Starbase Boca Chica

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od Pospíšil »

Letecký pohled na QD rameno s připojenými skládacími "chapadly".

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 209
Reputace: 110
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od AlesH »

Můžete mi někdo vysvětlit, jak má vlastně ten QD (Quick Disconnect) fungovat a proč je uspořádán zrovna takto? Zatím to chápu tak, že při startu má rameno s QD uhnout "doleva" (při pohledu shora), jenže to by ta koncovka spíš "štrejchla" o Starship, než aby se od něj rychle vzdálila. Asi to chápu špatně. Co mi uniká?
packa
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 51
Registrován: 15.4.2016 9:04
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od packa »

myslím že to bude vypadatpodobně jako :https://www.youtube.com/watch?v=slP9ujByaLI
kde ta chapadla ustoupí hodně dozadu a tudíž nebudou vadit při pohybu vlastího ramena .
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od Pospíšil »

Dnes ráno jsem na twitteru zahlídl animaci, jak by to zřejmě mělo fungovat, ale zrovna to nemůžu najít. :roll:
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od petrsida »

AlesH píše: 1.10.2021 21:19 Můžete mi někdo vysvětlit, jak má vlastně ten QD (Quick Disconnect) fungovat a proč je uspořádán zrovna takto? Zatím to chápu tak, že při startu má rameno s QD uhnout "doleva" (při pohledu shora), jenže to by ta koncovka spíš "štrejchla" o Starship, než aby se od něj rychle vzdálila. Asi to chápu špatně. Co mi uniká?
V téhle poloze je to stažené dozadu a při pohybu ramene vlevo pryč se bude koncovka zároveň otáčet proti směru hodinových ručiček a tělo rakety mine

Samotná ramena vysune dopředu díl propojený s nimi pohybující se vpřed a vzad, je to taková skládačka, jak když se vysouvá třeba držák lampy složený z kosodelných dílů, ramena pak na konci vykonají pohyb vpřed a do stran
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od Pospíšil »

Už jsem to našel :idea:

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 209
Reputace: 110
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od AlesH »

No, video je to pěkné, ale podle mne ukazuje hlavně ta "stabilizační klepeta" (i když i ty se na můj vkus při odklápění ramena pohybují "zbytečně blízko" těla Starshipu). Pod pojmem "Quick Disconnect" si ale představuji spíš nějaké "trubky" nebo "hadice", které poslouží k plnění paliva do Starshipu a před startem se od něho rychle, bezpečně a spolehlivě odpojí a "odtáhnou". To ale na videu ani na snímcích nevidím. Ty "hadice" budou v těch "klepetech"? To se mi nezdá. Pokud ty "hadice" budou někde uprostřed "mezi klepety", tak pořád nechápu, proč se ten "Quick Disconnect" prostě nepřipojuje ke Starshipu z té strany, na kterou se pak bude celé rameno odklápět. Pardon, ale stále tomu nerozumím. Proč je to udělané zrovna takto "podivně"?
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od Pospíšil »

Trpělivost Aleši. 🙂
QD plate s ventily a přirubami vedení pohonných látek už známe z vlákna o BFS. Kde přesně na QD paži bude umístěn ješte nevíme, ale brzo se dozvíme. Je to první verze tohoto zařízení a dost možná, že před pravidelným provozem ještě dozná změny. Není od věci si ale uvědomit, že: 1) konstruují to hodně chytří lidé se zkušenostmi SpX za 19 let vývoje a provozu 3 orbitálních raket a 2) díváme se v přímém přenosu na stavbu orbitální vzletové rampy pro SHLLV, jež bude větší než Saturn V, takže nic jednoduchého a snadno pochopitelného na 1. pohled.
Za pár dní až týdnů budeme vědet o této rampě téměř všechno. 🙂
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od petrsida »

Quick diskonect nemůže být v klepetech, ani nikde v jejich rovině, budou chytat booster někde v rovině záchytných bodů, tedy ještě pod kormidly.

QD se má napojit na ship, takže bude výš

Myslím si, že tohle rameno ponese na sobě mechanismus, který se odklopí od těla rakety, místo tam je

Proč je to posazené sem? Jde o symetrii vůči věži, starship má klapky a ty musejí být v nějaké pozici vůči věži, vše ostatní je tím určeno

Tahle raketa holt není obyčejný válec.
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od slappy »

slappy píše: 1.10.2021 19:33 Největší jeřáb na místě si dává pauzu pravděpodobně minimálně dokud nezačne stavba druhé věže..
Takže ne tak docela: Akorát ho zkrátili a už je zase v provozu..
To mě ale přivedlo k přemýšlení, čím vlastně bude Starship usazena na Booster?
To, co se instaluje na věž, je momentálně jen zachytávací mechanismus (chopsticks) a tankovací rameno (QD arm), že? Žádný jeřáb, který by si sám sáhl pro Starship, na věži není, nebo ano? Tím zkráceným Frankencranem teď můžou tak maximálně podat Starship na chopsticks, které s ní vyjedou nahoru a samy ji usadí na Booster.. :Drbe se na hlavě:

Odpovědět

Zpět na „Kosmodromy, startovací rampy a přistávací plochy“