New Shepard

Sem patří debata o projektech firmy Blue Origin
Odpovědět
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: New Shepard

Příspěvek od Peter »

Wopate diky, tak nejak jsem to myslel...

New Shepard si muze pristat primo do pouste a nikdo se nad tim casem nepozastavi.
Vratil se vratil... ale!

New Glenn ma pristavat na lodi a to jeste ve sve podstate uprostred lodi ne na plosine, jako u Falconu 9. Tedy naroky na presnost pristani jsou o 1000% nekde jinde. Pristani na petku znamena pristani na hrane lodi a konec mise a silene opravy lode v tom lepsim pripade. Nehlede k tomu, ze to ma byt regulerni lod a ne dron... Tedy lod s posadkou.

Dnesni pristani mi prijde jako ukazka ignorance a ve sve podstate jenom blabol o tom, ze se system New Glenn vubec vyviji a ze vubec kdy pristane na lodi.

Jako vyvojar bych uvital jakoukoliv praktickou moznost si overit v praxi svuj produkt/program, zvlaste, kdyz se jedna o hazeni sipek ze 100 km na zem v realnych podminkach...

Za mne to vypada, ze Blue Origin nema zvladnute presne pristani s jednoduchou raketou a spolehaji na to, ze s New Glennem se stane zazrak a budou pristavat na 10 cm na lodi.
Je to o inercialnich a neinercialnich navigacich systemech a hlavne vyuziti jinych nez optickych navigacnich systemech pro presnost pristani.

Me osobne by zajimalo, jak toto ma reseno SpaceX, jenom GPS na to proste nestaci...
Naposledy upravil(a) Peter dne 14.1.2021 20:56, celkem upraveno 1 x.
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: New Shepard

Příspěvek od Evžen111 »

Wopat píše: 14.1.2021 20:07
Evžen111 píše: 14.1.2021 19:12Historie se neptá, jestli to bylo na střed, nebo o dva metry vedle, za dva týdny to nikoho nebude zajímat. Historie se bude ptát, jestli s tím přistáli, nebo ne. Nic jiného nebude nikoho zajímat. ;)
To máš pravdu, New Shepard přistál a to je to jediné, co se počítá. Jenže Peter psal o tom, že by se měli snažit přistání pilovat kvůli New Glennovi, který během přistávání na plovoucí lodi nebude mít ani dostatek času, ani místo. V tom s Peterem souhlasím.
No jo, já to jméno Glenn naprosto přehlédl! :facepalm: Nějak jsem tam pořád četl Shepard. Petře omlouvám se :klaní se: V tom případě ano, ale věřím že to vychytají, zkušeností už mají tuny. Možná právě proto jde vidět při posledních přistáních, že s tím více manévrují.
E
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: New Shepard

Příspěvek od jakubv »

měli výškový i přízemní vítr, tak ho to trochu sfouklo stranou, ale zavisel a srovnal to a přistál do vyznačené kruhové oblasti celý, takže to se počítá.
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: New Shepard

Příspěvek od petrsida »

Ach ty stopy a míle, a o PR by se taky mohli učit

Souhlas s tím, ze pro New Glenn bude potřeba na přistání ještě zapracovat, nemyslím si, ze to vše uvisi
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1331
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: New Shepard

Příspěvek od todtv »

Při koukání na video mě napadlo, že přesnost byla zhruba stejná jako u SN8, jen ta už ke konci neměla tlak paliva a na plochu si "přičapla".
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: New Shepard

Příspěvek od Evžen111 »

Tak mne ale napadá: Mohou mít například dvě verze naváděcího programu??? Proč by do Sheparda dávali nějaký složitý program, který by počítal i s houpáním na vlnách či něco podobného. Stupeň má jeden motor a na něj je vše stavěné od počátku do konce. Program co nejjednodušší. Ať si přistane s odchylkou několik metrů, hlavně že je bezpečně zpět.
Na New Glenn bude všechno jinak. Motory hmotnost kormidla, rychlost, uletěná dráha. Ne jen skok nahoru a dolů. Ten první stupeň bude muset reagovat úplně jinak. Tak proč na New Shepard cpat program, který není nutný???
Určitě to mají nějak vychytaný, všichni víme jak zrovna tahle firma je docela skoupá na informace všeho druhu.
E
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: New Shepard

Příspěvek od laik »

Co píšeš mi nedává smysl.

A množství otazníků jako argument neobstojí.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: New Shepard

Příspěvek od Wopat »

Já si pokaždé, když přemýšlím nad New Glennem, kladu jednu jedinou otázku. Jak chtějí dosáhnout vysoké úspěšnost přistání bez praxe? Falcon přistál až při svém 20. letu. A to nepočítám hromady zkušebních letů Grasshopperu. A i po tom prvním úspěšném přistání další stupně padaly a rozbíjely se. Do dnešního dne jich nepřistálo 10. Dokážete si představit stejná čísla u New Glenna? Já tedy rozhodně ne. Už jen proto, že určitě nebude mít tolik zakázek.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: New Shepard

Příspěvek od Evžen111 »

laik píše: 14.1.2021 22:11 A množství otazníků jako argument neobstojí.
To není argument, to je otázka, protože nevím. Jen mne to tak napadlo nad diskusí. Jestli to je mylná otázka nebo nesmyslné uvažování. Nu dobrá. Pojedeme dál.
E
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: New Shepard

Příspěvek od laik »

Osobně si nemyslím, že by u BO vyvíjeli nějakej systém pro přistavání "když se není potřeba snažit" a jinej "když už je to jako doopravdy". Zvlášť když toto se dá chápat jako sbírání zkušeností k přistávání NG nebo měsíčního landeru, jak bylo prezentováno. Vývoj jde zpravidla od jednoduchého k složitému. Když se to tak nějak uspokojivě, až diskutabilně, povede na zem, jak to asi půjde s daleko rychlejším strojem na loď?

Tušíte vůbec někdo, na čem jim vázne komerční provoz Sheparda?

Odpovědět

Zpět na „Blue Origin“