Tianwen-2

Odpovědět
CarlJARx
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 412
Reputace: 391
Registrován: 8.5.2017 12:32
Tianwen-2

Příspěvek od CarlJARx »

Tianwen-2 byl čínskou vládou oficiálně schválen.
Mise, jejíž start je naplánován na rok 2025 pomocí rakety Dlouhý pochod 3B,
přiveze vzorky z asteroidu 2016HO3 a následně se vydá na průzkum komety 311P/PANSTARRS.
Zdroj

Obrázek
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2126
Reputace: 2550
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Tianwen-2

Příspěvek od slappy »

2016 HO3 už má nějakou dobu číslo i jméno: (469219) Kamoʻoalewa..
O projektech, které postupně vykrystalizovaly v Tianwen-2, se doposud hovořilo ve vlákně Čínská sonda k asteroidu / ZhengHe
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 581
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Tianwen-2

Příspěvek od milantos »

Jen drobnost : ta 3 se nepíše v dolním indexu ( už jsem to takhle zde viděl u více objektů). Je to 2016 HO3 - což je oficiální objevové označení
CarlJARx
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 412
Reputace: 391
Registrován: 8.5.2017 12:32
Re: Tianwen-2

Příspěvek od CarlJARx »

slappy píše: 4.3.2023 23:52 O projektech, které postupně vykrystalizovaly v Tianwen-2, se doposud hovořilo ve vlákně Čínská sonda k asteroidu / ZhengHe
Omlouvám se, vlákno je zdvojené.
Prosím administrátory o sloučení, s názvem Tianwen-2.
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2126
Reputace: 2550
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Tianwen-2

Příspěvek od slappy »

milantos píše: 5.3.2023 1:26 Jen drobnost : ta 3 se nepíše v dolním indexu ( už jsem to takhle zde viděl u více objektů). Je to 2016 HO3 - což je oficiální objevové označení
Dle pravidel IAU (Mezinárodní astronomické unie), konkrétně MPC (oddělení planetek) to číslo skutečně patří do dolního indexu.

Systém je nastaven takto:
(V závorce je pořadové číslo planetky, které planetka obdrží, je-li spolehlivě odpozorována alespoň při čtyřech opozicích a tedy je dostatečně dobře známa její orbita. Toto číslo většinou přibližně odpovídá celkovému pořadí objevu planetky.) Za závorkou následuje mezera a pak buď oficiálně schválené jméno nebo provizorní označení reflektující rok, měsíc a pořadí objevu v onom měsíci. 2016 HO3 byl 89. objevem v druhé polovině dubna roku 2016 (pokud jsem ta písmenka odpočítal správně).

V praxi se pro zjednodušení často vypouštějí ty závorky a také to číslo, co má být v dolním indexu, se napíše normálně velké. Ale to je jen zjednodušení.. Já si s tím rád dám tu práci a číslo budu nadále umisťovat do dolního indexu, jak je to dle platných konvencí nastavené : )
viz. zde How Are Minor Planets Named? a zde New- And Old-Style Minor Planet Designations
... When possible, these additional numbers should be indicated using subscript characters.
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 581
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Tianwen-2

Příspěvek od milantos »

Je mi jedno, jakou si s tím dáš práci, ale třeba poslední cirkulář IAU -MPC vypadá takto:
https://www.minorplanetcenter.net/mpec/K23/K23E40.html
a evidentně tam je označení asteroidu bez dolního indexu.
A zrovna tak se označují asteroidy v databázi NASA -JPL
https://ssd.jpl.nasa.gov/tools/sbdb_loo ... 001%20CC21

Prostě, pokud jsou k dispozici obě možnosti, snažím se používat tu, která se obecně v odborných zprávách používá ( viz JPL i MPC) a která je i čitelnější a umožňují ji napsat různá zařízení
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2126
Reputace: 2550
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Tianwen-2

Příspěvek od slappy »

Ano, elektronický cirkulář MPEC vychází i několikrát denně, a tak je psaný v co nejjednodušším strojovém formátu..
Zato obměsíční cirkuláře MPC a jejich doplňky MPS a MPO už obsahují formátovaný text a planetky jsou v nich označovány s čísly v dolním indexu.
MPC tedy následuje vlastní pravidlo, které jsem citoval výše: „Je-li to možné, měla by být tato dodatečná čísla uvedena pomocí znaků dolního indexu.“

Co se týče databáze JPL: Nevím, proč dolní index nepoužívá. Možná je to kvůli tomu, že je to databáze a jakékoli kódování navíc by vyhledávání v ní zpomalovalo.. Ale to jen spekuluji.. Stejnětak to může být z lenosti nebo z nějakého jiného relevantního důvodu.

Odborné zprávy to mají různě: Projdu-li namátkou pár publikací na arXivu, tak často je v nadpisu uvedeno označení planetky bez dolního indexu, ale dále v textu už to bývá indexované. Nicméně jsou tam oboustranné výjimky. Záleží na každém autorovi.

A ohledně argumentu čitelnosti: To je tedy asi individuální.. Mně právě přijde čitelnější a přehlednější, když to je v tom dolním indexu. Asi je to o zvyku..

A k psaní v různých zařízeních: Samozřejmě.. To spadá pod to pravidlo „Je-li to možné...“. Pokud budu psát o nějaké planetce někomu v SMSce, jasněže nebudu řešit, jak sakra udělat dolní index. Ale třeba tady na fóru je to umožněno jediným klikem na tlačítko „dolni“, v html kódu zase párovým tagem <sub> a některé textové editory k tomu mají také nadefinovaná tlačítka.

---

No a jelikož jsme se dostali hodně mimo téma, přidávám dostupné snímky cílů mise Tianwen-2 a pár studií k nim:

Kamo'oalewa
Obrázek


311P
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“