Pad Abort test

Sem patří debata o všech vesmírných projektech firmy Boeing
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Pad Abort test

Příspěvek od Wopat »

milantos píše:
Pospíšil píše:To jsou lišáci u toho Boeinga: nebyla to závada padáku, ale anomálie při jeho vytažení. :-D
No, když byl a výbuchem rozházena kabina CD od SpX, tak se to také nazývalo anomálií.... Takže zkuste použít jeden metr bez té zbytečné ironie.
Ano, jenže u SpaceX přitom jedním dechem neuvedli, že to byla anomálie a ne závada tlakování palivového systému. Tady nejde o rozdílný metr ale o kritiku směšného a drzého oxymóronu Boeingu.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 580
Reputace: 193
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Pad Abort test

Příspěvek od milantos »

Jasně že utržení jednoho z padáků nazvat anomálií je drzost, protože anomálie je jen totální destrukce celé lodi.
Jen jsem si nemyslel, že jsem tu na Elon.cz Asi se pletu-
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Pad Abort test

Příspěvek od Wopat »

Anomálie (z řeckého a-nomos – „nezákonný, nepravidelný“) znamená výjimečnost, odchýlení od obecného pravidla nebo normálního jevu. V přírodních vědách se tak označují zejména jevy, které je obtížné či nemožné vysvětlit v rámci známé teorie.
V kosmonautice se slovo anomálie používá zpravidla v situacích, kdy se nějaký stroj nebo jeho součást nechová v souladu s očekáváním. Jinými slovy utrpěl závadu, ale neví se, z jakého důvodu, jak velkou apod. Vzhledem k citované definici anomálie je hloupost napsat, že tam byla anomálie, ale padák neselhal. Co tedy udělal když neselhal? Otevřel se, ale my jsme to neviděli? Zkus si zajít na seskok s padákem sám. Pokud bude mít tvůj padák anomálii a neotevře se, budeš v klidu a řekneš s úsměvem, že neselhal?

Jestli neovládáš český (nebo v tomto případě anglický) jazyk na té úrovni, že nedokážeš rozpoznat zcela jasný protimluv, raději se zeptej, než aby ses oháněl zbytečným a naprosto nemístným osočováním. Tady se diskutuje o Boeingu, takže sem netahej citově zabarvené komentáře o SpaceX a jiných webech s vyjímkou relevantních informací.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Pad Abort test

Příspěvek od Dugi »

Pojďme tuhle zbytečně rozjitřenou debatu trochu srovnat a vrátit zpátky na koleje.

1) Výraz anomálie se v kosmonautice používá v posledních letech běžně pro nečekané události vedoucí k více či méně nebezpečným momentům. Jako anomálie se označovala třeba havárie Sojuzu MS-10, exploze Crew Dragonu při testu SuperDraco, takže tenhle výraz u padáku při Pad abort testu chápu. Než jsem dopsal svůj komentář, tak už tam Wopat celý význam popsal velmi dobře. Já osobně bych ale uznal označení anomálie i u Starlineru. Předpokládám, že nevědí, proč se jim utrhl/selhal, takže to definici anomálie splňuje.
2) Vyprošuji si, aby se na našem webu objevovaly komentáře, které se snaží podrýt naši férovost a nezávislost, což jsou základy, na kterých od začátku pevně stojíme. O řešení podobných diskusních přešlapů a omylů se s dovolením vždy postarám sám. Obejdu se přitom navíc i bez zbytečných zevšeobecňujících, zjednodušujících, zkratkovitých a ve své podstatě hloupých přirovnání, která mají za úkol dehonestovat náš portál přirovnáním k fanklubu kterékoliv strany.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1333
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Pad Abort test

Příspěvek od todtv »

Aby se veřejnost nevyplašila, tak se používají poslední léta méně hrubé/expresivní výrazy i pro katastrofy, aby se lidí - poplatníci tolik nezpovykovali apod. Dříve se říkalo že utrpěl smrtelné zranění, nyní zranění neslučitelné se životem (vyhnete se se "znepokojivému" slovu "smrt") apod. se posouvají i další pojmenování.
Např. s raketovým průmyslem spojená fabrika Pepconu kdyby vybuchla dnes, tak by to bylo z části jistě nazýváno anomálie, dříve katastrofa. Challenger by dnes byla taky větší tendence nazývat anomálií. Zvykejte si. Jen mám dojem, že pak jen v tomto žijící lidé, když k něčemu poblíž nich opravdu dojde, pak hlavně jen křičí Oh my good! a nevěří ani tomu co vidí.
Komentátor přenosu když mu něco bouchne s lidmi nad hlavou tak také radši řekne, že máme anomálii než, že výbuch a x lidí je pravděpodobně mrtvých. Zní to "kulturněji" a nevyplaší to tolik.
Tolik k Pad abort úspěšné anomálii. :lol:
Uživatelský avatar
Rubicius
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 55
Reputace: 1
Bydliště: Zlín
Registrován: 4.9.2017 20:48
Re: Pad Abort test

Příspěvek od Rubicius »

milantos píše:Jasně že utržení jednoho z padáků nazvat anomálií je drzost, protože anomálie je jen totální destrukce celé lodi.
Jen jsem si nemyslel, že jsem tu na Elon.cz Asi se pletu-
Já tak nějak nevím, na elonx, když píšu článek, tak používám slova, která se objevila od samotných aktérů, zkuste mi prosím poradit, co mám použít za překlad, když SpaceX napíše, že to byla anomálie. Rád si nechám poradit. Děkuji.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Pad Abort test

Příspěvek od petrsida »

Myslím, že není problém se slovem anomálie, ale s druhou části věty, která zároveň tvrdí, že padák neselhal, to je protimluv

Nic takového se u Dragonu neobjevilo. Anomálie, která znamenala totální ztrátu stroje, nabehli na to a za pár měsíců je problém vyřešen, na nic si nehraji..

V případě boeingu asi nejvíc bije do očí snaha nic si z toho nedelat, urval se padák, no co, nic se neděje....
U raketoplánu taky holt čas od času prohorel O kroužek a upadl kus pěny a taky se nic nedělo...
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1333
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Pad Abort test

Příspěvek od todtv »

Co se týče zbytku paliva, tak jsem našel, že po stejném testu u Crew Draconu zůstane v nádržích ještě 1 tuna chemie z 2,5 tun.
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: Pad Abort test

Příspěvek od Peter »

todtv píše:...u Crew Draconu zůstane v nádržích ještě 1 tuna chemie z 2,5 tun.
Ale nerozmlati se o zem...

Za mne ten zivot odpirajici mrak byl opravdu dost sileny!
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1333
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Pad Abort test

Příspěvek od todtv »

Viz mé pžispěvky výše, Toto bylo jen suché konstatování faktu bez emočního nádechu.
Naposledy upravil(a) todtv dne 7.11.2019 14:00, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Boeing“