Dvanácté oficiální setkání - rok 2023

Všechny informace o setkávání členů našeho fóra
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Dvanácté oficiální setkání - rok 2023

Příspěvek od Dugi »

Stejně jako v posledních letech pokračujeme i tentokrát v osvědčeném trendu. Jedenáctý sraz sice skončil před pár desítkami minut, ale už teď vyhlašujeme termín srazu příštího. Každý tak bude mít možnost si včas naplánovat další povinnosti, aby se minimalizovalo riziko, že to někomu nevyjde. Takže si připravte diáře či kalendáře a zapište si, že 12. sraz kosmonautixu proběhne

9. - 11. června 2023

Místem setkání se stane opět Jihlava a ubytováni budeme v osvědčeném penzionu Dena. Sobotní program ještě upřesníme, ale předběžně to vypadá, že se Tonda pokusí zajistit návštěvnické centrum jaderné elektrárny Dukovany. O tom Vás ale budeme včas informovat. Tenhle příspěvek zatím berte jako čistě informační - hlavní kvůli termínu konání. Za několik měsíců tohle vlákno oživíme a jako vždy začneme dělat závazné rezervace.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tonda
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 413
Reputace: 218
Bydliště: Světlá n.S.
Registrován: 5.9.2012 8:00
Re: Dvanácté oficiální setkání - rok 2023

Příspěvek od tonda »

Ahoj chlapi.Píšu sem dojmy z mojí sobotní exkurze v JE Dukovany,aby jste řekli svůj názor na případnou exkurzi v rámci setkání kosmonautixu v r.2023.Rozdělím to do dvou částí,část obecná,pro exkurze pro veřejnost,bez registrace,občanek,kontrol u vchodu.Pokud se mě nepodaří zajistit nějakou speciální exkurzi,tak dojde velmi pravděpodobně k té variantě první.Takže nejprve do sálu jako v kině,promítá paní slajdy z PC a komentuje.Od emisních dopadů na různé druhy výroby energie,po popis a fungování štěpné reakce,popis objektů v JEDU,atp.Po tomto cca hodinovém bloku si můžete prohlédnout různé modely v měřítcích,areál JEDU,kde co v které budově je,jak co funguje,model uranového dolu,model reaktoru,i s virtuální přítomností v něm,světelné a vizuální efekty,spouštění,komentář.Potom různé modely palivových souborů,peletek s palivem,povídání průvodkyně.Pod infocentrem je jeden z krytů pro evakuaci zaměstnanců při havárii,nejsem si jistý,zda je součástí i prohlídka obecné exkurze,ale předpokládám,že ano.Ukázka vybavení,od jídel po diesagregát a měření radiační dávky.Toto je obsah té obecné exkurze,kterou nabízí na běžnou veřejnost,čili by se týkala i naší návštěvy.Zkoušel jsem zjistit,jak by se dalo zařídit něco speciálního,paní je opět na dovolené(s tou jsem jednal už 2roky zpátky,nechtěla slyšet nic o speciální exkurzi)Takže mě odkázali na tiskového mluvčího pana Bezděka,který je nad ní.Takže zkusím ještě známosti a pak ho oslovím.Pokud tam máte někdo někoho,kdo může zatlačit,dejte vědět.Speciální část se odvíjela od kontroly rentgenem jak na letišti,radiační v kabinkách,alkohol a drogy,síťku a helmu,ochranka po 8kusech chodila i s průvodkyní a odmykala různé branky a terminály.Do 4patra jsme došli do turbínové haly,cca 200m dlouhé,plné různobarevných trubek a pracujícím turbosoustrojím.Tam mě zaujalo,že používají i vodík,(dováží cisternami)na profukování(čeho už jsem zapoměl)Něčeho na turbíně.Průvodkyně dávala výklad,co kam a kde je a jak to pracuje.Pak zvenku ukázala budovy,kde jsou náhradní dieselagregáty,budova reaktoru,hasiči,chladící věže a záložní chladící agregáty,a to bylo prakticky všechno,zpět znovu přes branky a detektory.Ptal jsem se na sklad vyhořelého paliva,tam nás nevzala,cvičný sál pro výcvik posádek (byl hned vedle infostřediska)tam taky neberou,protože prý tam stále cvičí obsluhy.Takže vám řeknu můj dojem o celé obecné i speciální části exkurze.Podle mě je to dobrý tak pro základní nebo střední školy jako součást výuky,kdo o problematice nic neví.Takže prosím řekněte svůj názor,jestli do jaderky ano(s největší pravděpodobností tu obecnou část),nebo někam jinam.Jako program na příští setkání.Omluvte překlepy,něco tak dlouhýho jsem snad nenapsal!
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 588
Reputace: 126
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Dvanácté oficiální setkání - rok 2023

Příspěvek od matej »

Veľká pochvala Tondo za obetovanie sa a sprostredkovanie. Ak sa tam nepôjde tak to prežijem, ak sa ale všeobecne rozhodne tam ísť, tak vydržím.
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10789
Reputace: 10147
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Dvanácté oficiální setkání - rok 2023

Příspěvek od Pospíšil »

V jaderce jsem v životě nebyl, takže jsem pro, ať už se podaří domluvit jakákoli exkurze. Díky :)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Dvanácté oficiální setkání - rok 2023

Příspěvek od Squierik »

Ja Vám to chlapi moc nedoporučujem. So synom na výlet určite super. Ale pre partu dospelých to moc není. Znova by som nešiel
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Dvanácté oficiální setkání - rok 2023

Příspěvek od Vaclavik »

Jak jsem říkal už na letošním srazu, byl jsem na prohlídce jaderné elektrárny před 9/11 a to byly jiné prohlídky :) Ale nechám rozhodnutí na vás, já si případně najdu alternativní program.
Uživatelský avatar
tonda
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 413
Reputace: 218
Bydliště: Světlá n.S.
Registrován: 5.9.2012 8:00
Re: Dvanácté oficiální setkání - rok 2023

Příspěvek od tonda »

Shodou okolností dnes vyšel článek s bohatou fotodokumentací z návštěvy JEDU i do zón,kde se nikdy nedostaneme jako běžní návštěvníci,takže stojí za to se kouknout.https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/fo ... 22/v~hint/
Uživatelský avatar
tonda
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 413
Reputace: 218
Bydliště: Světlá n.S.
Registrován: 5.9.2012 8:00
Re: Dvanácté oficiální setkání - rok 2023

Příspěvek od tonda »

Takže mohu oznámit novinku,exkurze je zajištěna,10.6.2023 v 11h.Kdo hodlá dorazit do Jihlavy až v sobotu,je potřeba,aby jste byli v Deně nejpozději v 9:45:05! :lol: :palec nahoru:
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 223
Reputace: 124
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Dvanácté oficiální setkání - rok 2023

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

tonda píše: 16.12.2022 9:36 Takže mohu oznámit novinku,exkurze je zajištěna,10.6.2023 v 11h.Kdo hodlá dorazit do Jihlavy až v sobotu,je potřeba,aby jste byli v Deně nejpozději v 9:45:05! :lol: :palec nahoru:
Letos by se mi snad konečně mohlo podařit na sraz přijet. Veletrh vědy je konečně v jiný termín, takže by tomu nemělo nic bránit.
Pokud to správně chápu, tak exkurze má být do JE Dukovany. Tam už jsem byl, i v Temelíně, takže bych to asi vyřešil podobně jako Michal, že bych si zajistil náhradní program, protože upřímně řečeno, znovu tam nemusím.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Dvanácté oficiální setkání - rok 2023

Příspěvek od Meybe »

Hlásím se též, Pokud se nic zásadního nezmění, tak letos dorazím. :palec nahoru:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."

Odpovědět

Zpět na „Setkání“