3D tisk modelů

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od MaG »

Lakely píše:Vy nemáte v IQlandii 3D tiskárnu?!
No, SLA by byla zajímavým doplňkem iQFABLABU :-) Zatím máme jen tři Ultimakery a 5× Prusa i3 Mk3S..

Jinak už taky tiskneme, rád bych na jaře k nějakému výročí měl základ výstavy. Mám pocit, že jsem někde zahlédl mězinárodní den modelářů, ale musím to dohledat ;) Přinejhorším v dubnu je výročí startu Gagarina..

P.S zajímalo by mě, kdo z nás má správně dlouhý černý mezistupeň. Já ten svůj zkracoval po přeměření fotek. každopádně kormidla máš moc nízko ;)

[obr]http://udalosti.astronomy.cz/wp-content/3dmodely-e1574144098233.jpg[/obr]
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Amper »

Kdyz se to nehybe tak je to nuda.

Az (jestli) nekdy dodelam BB-8 v zivotni a funkci verzi co uz mam rozvrtany pres rok (neni to uplne trivilani, koule ma 50 centimetru a jen protivaha ma 7kg) tak bych chtel zkusit Sojounera 1:1 nebo MER (ten teda v nejakem rozumnejsim meritku :-D )
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Lakely »

Pospíšil píše:
Lakely píše: A abych jen neprudil, ukážu vám můj rozestavěný model Falconu Heavy (nyní jen Falconu 9) I s mým pracovním stole, kde šikovní najdou i Starship
Ty teda jedeš! :palec nahoru:
Co je ten “4-plotýnkový vařič” před monťákem? :)
Ten vařič je testovací vzorek povrchových materiálů na připravovanou expozici, která zabere celý sklep planetária a bude stylizovaná do marsovské základny. Zkouším různé úpravy povrchu a pationování na různé materiály, co pak budou po stěnách a stropech :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Dugi »

Tak už i já mohu do tohohle vlákna přispívat. Jako první model jsem si vytiskl Starhopper. Ten je rozdělen na tři části - spodní (největší) se tiskne vzhůru nohama, horní obsahující kopuli a třetím prvkem je kostička spojující obě části. Já jsem vytiskl model na tiskárně PRUSA i3 MK3S a model jsem ve sliceru zmenšil na 90%, aby se mi vešel do tiskového objemu.
U horní části byl ale problém - původní model měl jen velmi hrubě zpracovaný žebřík. Oslovil jsem tedy své přátele, zda by někdo nepomohl. A lidé se našli! Za upravený žebřík tedy děkuji Arthurovi Novotnému a firmě VRmedia s.r.o. Můj dík patří i panu Jaromíru Moravcovi, který se o úpravu modelu několik dní neúspěšně pokoušel. I on si zaslouží poděkování za zájem a čas, který tomu věnoval. Pokud by měl někdo zájem, mohu mu upravené STL poslat na mail.
Musím říct, že jsem měl nervy, jak tisk dopadne. Hlavně jsme se bál, abych při odstraňování podpěr nepoškodil stupačky žebříku. A řekl bych, že to nedopadlo zase až tak špatně.

Spodní část:
Doba tisku: 75 hodin 55 minut
Materiál: PLA Prusament Silver
Průměr trysky: 0,4 mm
Výška vrstvy: 0,1 mm
Hmotnost samotného modelu: 386 g
Hmotnost podpěr: cca 54 g
Výplň: 20 %
Typ výplně: Gyroid

Model po vytištění:


Model po očištění podpěr:


Horní část + kostička:
Doba tisku: 9 hodin 55 minut
Materiál: PLA Prusament Silver
Průměr trysky: 0,4 mm
Výška vrstvy: 0,1 mm
Hmotnost samotného modelu: 55g
Hmotnost podpěr: cca 3 g
Výplň: 15 %
Typ výplně: Gyroid

Model po vytištění:


Model po očištění podpěr:


Sestavený Starhopper:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10830
Reputace: 10267
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Pospíšil »

Dugi, musím říct, na první výtvor z nové tiskárny ti to dopadlo naprosto famózně. :palec nahoru:
Zajímalo by mě, jak jsi odstraňoval ty dlouhé podpory na nohách? Na výsledném modelu totiž nevidím vůbec žádné stopy po napojení podpor, ani stopy po broušení... :krčící rameny:
Prozradíš výrobní tajemství? :-D
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od MaG »

V téhle velikosti to bude krásná ukázka na přednášky.

Ještě bych být tebou poladil ten vršek, naštěstí se dá tisknout zvlášť. Jde o ten nešťastný žebřík, máš ho moc velký. Příčky budou odhadem z tvých fotek asi 2x větší, než na reálném Starhopperu, navíc vede jinudy a nevede až ke středu kupole. Docela by mě zajímal 3D model, který ti dodal Arthur, třeba je dodělával jako samostatné objekty a stačilo by je zmenšit a přemístit. Zeptej se ho, nerad bych to předělával znovu na čisto. Uvažuju, že si ho taky vytisknu, nejlépe v měřítku k Falconu 9, co už mám. Už si nepamatuji podklady, cos mu posílal, ale mrkni znovu na fotky a na kresby na Wiki. Na obou je vidět, že žebřík je subtilnější, začíná jinde a končí jinde.

https://www.teslarati.com/wp-content/up ... ting-1.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... hopper.jpg
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10830
Reputace: 10267
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Pospíšil »

Je evidentní, že drobných nepřesností je tam více a určitě by se dal 3d model podle dostupných fotek vylepšit až k dokonalosti. Jen by to chtělo mít dostatek času a trpělivosti, což asi nemá každý. Já spíš hodnotím kladně samotný tisk, který se podle dušanových fotek vydařil skvěle. :)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Dugi »

Mirek: Díky za pochvalu. Tajemství v tom není žádné. Slicer to asi naprogramoval tak dobře, že se podpory oddělily bez problémů. A stopy po broušení ani vidět nemůžeš, protože model ještě broušen nebyl. Jen se nahrubo odstranily podpěry. ;-)

Martin: Díky, ten obrázek z wiki jsem mu taky poslal. Jde o to, že na původním modelu je žebřík znázorněn jako plný - tzn s vyplněnými prostory pod stupačkami. Žebřík se tedy nikam nepřesouval, ani se nedoplňovaly příčky, jen se „vydlabal“ prostor pod nimi. Víc zmenšit by to asi šlo, ale pak už by se to asi nedalo vytisknout. Tohle považuju za mezní rozměr pro metodu FDM. Možná by menší příčky zvládla SLA, ale k té nemám přístup.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od MaG »

Kdyžtak mi prosím poskytni aspoň ty modely, co máš, určitě se na to časem mrknu a vylepším. Ty příčky jdou při FDM tisknout, záleží samozřejmě na okolnostech (délka mostu) a případných podpěrách.

Pokud už je řeč o podpoře, tak ve Sliceru se dá řešit jejich vzdálenost od modelu pro snadnou oddělitelnost. Dříve to bývalo 0,15 v Z a 60 % XY, teď vidím ve Sliceru výchozí 0,1 a 50 %. Evidentně se to může lišit v čase a podle tiskárny, teď mám taky Mk3S, dříve Mk2S. Takže když si s parametry pohraješ, dá se tisknout leccos. Pak se ještě nabízí, že zkusím náš Ultimaker 3, který má možnost tisknout 2 filamenty a kde se dají udělat rozpustitelné podpěry.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Dugi »

Zítra mám poslední přednášku v tomhle roce - OSIRIS-REx: K asteroidu Bennu a zase zpátky. Vzhledem k tématu přednášky jsem si vytiskl sondu OSIRIS-REx (https://www.thingiverse.com/thing:2758233). Základní model jsem zvětšil na 150% a tak se dal vytisknout na dvě várky. Jelikož se mi při druhé várce utrhly malé kolíky, vytiskl jsem si je ještě samostatně při třetím tisku (36 minut).

Spodní část:
Doba tisku: 27 hodin 32 minut
Materiál: PLA Prusament Silver
Průměr trysky: 0,4 mm
Výška vrstvy: 0,1 mm
Hmotnost samotného modelu: 135 g
Hmotnost podpěr: cca 33 g
Výplň: 15 %
Typ výplně: Gyroid



Horní část:
Doba tisku: 18 hodin 56 minut
Materiál: PLA Prusament Silver
Průměr trysky: 0,4 mm
Výška vrstvy: 0,1 mm
Hmotnost samotného modelu: 112 g
Hmotnost podpěr: cca 3 g
Výplň: 15 %
Typ výplně: Gyroid

Jelikož je přednáška zítra, není čas na tmelení, broušení a lakování. Model jsem jen základně sestavil a ke slepení jsem použil malé množství lepidla, aby to šlo rozdělat. Ale nevypadá to špatně. I když autor uvádí, že v rámci tisknutelnosti použil uměleckou licenci a některé části oproti realitě změnil. Pro potřeby přednášky si ale myslím, že to nebude vadit.
Model má i stojánek a fotovoltaické panely jdou sklápět.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“