Starbase Boca Chica

Odpovědět
Stepan
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 468
Reputace: 188
Bydliště: Brno
Registrován: 4.11.2015 20:56
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od Stepan »

No to jsme věděli už hodněkrát. Posunout se to dá vždy. Mají už skoro půlroční zpoždění. Zajímalo by mě co je zatím, zda lobbing, připomínky SpaceX nebo naopak lidí proti SpaceX, nebo úplná neschopnost odhadnout termín (nebo spíš přiznat že to bude trvat tak dlouho).
AdamRudaplaneta
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 51
Reputace: 84
Registrován: 29.5.2022 23:05
Kontaktovat uživatele:
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od AdamRudaplaneta »

No jo trvá to dlouho, ale stejně ještě všechno není připraveno...
"Když jsem se poprvé podíval zpět na Zemi, stojící na Měsíci, plakal jsem." - Alan Shepard
VaclavC
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 209
Reputace: 145
Registrován: 11.1.2017 11:40
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od VaclavC »

Podle mne už by nějaká sestava letěla nebýt tohohle úředního opruzu. Jenom prostě vyvíjejí stále dále a když nemohou letět, tak staré zahodí a poletí rovnou vylepšenými.

A že tam je lobbing, aby SLS letěla dřív, případně obecné škození od Bidenovy administrativy, na to sice nemám žádné informace, ale prostě se mi to vtírá do hlavy velmi silně.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od JHošek »

VaclavC píše: 31.5.2022 22:19A že tam je lobbing, aby SLS letěla dřív, případně obecné škození od Bidenovy administrativy, na to sice nemám žádné informace, ale prostě se mi to vtírá do hlavy velmi silně.
FAA obdržela k záměru celkem 19 867 komentářů, se kterými se musí vypořádat. Proti rychlému schválení záměru jsou typicky ochranářské organizace, které požadují podrobnou studii vlivu na životní prostředí. Ke stanovisku NASA máme písemnou informaci. Jde o komentář č. 19 867. NASA v něm nabízí své odborné znalosti a spolupráci na environmentálním hodnocení a vyjadřuje zájem o provoz komerčních opakovaně použitelných nosných raket prostřednictvím partnerství s komerčními subjekty s odůvodněním, že může přispívat na komerční náklad nebo vlastním vynášeným nákladem. Takže opak toho, co se Vám vtírá do hlavy.
https://cms.faa.gov/sites/faa.gov/files ... 67_508.pdf

Všechny komentáře jsou tady:
https://cms.faa.gov/spacexstarship/star ... pea-spacex
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10821
Reputace: 10245
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od Pospíšil »

Poměrně rozsáhlou částí posouzení projektu kosmodromu Starbase a vlivu jeho zamýšleného provozu na životní prostředí v blízkém okolí je studie dopadů na místní faunu a flóru. Která zvířata Boca Chica využivají/-ly a kvůli fabrice a kosmodromu už zřejmě nebodou moci (karety, ptáci, atd). Co s tím, jak ty vlivy minimalizovat, atd. Dalším faktorem je ohrožení obyvatel v okolí (Boca Chica, South Padre Island, Brownswille, atd.) a zpracování jejich námitek a připomínek. Další částí je studie rizik spojených se záměrem přistávat s obrovskými stupni (SH, SS) z orbitální dráhy přímo na kosmodrom a to jak od východu ( z moře), tak ze západních směrů (od Texasu a Mexika).
Trocha lobbyngu v tom několikrát prodlužovaném dokončení asi může být taky, ale neviděl bych to jako hlavní faktor délky řízení. FAA se v tomto případě skutečně musela vypořádat s něčím, co je ekvivalentem malé atomové elektrárny na pobřeží oceánu s civilisty bydlícími přímo v areálu, nebo na dohled.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
VaclavC
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 209
Reputace: 145
Registrován: 11.1.2017 11:40
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od VaclavC »

2 JHošek> Nemyslel jsem NASA, tam jsou, podle mne, stále lidé, kterým jde o věc samu. Myslel jsem Bidenovu administrativu. Ale nechme to, politika se řeší na jiných fórech.

Jinak ano, mají toho na zpracování hodně. Jenom to pořád odkládají.
Stepan
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 468
Reputace: 188
Bydliště: Brno
Registrován: 4.11.2015 20:56
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od Stepan »

Díky za přesná čísla, 20 k je fakt hodně...
Nicméně předpokládám že byl nějaký deadline na připomínky a pak mohli říct, "je toho hodně, budeme rádi, že to bude do půl roku, ale počítejte, že to může trvat i rok". Jsem spíš zastáncem toho říct delší dobu a pak to zkrátit, než stále odsouvat a všechny tím srát...
Na druhou stranu, věřím že měli komunikaci přímo s Muskem, který do procesu viděl a mohl na to reagovat. (Třeba stavění orbitální rampy na Floridě...).
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od JHošek »

Stepan píše: 1.6.2022 9:35Nicméně předpokládám že byl nějaký deadline na připomínky
Termín pro veřejné připomínkování uplynul 1. listopadu 2021.
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1250
Reputace: 2115
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od Tjov »

kdyby se někdo nudil, tak všechny připomínky jsou online v několika velkých PDF :mrgreen: , například od cca. 18751 do 19866 je jen copy&paste stejného textu :mrgreen:

https://cms.faa.gov/spacexstarship/star ... pea-spacex
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 589
Reputace: 127
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Starbase Boca Chica

Příspěvek od matej »

Tjov píše: 1.6.2022 11:13 kdyby se někdo nudil, tak všechny připomínky jsou online v několika velkých PDF :mrgreen: , například od cca. 18751 do 19866 je jen copy&paste stejného textu :mrgreen:

https://cms.faa.gov/spacexstarship/star ... pea-spacex
Nie že by som sa nudil ale pozrel som si pripomienku č 1111 a 11111.
preložené cez prekladač

1111
Dobrý deň pani Zee,
Naozaj dúfam, že všetci dokážeme nájsť spôsoby, ako podporiť úžasnú prácu, ktorú robí SpaceX. Dochádza k vážnym poruchám
prichádza do mnohých odvetví, o ktorých verím, že výrazne ovplyvnia Ameriku a ľudstvo k lepšiemu. Musíme
uistite sa, že status quo, ktorý nie je v najlepšom záujme skutočného pokroku pre Ameriku a svet, nie je daný príliš veľa
dôveryhodnosť, pretože sa prelobovali do mocenských pozícií.
Pozerajte sa do budúcnosti a uvedomte si, že Spacex je jednou z najlepších vecí pre našu krajinu. Práca Spacex môže bolieť
iní v raketovom priemysle, ktorí sa tešia z veľkých vládnych zákaziek s veľmi malým pokrokom, ktorý to dokazuje,
a budú bojovať proti Spacexu so svojou silnou lobby. Buďte prosím na pravej strane histórie. Amerika potrebuje schopný priestor
spoločnosť ako Spacex s plnou podporou vlády.
Vďaka,
Doug Stewart
Hinesburg, VT

11111
Od:
Odoslané:
Komu: SpaceXBocaChica
Predmet: Z www.faa.gov: [email protected]
Tento e-mail bol odoslaný prostredníctvom verejnej webovej stránky Federálneho úradu pre letectvo. Boli ste kontaktovaní prostredníctvom e-mailu
odkaz na nasledujúcej stránke: https://www.faa.gov/space/stakeholder_e ... _starship/
Správa
Prosím, dovoľte Space X, aby uskutočnil svoj skalný vzlet. Miesto spustenia vyzerá adekvátne a bezpečne. nie
ľudí alebo zvieratá v okolí a dostatok vody v prípade núdze. Urobte správnu vec a nechajte Space X
spustiť. To je veľmi dôležité a bude to úspešné
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)

Odpovědět

Zpět na „Kosmodromy, startovací rampy a přistávací plochy“