na jedné straně Měsíce tolik moří a na druhé ne a nebo taky kde se vzala tak velká South Pole Aitken. Ale taky nevím, jestli to někdo zkoušel modelovat dál. Omlouvám se, koukám jsem Off-topic :-)
Moria majú značne rozdielny vek.
P. Gabzdyl hovorí o SP-Aitken, že má 4,2 mld. rokov, a moria majú 3,8 mld rokov.
Podľa údajov odkazovanej geologickej mapy sú niektoré výlevy láv v moriach ešte podstatne mladšie - povrch centrálnej časti Mare Imbrium je starý "len" ~2,3mld. rokov, a oblasť okolo miesta pristátia Luna-13 len 1,97 mld. rokov. Naopak výlevy v Mare Tranqullitatis sú staré až 3,76 mld. rokov - a to som teraz určite nenašiel najstaršie a najmladšie štruktúry...
Takže aj impakty, ktoré moria vytvárali ako kráterové a panvové štruktúry a "provokovali" výlevy láv rôzneho veku museli byť značne roztiahnuté v čase.
A podľa toho, čo hovorí P. Gabzdyl, to môže byť aj tak, že impakty sú rozložené viacmenej rovnomerne, ale len na privrátenej strane s tenšou kôrou dochádzalo k výlevom veľkého objemu láv - na odvrátenej strane nie, zostali len "suché" kráterové a panvové štruktúry.

Domnievam sa, že takéto úvahy nie sú v téme exoplanét celkom offtopic - mnoho procesov, ktoré prebehli na Mesiaci, aj na Zemi, v rannom období vývoja slnečnej sústavy, má/môže mať analógy vo vývoji exoplanét i celých planetárnych systémov cudzích hviezd. A treba ich brať do úvahy napríklad pri posudzovaní možností života alebo "obývateľnosti" rôznych objavených exoplanét. Proste vôbec nestačí, že planéta je v "obývateľnej zóne" svojej hviezdy.
:naštvaný: Prekovať meče na pluhy...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 353
Reputace: 257
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Exoplanety

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Astronomové zaměřili několik radioteleskopů na exoplanetu K2-18b a poslouchali, zda náhodou nějací vyspělí mimozemšťané nevysílají rádiové signály. A nic nenašli.

https://arxiv.org/abs/2602.09553
Organizátor přednáškového cyklu Pátečníci, fyzik, astronom, skeptik, horolezec a turista.

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1368
Reputace: 581
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Exoplanety

Příspěvek od Alchymista »

Zem má vysielací výkon v rádiovom spektre zhruba 1GW (10E9 W), pozorovania K2-18b boli schopné detekovať vysielací výkon 10E12-10€13 W... teda 1000-10000 krát väčší ako Zem.
Pritom s rozvojom technologií vysielací výkon Zeme postupne klesá... A to aj v oblasti výkonov najväčších zdrojov - vojenských a civilných rádiolokátorov.
:naštvaný: Prekovať meče na pluhy...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1368
Reputace: 581
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Exoplanety

Příspěvek od Alchymista »

Našiel som tvrdenie, že výkon unikajúci do vesmíru z vysielacích staníc pre pásmo mobilných telefonov LTE dosahuje až 4 GW, ale výkon je zo staníc smerovaný prevažne do priestoru miestneho horizontu (a pod horizont), takže pri pozorovaní z väčšej vzdialenosti je silne premenlivý v čase, podľa populačnej hustoty a miery technologického rozvoja oblastí, ktoré sú práve na okraji disku planéty.

Najsilnejším zdrojom rádiového mikrovlnného žiarenia v slnečnom systéme (okrem Slnka) je planéta Jupiter.
Pre predstavu - vo vzdialenosti Jupiteru je rádiový a mikrovlnný tok prírodného pôvodu zo Zeme 0,01-2 Jansky (1Jy = 10-26W.m-2.Hz-1) podľa frekvencie. Rádiový a mikrovlnný tok umelého pôvodu však môže dosahovať v niektorých pásmach špičkovo až 40-4000 Jansky (frekvenčná závislosť umelých signálov je veľmi silná a výrazne "úzkopásmová")
Aj rádiový a mikrovlnný tok z Jupiteru vo vzdialenosti Zeme (len prírodného pôvodu) má silnú frekvenčnú závislosť - v pásmach nad 30GHz ("milimetrové" pásmo tepelných emisí) je výkon 1000-3000 Jy, v pásmach 10 - 30GHz (centimetrové vlny) je tok 250-400 Jy, v pásmach 300MHz-3GHz (metrové a decimetrové vlny) je tok 5-10 Jy. Ale v pásme 10-60MHz (dekametrové vlny), hlavne v oblasti 15-25MHz sa Jupiter prejavuje rádiovými búrkami pri ktorých dosahuje rádiový tok z Jupiteru v oblasti Zeme hodnoty 100 000 až 1 000 000 Jy, ale počas rádiovej búrky sa môžu vyskytnúť aj krátke milisekundové pulzy, pri ktorých dosahuje tok až desiatky milionov (107) Jansky a prevýši aj rádiový tok aktívneho Slnka na zasiahnutých frekvenciách.
Pre inú predstavu - rádiové búrky na Jupiteri majú terawattové, v impulzoch až petawattové výkony...

Takže aparatúra použitá pre sledovanie K2-18b je svojimi schopnosťami na hranici citlivosti potrebnej pre detekciu rádiových búrok na Jupiteri vo vzdialenosti hviezdy K2-18 (124 ly). Ale bohužiaľ nevyhovuje frekvenčným rozsahom - sleduje pásmo 544MHz - 9,8GHz, kým rádiové búrky Jupiteru sú najsilnejšie v pásme 15-25MHz.
:naštvaný: Prekovať meče na pluhy...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1368
Reputace: 581
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Exoplanety

Příspěvek od Alchymista »

Všetko zlé je na niečo dobré - hlučný Jupiter a v menšej miere i Saturn a Urán maskujú v rádiovej oblasti zbytočne "ukecanú" Zem pred nežiadúcimi ušami...
:naštvaný: Prekovať meče na pluhy...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 353
Reputace: 257
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Exoplanety

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Webb prozkoumal exoplanetu HAT-P-12 b obíhající kolem hvězdy HAT-P-12 vzdálené 463 světelných let ve směru souhvězdí Honicích psů. Hvězda je trpaslík spektrální třídy K4, planeta je horký Jupiter. Přístroje Webbova telekskopu provedly spektroskopické měření atmosféry této planety. Čtyři nejzastoupenější molekuly jsou H2O, CO2, CO a H2S.

https://astrobiology.com/2026/04/inform ... rared.html
Organizátor přednáškového cyklu Pátečníci, fyzik, astronom, skeptik, horolezec a turista.

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1368
Reputace: 581
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Exoplanety

Příspěvek od Alchymista »

VitezslavSkorpik píše: 7.4.2026 11:34Přístroje Webbova telekskopu provedly spektroskopické měření atmosféry této planety. Čtyři nejzastoupenější molekuly jsou H2O, CO2, CO a H2S.
Ako tejto informácii správne rozumieť?

Mám tomu rozumieť tak, že obsah metánu CH4 a amoniaku NH3 je v atmosfére tejto planéty typu "sub-Jupiter" nízky v porovnaní s uvedenými štyrmi molekulami?
:naštvaný: Prekovať meče na pluhy...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 353
Reputace: 257
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Exoplanety

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Další přímo zobrazené exoplaneta Webbovým teleskopem! Tentokrát jde o 29 Cygni b vzdálenou 133 světelných let.

Obrázek
Organizátor přednáškového cyklu Pátečníci, fyzik, astronom, skeptik, horolezec a turista.

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 353
Reputace: 257
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Exoplanety

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Nová studie potvrzuje existenci dvou planet u hvězdy TOI-1752. Tyto objekty objevila americká observatoř TESS.

https://astrobiology.com/2026/04/a-gem- ... -1752.html
Organizátor přednáškového cyklu Pátečníci, fyzik, astronom, skeptik, horolezec a turista.

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“