Ruští kosmonauti

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3360
Reputace: 4145
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Ruští kosmonauti

Příspěvek od Vaclavik »

MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 643
Reputace: 276
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Ruští kosmonauti

Příspěvek od MilanSpace »

I takovéto příběhy přináší kosmonautika:
První vesmírná svatba se odehrála přesně před 20 roky, 10. srpna 2003.

Tehdejší velitel Mezinárodní vesmírné stanice ISS, ruský kosmonaut Jurij Malenčenko, si na dálku z vesmíru vzal za manželku svojí dlouholetou přítelkyni Jekaterinu Dmitrijevovou.
Svatební obřad začal v okamžiku, kdy se orbitální stanice objevila nad americkým Texasem, kde byla se svými přáteli, a papírovou figurínou nastávajícího manžela, přítomna nevěsta.
Partnerem ženicha na palubě stanice byl pouze jeho americký kolega Edward Lu (v té době byla posádka ISS po havárii raketoplánu Columbia a uzemnění zbývajících strojů americké kosmické flotily, pouze dvoučlenná!), který zahrál slavnostní svatební pochod na malé přenosné klávesy.

Obřad se uskutečnil v Texasu, protože tamní zákony umožňují uzavření manželství bez přítomnosti jednoho ze svatebčanů.
Tradiční ortodoxní ruská svatba proběhla až o několik měsíců později, potom co se novomanžel vrátil na konci října 2003 ze svého půlročního pobytu ve vesmíru.
Malenčenkovi rodiče nebyli z kroku svého syna příliš nadšeni, ale uklidnil je jejich druhý syn slovy, že „… jejich Jurij je teď skoro stejně slavný, jako jeho jmenovec Gagarin. Zatímco ten jako první muž vyletěl do vesmíru, tak Jurij Malenčenko jako první chlap ve vesmíru strčil hlavu do svatebního chomoutu…“

Obrázek
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1667
Reputace: 630
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Ruští kosmonauti

Příspěvek od Edemski »

Co všechno dostal Gagarin za svůj let...

Obrázek

Nejprve byl povýšen na hodnost majora a získal titul "Kosmonaut 1. třídy" (byl držitelem titulu "Kosmonaut 3. třídy").
Dne 14. dubna byly vydány dekrety č. 251/13, 251/14 a 251/22 Prezidia Nejvyššího sovětu SSSR o zřízení titulu „Pilot-kosmonaut SSSR“ , udělující majoru Gagarinovi tituly „Pilot-kosmonaut SSSR“ a „Hrdina Sovětského svazu“ s vyznamenáním Leninův řád a medailí Zlatá hvězda.

Pro jeho osobní potřebu mu byl přidělen francouzský vůz Matra Bonnet Djet. Rovněž mu byla vyplacena částka 15 000 rublů (major v té době dostával měsíčně 150 rublů).
Jeho rodině byl přidělen vybavený čtyřpokojový byt, s následujícím "příslušenstvím":
Vůz Volha; vybavení ložnice, jídelny, dětského pokoje, kanceláře, kuchyně; TV "Rubin"; Gramorádio "Lux"; pračka; lednička; vysavač; koberce; klavír; ložní prádlo (6 sad) a přikrývky (2).

Pro rodiče : Roubený dům o třech pokojích (nyní v něm sídlí muzeum Gagarinových rodičů), TV, rádio, nábytek pro tři pokoje.

"Výbava" pro Gagarina: svrchník, letní kabát, nepromokavý plášť, oblek (světlý a tmavý), boty - 2 páry (tmavé a světlé), bílé košile - 6 kusů, klobouk - 2 kusy, ponožky - 6 párů, hedvábné spodní prádlo - 6 sad, šortky, trička - 6 párů, kapesníky - 12 kusů, kravaty - 6 kusů, rukavice - 1 pár, elektrický holicí strojek, vojenská uniforma (slavnostní i vycházková) a 2 kufry.

"Výbava" pro manželku: svrchník, letní kabát, nepromokavý plášť, šaty - 3 kusy, tmavý kostýmek s kloboukem - 2 kusy, doplňky - 6 kusů, punčochy - 6 párů, boty - 3 páry, kabelky - 2 kusy, rukavice - 2 páry, šály - 2 kusy (vlněný a hedvábný), halenky - 2 kusy, vlněný kardigan - 1 kus.

"Výbava" pro dítě: dětská postýlka, dětský kočárek, vlněné šatičky - 4 kusy, kabátky - 2 kusy (zimní a letní), čepice - 2 kusy (zimní a letní), boty - 4 páry, spodní prádlo - 6 sad, panenky, hračky, zavinovačky.

Výbava pro Gagarinovu matku: letní kabát, zimní kabát, nepromokavý plášť, šaty - 2 kusy, šátek na hlavu, boty - 2 páry, spodní prádlo - 6 sad, punčochy - 6 párů, vlněný svetr.

Výbava pro otce : letní kabát, zimní kabát, nepromokavý plášť, čepice, spodní prádlo - 6 sad, košile - 6 kusů, oblek - kusy (tmavý a světlý), boty - 2 páry (tmavé a světlé), kravata - 4 kusy, kapesníky - 6 kusů, ponožky - 6 párů.

Dva bratři a sestra : 1000 rublů každý.
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 552
Reputace: 270
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Ruští kosmonauti

Příspěvek od Snoopy »

Prostě tragická země tohle rusko :krčící rameny: Syn vyletěl do Vesmíru a ženské se mohou konečně na vlastní oči podívat jak chlap smrká do kapesníku :facepalm:

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“