ExoMars 2016

Debaty o společném evropsko-ruském projektu pro průzkum Marsu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ExoMars 2016

Příspěvek od Vaclavik »

Kamera CaSSIS na sondě TGO pořídila 20000. snímek Marsu. Vidíme na něm hřeben Solis Dorsum na planině Tharsis.

Obrázek
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: ExoMars 2016

Příspěvek od Wopat »

Tvůj příspěvek je zavádějící. Tvé snahy nechme raději úplně bokem. Bohužel jsi ostatní uživatele (a já nemohu být vždy u všeho) neseznámil s tím, jak to s tou 20 000. fotkou ve skutečnosti je. Je to opravdu 20 000. fotka Marsu, jak píšeš? Fotky Phobosu nebo jiné se do toho tedy nepočítají? A co kalibrační a zkušební fotky na začátku mise? Mantra zjednodušování je to nejhorší co kdo může říct.

Proto také neuvedu nic, co je správně, a budu jenom sledovat, jak ostatní budou argumentovat své pravdy a jak je ostatní budou přijímat. Ostatní uživatelé pak mohou děkovat nebo spílat pouze osobám, které jim takto "pomohly“. A já si udělám malý sociologický průzkum.
.....
Jak ti to zní, Michale? Jsi rád, že jsem tvou bohulibou snahu o sdílení informací a obohacení nás takhle uboze shodil? Myslíš si, že tvá informace je pravdivá, i když je nekompletní?
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ExoMars 2016

Příspěvek od Vaclavik »

Wopat píše: 30.1.2021 11:43 Tvůj příspěvek je zavádějící. Tvé snahy nechme raději úplně bokem. Bohužel jsi ostatní uživatele (a já nemohu být vždy u všeho) neseznámil s tím, jak to s tou 20 000. fotkou ve skutečnosti je. Je to opravdu 20 000. fotka Marsu, jak píšeš? Fotky Phobosu nebo jiné se do toho tedy nepočítají? A co kalibrační a zkušební fotky na začátku mise? Mantra zjednodušování je to nejhorší co kdo může říct.

Proto také neuvedu nic, co je správně, a budu jenom sledovat, jak ostatní budou argumentovat své pravdy a jak je ostatní budou přijímat. Ostatní uživatelé pak mohou děkovat nebo spílat pouze osobám, které jim takto "pomohly“. A já si udělám malý sociologický průzkum.
Ano je to 20 000. fotografie Marsu pořízená 13. prosince 2020. Nemusíš uvádět nic co je správně, uvedu to já. Vycházel jsem ze zprávy ESA, která uvádí, že jde opravdu o 20 000. snímek Marsu. Cituji: "The CaSSIS camera onboard the ExoMars Trace Gas Orbiter has captured its 20 000th image of Mars!", odkaz https://www.esa.int/About_Us/Week_in_im ... nuary_2021. Požádal jsem prof. Thomase z Bernské univerzity, který je PI pro CaSSIS o potvrzení. Až dostanu odpověď (věřím, že v příštím týdnu), tak dám vědět.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: ExoMars 2016

Příspěvek od Wopat »

Nemusel jsi vůbec nikoho o nic žádat. Stačilo pochopit sdělení příspěvku, což se zjevně nestalo. Obsah byl úplně někde jinde. Ale pokud jsi to nepochopil a nevšiml si, že jsem pouze zkopíroval a lehce upravil tvá vlastní slova, tak nemá cenu tě dál pošťuchovat. Budu prostě pro příště počítat s tím, že tvá sociální inteligence a empatie je u bodu mrazu.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: ExoMars 2016

Příspěvek od petrsida »

Jenom doplním, že jde o 20000 snímek Marsu z této kamery, aby bylo opravdu jasno.
Geo
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 342
Reputace: 324
Registrován: 22.10.2016 14:09
Re: ExoMars 2016

Příspěvek od Geo »

Sonda Trace Gas Orbiter, TGO objevila velké množství vody těsně pod povrchem rozsáhlého systému kaňonů Valles Marineris
Obrázek

Obrázek

Mapa oblasti bohaté na vodu v Valles Marineris
Obrázek
Přesněji jde o vodík, ale předpokládá se že až 40% nedaleko povrchu bude vázáno s kyslíkem. O objev se zasloužil přístroj FREND (Fine Resolution Epithermal Neutron Detector) tedy neutronový telescop, a jeho vedoucí Igor Mitrofanov.
Neutrony vznikají, když vysoce energetické částice známé jako „galaktické kosmické záření“ zasáhnou Mars, sušší půdy vyzařují více neutronů než vlhčí, a tak můžeme odvodit, kolik vody je v půdě pohledem na neutrony, které emituje,“ říká spoluautor Alexej Malachov.
„Zjistili jsme, že centrální část Valles Marineris je plná vody – mnohem více vody, než jsme očekávali. Je to velmi podobné oblastem pozemského permafrostu, kde vodní led trvale přetrvává pod suchou půdou kvůli trvale nízkým teplotám."
Zdroj:
https://www.esa.int/Science_Exploration ... and_Canyon
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ExoMars 2016

Příspěvek od Vaclavik »

Geo
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 342
Reputace: 324
Registrován: 22.10.2016 14:09
Re: ExoMars 2016

Příspěvek od Geo »

Geologie live,
tak by se dal shrnout snímek družice Trace Gas Orbiter kamerouCaSSIS z 3.srpna 2020.
Jen ty kamínky, které skotačily ze svahu dolů, budou spíš pořádné balvany, valící se z útesů Noctis Labyrinthus, což je rozsáhlý systém geologických trhlin / kaňonů / propadlin, hřebenů / sesuvů a planin cca až 1200km široký kde výška hřebenů činí až 5km! Snímek byl pořízen nad nejvýchodnější částí Noctis Labyrinthus, poblíž křižovatky Lus Chasma s Valles Marineris – „velkým kaňonem“ Marsu.

Obrázek

Odkaz na podrobnější rozlišení snímku jednoho z hřebenů, kde jsou zřetelně viditelné stopy skotačivých skal ( 7.72 Mb) zde:
https://www.esa.int/var/esa/storage/ima ... n_Mars.jpg

Více o Noctis Labyrinthus zde:
https://www.esa.int/Science_Exploration ... _labyrinth

Zdroj: https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Imag ... es_on_Mars
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ExoMars 2016

Příspěvek od Vaclavik »


Odpovědět

Zpět na „ExoMars“