Tianwen-1

Odpovědět
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Tianwen-1

Příspěvek od ptpc »

Najnovšie zábery Marsu z kamery s vysokým rozlíšením:
Wagner
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 59
Reputace: 13
Registrován: 6.9.2016 10:48
Re: Tianwen-1

Příspěvek od Wagner »

Je zajímavé, že se Čína chystá předstihnout USA a EU v prvním návratu vzorků z Marsu. Čína - 2031, plán USA - 2033. Čínský plán je jednoduchý - sonda sedne , nabere vzorek a odlet zpátky. USA plánují převzetí vzorků z Perseverance pomocí jiného vozítka a předání do návratové sondy = složitý proces . Čínská sonda má odstarovat ke konci roku 2028 , návrat se vzorky 2031.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Tianwen-1

Příspěvek od Lakely »

Důležitou roli v tomto hraje to, že mezinárodní projekt MSR je zaměřen na vědecké poznání. Mise přiveze na Zemi výběr vědecky velmi zajímavých vzorků z široké lokality. Čínská mise je klasické sovětské budu první za každou cenu. Srovnávat tyto dvě mise moc nejde.
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
AdamRudaplaneta
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 51
Reputace: 84
Registrován: 29.5.2022 23:05
Kontaktovat uživatele:
Re: Tianwen-1

Příspěvek od AdamRudaplaneta »

Přesně tak je to jen taková ta snaha šokovat a udělat něco, co se bude dobře prezentovat, ale v takové velmi osekané verzi a dřív než se to snaží udělat ten druhý. S trochou nadsázky bych to přirovnal k přistání boosteru New Shepard a boosteru F9 na mořské plošině v roce 2015. Čína zatím ani nemá dokončen výzkum vzorkování a i přesto, že mise není takových rozměrů jako MSR, tak to nebude nic lehkého… Jsem tedy zvědav, jak si s tím CNSA poradí.
"Když jsem se poprvé podíval zpět na Zemi, stojící na Měsíci, plakal jsem." - Alan Shepard
Wagner
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 59
Reputace: 13
Registrován: 6.9.2016 10:48
Re: Tianwen-1

Příspěvek od Wagner »

Já bych řekl , že čínská mise "klapne". Stejně jako mise Tianwen- 1 , která klapla na 100 % - "na první dobrou". První !! čínský let k Marsu a rovnou měkké přistání s vysazením roveru, který už řadu měsíců úspěšně pracuje. Můžeme srovnat s řadou ruských neúspěšných pokusů či s "bezzubou" kosmonautikou zemí EU. Navíc má Čína v kapse plný úspěch návratu vzorků z Měsíce, takže toho využije i při návratu z Marsu. Musíme si zvyknout, že Čína zaujala v kosmonautice druhé místo po USA , před Ruskem i EU a že se výhledově bude tlačit i před USA. V letech 2028-30 má odstartovat čínská superraketa CZ-9 , která na LEO bude dopravovat přes 100 tun nákladu. Vývoj už začal. Kdyby Čína tolik stála o dosahování prvenství - "za každou cenu", tak už dnes má loď i raketu /CZ-5/ na uskutečnění obletu Měsíce s lidmi. Tím by předstihla Rusko a byla druhou zemí po USA, které se to podařilo. Myslím, že to ale neplánuje. Nepotřebují to.
Uživatelský avatar
AS504
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Reputace: 134
Bydliště: kousek od Brna
Registrován: 6.4.2022 8:37
Re: Tianwen-1

Příspěvek od AS504 »

AdamRudaplaneta píše: 17.7.2022 0:47 Přesně tak je to jen taková ta snaha šokovat a udělat něco, co se bude dobře prezentovat, ale v takové velmi osekané verzi a dřív než se to snaží udělat ten druhý.
ono to je vicemene logicke: postupovat krok za krokem.
podobne postupovala NASA pri priprave pristani na Mesic.
dnes se tomu tusim rika technologicky demonstrator.

MSR je uz za ta leta nekde jinde - sber dat uz probiha a pokus (tedy doufam, ze uspeny) o jejich vyzvednuti je jina cast komplexnejsiho projektu.

u cinanu je evidentni, ze kdyz muzou, koupi si fungujici technologii a prizpusobi si ji podle svych potreb.
(druha vec je, ze pokud nemuzou, proste ji ukradnou, nebo zkopiruji)
a taky se musi nechat, ze jsou docela kreativni (i kdyz to jsou asi vsechny vesmirne agentury, trebaze jenom v ramci sveho budgetu)

:)
Sam :)
AdamRudaplaneta
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 51
Reputace: 84
Registrován: 29.5.2022 23:05
Kontaktovat uživatele:
Re: Tianwen-1

Příspěvek od AdamRudaplaneta »

Víceméně s vámi souhlasím. Tahle země prakticky bez žádné historie v kosmonautice v posledních letech velmi překvapuje. Jen přemýšlím nad vědeckým významem té mise, ale třeba později přijde nějaká další. Celé to dává smysl protože Číně nikdo vlastní vzorky k analýze neposkytne takže si je prostě musí získat sami. A to že vzorky budou mít dříve je dobře jen pro ně, ovšem v Číně se podle mě bude hodně mluvit o tom, že jsou první a z tohoto důvodu jsem o tom přemýšlel takhle.
"Když jsem se poprvé podíval zpět na Zemi, stojící na Měsíci, plakal jsem." - Alan Shepard
Wagner
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 59
Reputace: 13
Registrován: 6.9.2016 10:48
Re: Tianwen-1

Příspěvek od Wagner »

Ono je to velmi složité uvažovat o "smyslu" nějakého budoucího kosmického výkonu. Je to velmi individuální posouzení, každý to vidí jinak. Já třeba nikomu neberu nadšení z plánu pana Muska "kolonizovat Mars" asi 50 000 lidmi ze Země. V době, kdy není kolonizována ani Antarktida /kromě několika výzkumných stanic/ poslat lidi přes 100 mil. km daleko, aby kolonizovali mrazovou poušť na Marsu, mně osobně nepřipadá plně racionální. Další lidé jistě mají názor opačný a je dobře , že se o tom vede diskuze. Také bych neodsuzoval onu snahu : "Být první" = Čína a návrat vzorků z Marsu. Souboj o to "být první " vedl už roku 1969 k přistání na Měsíci. Kdy by vlastně přistál člověk na Měsíci nebýt Sputnik 1957 a Gagarin 1961 ? První družici a prvního člověka v kosmu "shrábl" tenkrát SSSR. Pro USA se stalo věcí národní prestiže "zabodovat" na dalším velkém cíli a stanovily se velmi obtížný cíl = Měsíc. A "do třetice" už pak byly první ony. Příští rok je to tuším 50 let od poslední návštěvy Měsíce lidmi. To ukazuje na to, že dobytí Měsíce mělo skutečně především význam politický.
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Tianwen-1

Příspěvek od MilanSpace »

Wagner píše: 17.7.2022 21:44 Příští rok je to tuším 50 let od poslední návštěvy Měsíce lidmi.
Letos v prosinci!
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Wagner
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 59
Reputace: 13
Registrován: 6.9.2016 10:48
Re: Tianwen-1

Příspěvek od Wagner »

Máte pravdu, poslední Apollo s číslem 17 přistálo na Měsíci 11.prosince 1972. Tedy už za 5 měsíců můžeme říci, že celé půl století je Měsíc člověkem opuštěn. Škoda. Ale jak jsem psal - dobytí Měsíce člověkem byl především politický úkol. Zajímavým bonbónkem na celé věci je to, že šéfkonstruktérem Saturnu- 5 byl bývalý důstojník SS Dr. Werner von Braun , který vyvořil také raketu V-2 . Převzal také z rukou A.Hitlera vyznamenání. Nikomu nic nevyčítám, kdyby nechali von Brauna po válce Američané zahálet v nějakém zajateckém lágru , šla by zřejmě světová kosmonautika pomalejší cestou. V poválečném Německu by miliardy dolarů na svou práci nedostal a skončil by tak možná někde v konstrukci u VW , kde by se snažil vylepšovat báječného - " VW brouka". Nebo něco podobného.

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“